13 sonuçtan 1 - 13 arası gösteriliyor
Pazartesi, 07 Temmuz 2014 00:14
KESK’in 3 Temmuz’da Ankara’da başlayan 8. Olağan Genel Kurulu yapılan seçimle birlikte sona erdi. Çok sayıda grubun oluşturduğu ortak liste seçimi kazandı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) 3 Temmuz’da Ankara’da başlayan 8. Olağan Genel Kurulu yapılan seçimle birlikte sona erdi.

Çarşamba, 30 Temmuz 2014 12:48

Başta Suriye olmak üzere Ortadoğu ve Afrika halklarının başına musallat edilen emperyalizmin taşeronu katil-gerici çeteleri süpürecek olan halkçı, devrimci, seküler çıkıştır sosyalizm.

Filistinli çocukların gökyüzüne umutla bakıp, uçurtmalar uçurduğu gündür, sosyalizm.

Cumartesi, 26 Temmuz 2014 11:12
DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, Gebze de bir yürüyüş gerçekleştirerek İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etti.

(Halil Yeni - soL) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Birleşik Metal İş işçileri, Gebze Şehir meydanında bir yürüyüş gerçekleştirerek, İsrail'in 8 Temmuz'dan beri Gazze'ye yönelik süren saldırılarını protesto etti.

Perşembe, 24 Temmuz 2014 23:51
Aralarında çeşitli Latin Amerika ülkelerinden örgütlerin ve İsrail Komünist Gençliği'nin de bulunduğu tüm dünyadan 25 komünist gençlik örgütü Filistin'le dayanışma için aşağıdaki talepleri dile getiren bir ortak bildiri yayınladı.

Komünist gençlik örgütlerinin yayınladığı bildiride yer alan talepler şöyle

Perşembe, 31 Temmuz 2014 20:00
Komünist Parti, çok sayıda polisin tutuklanmasıyla sonuçlanan Cemaat operasyonuna dair bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Cemaat'in yasadışı bir örgüt olduğunu vurgu yapılırken, AKP ile bu örgütün 12 yıl boyunca beraber suç işledikleri belirtildi.

(soL - Haber Merkezi) Komünist Parti Merkez Komitesi tarafından yapılan "Suç ortağından değil, emekçi halktan kork, diktatör!" başlıklı açıklama şöyle:

Çarşamba, 16 Temmuz 2014 12:38
DHKP/C'li olduğu iddiasıyla tutuklanan 72 kişinin davasında mahkeme delil sayılan yasal eylem ve etkinliklere katılmanın anayasal bir hak olduğuna karar verdi. Savcı memurların eylem ve etkinliklerinin "örgüt üyeliği" ile karıştırılmaması gerektiğini vurguladı.

"DHKP/C’nin memur ayağını oluşturdukları" savıyla geçen yıl ülke çapında 72 kamu görevlisi tutuklanmış ve 100’ün üzerinde kişiyi dava açılmıştı. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasından sonra çeşitli illere de dağıtılan bu davalardan, sanıkları aralarında bir müdür yardımcısı ve imam hatip lisesi öğretmenin de olduğu Mersin Davası beraatle bitti.

Salı, 22 Temmuz 2014 18:44
Bir süredir soL'daki yazılarına ara vermek zorunda kalan Aydemir Güler bugünkü yazısıyla soL okurlarına tekrar merhaba dedi.

Bir sürelik mecburi aradan sonra ilk yazısında "Okurlarımızın bizi buruk bir merhabayla da olsa kucaklayacaklarına eminim" diyen Aydemir Güler "soL okurlarına yeniden merhaba derken, vereceğimiz en büyük müjde likidasyonun geri püskürtüldüğüdür. Geri püskürttük ve yeniden diyor, devam ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

İşte Aydemir Güler'in bir sürelik aradan sonraki ilk yazısı:

Salı, 22 Temmuz 2014 13:16
Aydemir Güler

soL okurlarının büyük kısmı biliyorlardır, köşe yazılarındaki eksilmenin nedenini...

Hep dedik ya, soL bir bütünsel pakettir, misyonu vardır, kolektif bir misyonun parçasıdır.

O misyon bize bugüne kadar hep güç kattı.

Cumartesi, 26 Temmuz 2014 13:18
Küba Devrimi'nde önemli dönemeçlerden birisi olan Moncada Kışlası Baskını'nın yıl dönümü 26 Temmuz, aynı zamanda Fidel ve arkadaşlarını devrime götüren hareketin de ismi oldu.

(soL - Haber Merkezi) 26 Temmuz, Fidel'i, Che'yi, yoldaşlarını ve Küba halkını Batista rejimine karşı zafere götüren sürecin önemli uğraklarından birisi. Küba halkı 26 Temmuz tarihini “Ulusal İsyan Günü” olarak kutluyor.

Çarşamba, 23 Temmuz 2014 22:57
Terörle Mücadele Kanunu(TMK), ifade ve basın özgürlüğünü kısıtlamaya devam ediyor. Başbakan Erdoğan'ın, Nisan-Mayıs-Haziran 2014'te 'kişilik haklarının ihlal edildiği' gerekçesiyle açtığı 15 davada 277 bin 400 TL tazminat kazandı, 1 yılda 384 gazeteci işten çıkarıldı.

Nisan-Mayıs Haziran 2014 dönemine 186 gazeteci gerekçeli, gerekçesiz, istifaya zorlanarak işten çıkarılırken, 23 gazeteci hapse girdi, 54 haberci saldırıya uğradı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, TMK’ya 'kişilik haklarının ihlal edildiği' gerekçesiyle açtığı 15 davada 38 kişi, toplam 2 ay 15 gün hapis ve 277 bin 400 TL para cezasına mahkum oldu. AİHM 160 bin TL ceza verdi.

Salı, 08 Temmuz 2014 14:57
Venezuela'nın Ankara Büyükelçisi, Akşam gazetesi yazarı Deniz Gökçe'ye sert bir cevap verdi.

(soL - Haber Merkezi) Venezuela'nın Ankara Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes, Akşam gazetesi yazarı Deniz Gökçe'nin 1 Temmuz 2014 tarihinde "Arjantin iflasın eşiğinde" başlığıyla yayımlanan yazısına sert tepki gösterdi.

Reyes'in cevabının ilgili bölümleri şöyle:

"(...)

Pazar, 06 Temmuz 2014 05:11

Bu gün edindiğimiz kültür birikimi ve eğitim seviyesi ile din siyaset sahnesinin dışına çıkartılabilir mi?

Din/ler tarihin her döneminde egemen sınıfların kullandığı en büyük ve en güçlü silah olmuştur. Bu durum bu gün de aynıdır.

Perşembe, 03 Temmuz 2014 00:25
Sivas Katliamı'nın yıl dönümünde Türkiye Yazarlar Sendikası ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi işbirliğiyle "Şiirin Barış Vicdanı" etkinliği düzenlendi. Birçok sanatçının destek verdiği etkinlikte kaybettiğimiz aydınlar anıldı.

2001 yılında Colombia’nın Medellin şehrindeki uluslararası şiir festivali sırasında çeşitli ülkelerden çok sayıda şair ve şiir festivali temsilcisince kurulan Dünya Şiir Hareketi bu yıl Temmuz ayında bütün ülkelerde “Savaşsız Bir Dünya İçin Şiir” başlığı altında şiir dinletileri düzenlenmesi, şiir ve barış konulu etkinlikler örgütlenmesi çağrısında bulundu.