13 sonuçtan 1 - 13 arası gösteriliyor
Çarşamba, 18 Haziran 2014 14:26
II. Cumhuriyet, dünyada 1970'lerin sonları ile başlayan uluslararası karşı-devrimin Türkiye'deki nihai uğrağıydı. Karşı devrimin kalkış noktası, on yıllara dayanan reel sosyalizm deneyiminin kökünü kazımaktı. Ama sadece akut bir müdahale değil, kapitalizme biçilen bir ideolojik/siyasal formasyon söz konusuydu.

Selin Hazal Arcan

Salı, 17 Haziran 2014 17:12
Emek Partisi, haftasonu kongreye gidecek olan Halkların Demokratik Partisi'nin içinde yer almayacağını açıkladı.

(soL - Haber Merkezi) Emek Partisi (EMEP), haftasonu yapılacak kongresinde yeniden yapılandırılacak olan Halkların Demokratik Partisi'nde (HDP) yer almayacağını açıkladı. Bununla birlikte EMEP, Halkların Demokratik Kongresi'nde (HDK) yer almaya devam edecek.

EMEP açıklaması şöyle:

Pazartesi, 23 Haziran 2014 14:33

Haziran öncesi ve sonrasında yapılan Türkiye analizlerinde öncü olma iddiasındaki partilerin siyasi konumlanışları, yöntemleri ve sola açılan boşlukları doldurmaya yönelik stratejileri üzerine çokça yazılıp çizildi. Daha da yazılıp çizilecek, tartışılacak.

Salı, 03 Haziran 2014 11:29
Kemal Okuyan

Sistemin tıkandığı nereden belli?

Muhalefetin Erdoğan’ın karşısına aday çıkaramamasından belli.

Cuma, 20 Haziran 2014 13:50
Sonuç olarak, yukarıda da vurguladığım gibi Türkiye iki siyasal İslamcı adaydan birini seçmeye zorlanıyor. CHP ve onun gösterdiği cumhurbaşkanı adayını çeşitli gerekçelerle destekleyen sol siyasal çevrelerin, henüz üzerinden bir yıl geçen Gezi/Haziran Direnişi’nden hiçbir ders çıkarmadığı anlaşılıyor.

Merdan Yanardağ

İki İslamcı aday dayatması ve doğru tutum

Cuma, 20 Haziran 2014 11:19
Merdan Yanardağ

Ana muhalefet partisi CHP’nin MHP ile anlaşarak “çatı aday” kategorisinden Ekmelettin İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanlığına aday göstermesi, solda yaygın ve sert bir tartışmaya yol açmış durumda. Bu tartışmaya etkili şekilde müdahale etmek tarihsel bir sorumluluk olarak önümüzde duruyor.

Pazartesi, 16 Haziran 2014 18:06
İzzettin Önder

Geçtiğimiz hafta sonunda Sosyoloji Mezunları Derneği (SOMDER) Gezi olayının birinci yılı dolayısıyla bir değerleme toplantısı tertipledi.

Salı, 10 Haziran 2014 11:18
Aydemir Güler

Lice tartışmaları mutlak bir samimiyetsizlikle sürdükçe ben de önceki gün söylediklerime daha büyük bir iddiayla sarılıyorum.

Bu alçak katliam AKP siyasetinin bir aletidir.

Amaç, Türkiye kamuoyunun Kürt iç savaşıyla korkutulup gerici barışa razı edilmesidir.

Amaç, Kürt seçmenlerin cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'a mahkum edilmeleridir.

* * *

Çarşamba, 04 Haziran 2014 15:17
Soğuk Savaş tarihyazımının en önemli tezlerinden bir tanesi, 1. Dünya Savaşı'nın 20. yüzyıldaki bütün kötülüklerin anası kabul ederek tarihsel olmayan bir anlayışın yerleşmesine vesile olmasıdır. Bunun çıktılarından birisi de, Almanya'nın savaşa istemeyerek girdiği iddiasıdır.

Tevfik Taş

Pazar, 01 Haziran 2014 14:34
Dr. Emrah Altındiş'in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Harvard Üniversitesi'nde katıldığı panelde sorduğu sorular, çoğumuza şunu hissetirmiştir: "Bir fırsatını bulsam da, şunları şöyle rezil edebilsem." Oysa bu fırsatı bulmanın hepimiz için tek ve basit bir yolu var artık...

Engin Karaman - soL

Şimdi bir hamlede o kadar büyük,
öyle şöhretli işler yapmak istiyordu ki
bütün ömrünü ve hâtırasını
ve yedi buçukluk bataryasını
ağlanacak kadar küçük buluyordu.

Çarşamba, 18 Haziran 2014 20:30
Irak ve Şam İslam Devleti'nin İran istihbaratının kontrolünde olduğu ve Şam yönetimiyle gizli bir anlaşma yaptığına yönelik temelsiz iddialar yeniden yaygın biçimde kullanıma sokuldu.

Ali Örnek

Cuma, 06 Haziran 2014 11:43

‘Ordu’ kavramı, içinde olunan her tarihsel kesitte çeşitli anlamlar barındırıyor olsa da, genellikle askeri bir çağrışım yapmaktadır. Bu çağrışımın temelinde de ‘Silahlı Kuvvetler’ yatmaktadır. İnsanlık tarihi, savaşımlardan da öte, savaşlarla biçimlenmiştir. Tarihin diyalektiği gereği, her son bir başlangıç, her savaş da bir yapım veya yıkımı öncelemiştir.

Salı, 03 Haziran 2014 11:47
Candan Badem

SSCB'nin dağılmasında Haziran 1991'de Rusya devlet başkanı seçilmiş olan Yeltsin ile birlikte o zamanki Ukrayna ve Belarus başkanları Kravçuk ve Şuşkeviç baş rolü oynadılar. Ağır toplar birliği dağıttığı zaman öteki küçük Sovyet ülkelerine bağımsızlık ilan etmekten başka seçenek kalmamıştı.