25 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 01 Ağustos 2014 20:57
Kahramanmaraş'ta konuşan Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu'na yüklenerek, "Senin her yerin profesör olsa ne olur" dedi. Erdoğan ayrıca, MHP'yi "çatının altında sosyalistlerle birlikte yürümek"le itham ederek, "dünyada komünist mi kaldı, hani komünizme karşıydınız" ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasında Ekmeleddin İhsanoğlu'na yüklendi. "MHP, CHP’nin peşine takılmasını tabanına anlatamıyor" diyen Erdoğan, "Bakıyorsunuz çatı adayın yanında Sosyalist İşçi Partisi, Devrimci Halk Partisi var. Bahçeli şimdi onlarla yürüyor. Hani komünizme karşıydınız? Yahu dünyada komünist mi kaldı? Bahçeli ne diyor? Evime çocukları gönderip andımızı okutacakmış.

Çarşamba, 06 Ağustos 2014 15:12

Türkiye Cumhuriyeti, miadı dolmuş, bu anlamda müteahhit ağzıyla söyleyecek olursak 'bitmiş' bir cumhuriyettir.

Salı, 26 Ağustos 2014 14:54
ABD'li siyah yazar Eugene Puryear'in soL için hazırladığı, Ferguson'da yaşananların arkaplanını anlattığı yazı dizisinin ikincisini paylaşıyoruz. Puryear bu kısımda, ABD'deki siyah mücadelesinin "yarım kalmışlığına" ve Ferguson'un bunun devamı olduğuna dikkat çekiyor.

Eugene Puryear

Pazartesi, 25 Ağustos 2014 15:24
Aydemir Güler

Veya sosyalist devrimin abc'si... Gerçekten abc'dir.

Sosyalizm hayli zamandır dünya ölçeğinde günceldir. Güncelliği gözden kaçıran ama sosyalizmi hedeflediğini söyleyen özneler hep olmuştur, olur. Hedef dağların veya bulutların arkasında görünmez hale gelir onlar açısından.

Çarşamba, 13 Ağustos 2014 12:58
Fidel Castro, 88 yaşına geldiği bugün, komünist bir lider olduğunu göstermek için, o sıradışı geçmişine en ufak atıfta bulunma gereksinimi duymuyor. Fidel, bugün de Fidel. Ve bunu en iyi Kübalılar anlıyor.

Yiğit Günay

Çağdaş kahramanlık destanlarının belki en göz alıcısının başrol oyuncusu, Fidel. Dünyanın en büyük gücünün batakhanesi haline gelmiş ülkesinde bir hukuk öğrencisi olarak üniversitede başladığı mücadeleyi, Sierra Maestra dağlarında gerillalar olarak tamamlamaları, zaten bir destan konusu olarak yeterli.

Pazartesi, 11 Ağustos 2014 14:18
Aydemir Güler

soL dergisi cumhurbaşkanı seçiminin eşiğinde yayın yaşamına dönerken oyun sözcüğüne gönderme yapan bir kapakla çıktı.

Bir taktik olarak boykot, sol toyluğun eline kolayca düşmek gibi bir zaafı barındırır: Ben oynamıyorum... Kolay sanır kimileri, oy kullanmamayı. Oysa tam tersi doğrudur. Boykot bin defa düşünüp bir kere girilecek bir yoldur.

Pazartesi, 25 Ağustos 2014 11:05
Osman Çutsay

Soralım. Kısa bir süre önce Ethem Dinçer’in kaleme aldığı ve Notabene Yayınları’nın bastığı “Sizin Veysel“ kitabının satırlarından kafamızı kaldırarak, Veysel ve arkadaşlarının tertemiz anısını bunlarla kirletmemek için de özel bir itinayla, soralım: Utanırlar mı?

Yüzleri kızarır mı?

Perşembe, 21 Ağustos 2014 11:26

İki gündür televizyon ekranların da ki tartışma programlarına katılan liberalleri kastediyorum. Çaresizlikleri yüzlerinde ekşimsi bir tebessüme dönüşmüş, karşılarında kasıla kasıla tahlil yapan, "yandaş" lara karşı mermilerinin tükenmesinden ötürü, gevezelik edip duruyorlar. Muhalefetin basiretsiz ve vizyonsuz olduğundan dem vurup, Demirtaş'ın başarılı olma gerekçelerini sıralıyorlar.

Pazar, 17 Ağustos 2014 12:17
Suriye muhalefeti, uluslararası topluma, ABD'nin Irak'ta IŞİD'i vurmasına benzer bir müdahale çağrısı yaptı. Müdahalenin yalnızca IŞİD'i değil Esad yönetimini de içermesi gerektiği söylendi.

Gaziantep'te basın toplantısı yapan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK), Suriye'de savaştıkları Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Suriye yönetimine karşı uluslararası toplumdan yardım istedi.

Cuma, 29 Ağustos 2014 12:22
Kemal Okuyan

On yılı aşkın bir süre oldu AKP’yi, Erdoğan’ı tartışıyoruz. Bu partiyi, zihniyeti, liderini, kadrolarını nereye koyacağız, nereye yerleştireceğiz? Dost kuvvet mi, yardımcı kuvvet mi, karşıt mı, düşman mı?

Salı, 26 Ağustos 2014 14:01
Gözde Kök

Venezuela’da yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre halkın ezici çoğunluğu devletçi uygulamalarda ısrar ediyor. İstihdamın devlet tarafından yaratılması, eğitim, sağlık ve diğer hizmetlerin devlet tarafından ücretsiz sağlanması gerektiğini düşünüyor.

Pazar, 24 Ağustos 2014 14:46
Futbolun Spartaküs'ü Metin Kurt'un aramızdan ayrılışının 2. yıldönümü. Sırtımızda bir miras var. Bu miras tek başına taşınamayacak kadar ağır ve değerli... Hayatını sporun daha temiz kalabilmesi için harcamış Metin Abimizin mirası.

Vedat Altun

Pazartesi, 11 Ağustos 2014 11:29
Osman Çutsay

Tuhaf ya da maskaralık olarak nitelendirilebilecek bir seçim oyunu geride kaldı. Türkiye’deki bu tuhaflık, Avrupa’nın hegemon ülkesi Almanya için yine bir tür iç politika unsuruydu. Endişeli Berlin, Erdoğan’ın biraz kırpılarak önde çıktığı sonucu memnuniyetle karşıladı. “Sıkıntı yok” yani. Neden?

Perşembe, 07 Ağustos 2014 13:40

Bu, bir itiraf yazısıdır. Kalemi elime almadan, yapmalı mı yapmamalı mı diye çok düşündüm. Kaçacak bir yer kalmadığını anlamamsa çok sürmedi. Biz çünkü ustalaştık biraz oyları bölmede, suya düşen diktatörleri elinden tutup kaldırmaya. Hem biz suyu da kalburla taşıdık.

Cuma, 29 Ağustos 2014 14:04
"Dün yaşananlar, memleketin meclisten ibaret olmadığını tekrar göstermiş oldu. Lenin 'parlamento burjuvazinin ahırıdır' der. Konuya aynı pencereden verilen örneklerde akla gelen diğer cümle Cemal Süreya’nın konudan bağımsız bir şiirinde 'bir ahırda gezdirilen gül kokusu' dizesi tamamlar sanki temayı."

Özkan Öztaş

Mecliste Cemil Çiçek’e fırlatılan kitapçık haberleri ve salonda ayakta alkışlanan bir diktatör pozları…

Aklıma ilk gelen şey meclisin içinde alkışlanan Obama ile dışarıda Obama’yı protesto ettikleri gerekçesiyle zorla gözaltına alınan devrimci dostlarımızın görüntüleriydi.

Pages