11 sonuçtan 1 - 11 arası gösteriliyor
Çarşamba, 30 Temmuz 2014 23:42
Somali'de öldürülen bir kadının akrabaları, radikal İslamcı militanların Müslüman kadını 'peçe giymeyi reddettiği gerekçesiyle öldürdüğünü' ileri sürdü.

BBC'nin haberine göre aile, Somali'nin güneyinde, Hosingow kasabasındaki kulübesinin dışında duran kadının, Eş Şebab örgütüne mensup silahlı militanlarca öldürüldüğünü söyledi. Eş Şebab örgütü sözcüsü ise iddiaları reddetti ve örgütün bu cinayetle bir ilgisinin olmadığını belirtip, "Öldürülen kadının yaşadığı bölgede, örgütün hakimiyeti mutlak değil" dedi.

Çarşamba, 30 Temmuz 2014 15:15
Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana istikrara kavuşamayan Libya’da çatışmalar şiddetleniyor. Son olarak İslamcı militanlar Bingazi’de Libya özel kuvvetlerine ait bir askeri üssü ele geçirdi.

(soL - Dış Haberler) Libya’nın Bingazi kentinde İslamcı militanlar, Libya özel kuvvetlerine ait bir askeri üssü ele geçirdi. Libya ordusundan bir yetkili kentte ordu ile radikal İslamcılardan oluşan bir ittifak arasında günlerdir devam eden çatışmanın ardından üssün militanların kontrolüne geçtiğini belirtti.

Perşembe, 10 Temmuz 2014 01:47
Fransa'da hükümet, vatandaşlarının Suriye ve Irak'a gidip İslamcı militanlarla birlikte savaşmalarını engellemek için altı aylık bir seyahat yasağı düzenlemesini gündeme getirdi.

BBC'nin haberine göre Fransız yetkililer her gün iki veya üç Müslüman Fransız vatandaşının yurtdışına çıkarak İslamcı gruplara katıldığını söylüyor. Bu kişilerin sonunda Fransa'yı hedef alacaklarından korkuluyor. Mayıs ayında Brüksel'deki Yahudi Müzesi'ne yönelik saldırıda dört kişiyi öldürmek suçlamasıyla tutuklanan Fransız vatandaşı Mehdi Nemmouche Suriye'den dönmüştü.

Salı, 29 Temmuz 2014 14:59
Selefi İslamcı düşünceyi büyük bir vahşetle birlikte uygulayan Irak-Şam İslam Devleti, militanlarına eş bulabilmek için Suriye’nin kuzeyinde evlilik ofisi açtı.

(soL - Dış Haberler) Irak ve Suriye’de büyük topraklar ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarına eş bulabilmek için Suriye’de “evlilik ofisi” açtı.

Pazartesi, 07 Temmuz 2014 14:28
Boko Haram’ın kaçırdığı 60’tan fazla kadın örgütün elinden kaçmayı başardı.

Nijerya’da İslamcı Boko Haram militanlarının geçen ay Borno eyaletine bağlı Damboa kasabasından kaçırdığı 60’dan fazla kadının militanların elinden kaçmayı başardığı bildirildi.

Pazar, 06 Temmuz 2014 23:06
Uganda'da polis merkezi ve askeri kışlaya gerçekleştirilen organize saldırılar sonrası en az 58 kişinin öldüğü belirtildi.

Uganda'da polis merkezi ve askeri kışlaya saldırı gerçekleştirildi. Askeri yetkililer saldırılarda ölenlerden 41'inin saldırgan 17'sinin ise polis ve sivil olduğunu söyledi.

Pazartesi, 28 Temmuz 2014 20:34
ABD'li bir denetim kuruluşu, Pentagon kayıtlarında yaptığı incelemede, Afganistan ordusuna yollanan silahların yüzde 40'ından fazlasının “kaybolduğunu” ortaya çıkardı.

Afganistan'a ABD tarafından yollanan silahların yüzde 40'ından fazlasının kime, nereye gittiği belli değil. Bu gerçeği, Pentagon kayıtlarını inceleyen bir denetim kuruluşu ortaya çıkardı.

Çarşamba, 30 Temmuz 2014 16:38
Ayrılıkçı Uygur militanlarla, Çinliler arasında sık sık çatışmaların yaşandığı Şincan bölgesi yine karıştı. Militanların bir polis merkezine saldırmasıyla başlayan olaylarda onlarca kişi hayatını kaybetti.

(soL - Dış Haberler) Çin’in Şincan Uygur Özerk Bölgesi yine karıştı. Ayrılıkçı Uygur Türkleri ve Hanlar arasında sık sık çatışmaların yaşandığı bölgede bıçaklı bir grubun, bir polis merkezine saldırmasıyla başlayan olaylarda onlarca kişi hayatını kaybetti.

Cumartesi, 19 Temmuz 2014 20:10
İsrail'in Gazze'de yaptığı katliam, Ankara Kızılay'da yapılan bir eylemle protesto edildi.

(soL - Haber Merkezi) İsrail'in Gazze'ye yönelik kara harekatıyla birlikte yüzlerce Filistinli'nin ölümüyle sonuçlanan katliam, Ankara'da protesto edildi. Necatibey Caddesi'nden başlayan ve Güvenpark'a kadar süren yürüyüşte, üzerinde "Boyun Eğme" yazılı bayraklarla birlikte, Filistin bayrağı ve "Filistin halkı yalnız değildir" pankartı taşındı.

Cuma, 11 Temmuz 2014 11:25
Ayşe Şule Süzük

Olur bazen, yaşamın olağan akışına on dakika ara vermek istersiniz.

Yılları, haftaları değil ama günleri karıştırabilirsiniz. Kimbilir bazen ilk ikisi anlamsızlaşır, karışır, unutulmak istenir. Olabilir. Mümkündür.

Demiştim ya, bu yaz bin hüzünlü yaz gibi geliyor bana. Hayatımda 2014 yazı ne ifade edecek diye sorunca mesela ne yazmış olacağım ajandama?

Cuma, 11 Temmuz 2014 11:21
Mustafa Kemal Erdemol

Musul'daki Türk konsolosluğunun işgal edilip çalışanlarının kaçırılmasının 28. gününde Recep beyin IŞİD'e seslenişindeki ezikliği nasıl yorumlamalı? "Şu mübarek Ramazan ayında IŞİD denilen örgüt, eğer gerçekten inanıyorlarsa kardeşlerimizi bırakır" cümlesi, elbette bir acizliğin ifadesi.