23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 08 Haziran 2014 13:50
Bu üç kuruşluk provokasyon siyasetine sadece öfkeyle karşılık verilmez. Provokasyon siyasettir ve üstüne gittim, önünden kaçtım düzlüğüyle karşılanmaz. Provokasyona devrimci sınıf siyasetiyle yanıt verilir.

Birkaç gün mola vermemi hoş görmüşsünüzdür umarım.

soL gazetesinin günlük yayınına son verdikten sonra, bu yükün altında ezildiğimizi falan düşünen olmamıştır herhalde. “Olur böyle şeyler” pişkinliğiyle de hiç işimiz olmaz. Ne ezilir büzülürüz, ne de yüzsüzlük ederiz. Bu iki uçtan uzak durabilmenin koşulu ise siyasettir.

Bizim iddiamız siyasi üretim iddiasıdır.

Çarşamba, 18 Haziran 2014 23:43
Anayasa Mahkemesi, Hanefi Avcı'nın haklarının ihlal edildiğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi'nin, Devrimci Karargah Örgütü'ne yardım suçundan 15 yıl 4 ay 5 gün hapis cezası alan, Odatv Davası kapsamında yargılaması devam eden eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 'nın "Tutukluluk gerekçeleri yetersiz olduğu için" haklarının ihlal edildiğine karar verdiği öğrenildi.

Pazar, 08 Haziran 2014 16:12
Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki kalekol protestosunda 2 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine KCK tarafından yapılan açıklamada "Savaş hazırlıklarına karşı asla geri adım atılmayacak" denildi ve direnişin Türkiye'nin her yerinde yükseltilmesi çağrısı yapıldı.

Lice 2 yurttaşın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırının ardından KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı imzasıyla yayınlanan açıklamada "AKP’nin katliam ve savaş hazırlıklarına karşı asla geri adım atılmayacağı" belirtilerek direnişin her yerde yükseltilmesi çağrısı yapıldı.

Çarşamba, 04 Haziran 2014 00:07
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, komünist şair Nazım Hikmet'in ölüm yıldönümünde, Twitter hesabında Nazım Hikmet şiiri okuduğu bir video yayınladı.

Avni Mutlu, "Toplumcu gerçekçilik akımıyla yazdığı şiirlerinde devrimci his ve düşüncelerini yansıtan Nazım Hikmet, romantik duygularını da aynı derinlikte sanatına yansıttı. Bu toprakların yetiştirdiği ama kabri bu toprakların dışında kalmış ünlü şairi anıyor ve sevgi dolu şiirlerinden birini paylaşmak istiyorum" diyerek, Nazım Hikmet'in bir şiirini okudu.

Pazartesi, 02 Haziran 2014 18:31
Türkiye Komünist Partisi, geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan "parti içi sorunlar"a dair bir açıklama yaptı. Açıklamada kongre sürecine girildiği ve TKP'nin yolumuza güçlenerek devam edeceği vurgulandı.

(soL - Haber Merkezi) Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Merkez tarafından yapılan "Dostlarımızın içi rahat olsun: TKP güçlenerek yoluna devam edecek!" başlıklı açıklama şöyle:

Pazar, 01 Haziran 2014 11:24
Asaf Güven Aksel

Her söylenenin bir tekrar niteliği taşıyacağı, orasına burasına benzer ya da farklı açılardan değinilmiş olacağı kesin, Haziran’dan söz açılacaksa.

Bir yıldır süregelen sosyal ve siyasal analizlerin odağında doğal olarak duran muazzam bir pratiğin, klasik öğretidekine uygun anlamıyla teorinin önünü açtığı ise oldukça tartışmalı.

Pazar, 15 Haziran 2014 22:11
15-16 Haziran Büyük İşçi Kalkışması'nın yaşandığı tarihte, DİSK'e bağlı Maden-İş Sendikası'nın 6. Bölge Temsilcisi olan, sonrasında da DİSK ve Maden-İş'te yöneticilik yapan Hüseyin Ekinci, o günleri soL'a anlattı.

Hüseyin Ekinci

15-16 Haziran 1970 büyük işçi direnişi yapılalı 44 yıl oldu.

Türkiye işçi sınıfı tarihine altın harflerle yazılan bu büyük direnişin, elbette birçok nedeni ve birden fazla boyutu var. İşçiler bakımından ekonomik boyutu büyük önem taşıyor… Sosyolojik boyutu ise çok tartışıldı.

Pazar, 08 Haziran 2014 13:19
Aydemir Güler

Birkaç gün mola vermemi hoş görmüşsünüzdür umarım.

soL gazetesinin günlük yayınına son verdikten sonra, bu yükün altında ezildiğimizi falan düşünen olmamıştır herhalde. “Olur böyle şeyler” pişkinliğiyle de hiç işimiz olmaz. Ne ezilir büzülürüz, ne de yüzsüzlük ederiz. Bu iki uçtan uzak durabilmenin koşulu ise siyasettir.

Bizim iddiamız siyasi üretim iddiasıdır.

Çarşamba, 25 Haziran 2014 15:11
Sıkılgan birisiydi, ama soğuk değildi. Yüzünden eksik etmediği ışığıyla gülümserdi hep. O ışık içinde bulunduğu topluluklara, yaptığı solo albümlere, şarkılarının yorumlarının her notasına yansımıştı.

Hiç kirlenmeyen müzisyen: Kazım Koyuncu

Murat Beşer

Sıkılgan birisiydi, ama soğuk değildi. Yüzünden eksik etmediği ışığıyla gülümserdi hep. O ışık içinde bulunduğu topluluklara, yaptığı solo albümlere, şarkılarının yorumlarının her notasına yansımıştı.

Perşembe, 19 Haziran 2014 19:14
Geçtiğimiz haftasonu yayınına başlayan ve büyük ilgi gören soL Dergisi, yayınını durdurma kararı aldı.

(soL - Haber Merkezi) soL Dergisi Yayın Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

"soL dergisinden kamuoyuna,

Perşembe, 05 Haziran 2014 21:04
ÇHD’li meslektaşlarının tutuklanmasına tepki gösterdikleri için adliyede polislerin defalarca saldırısına uğrayan avukatların yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında, saldıran polislerin sanık olması gerektiği hatırlatıldı.

Selin Asker - soL

Pazartesi, 30 Haziran 2014 22:31
Asgari ücrete yarından itibaren öğün başına 4 kuruş "zam" geliyor. DİSK-AR'ın raporuna göre, asgari ücrete yapılan zamla asgari ihtiyaçların bile karşılamasının imkansız olduğu görülüyor.

(soL - Haber Merkezi) Asgari ücret, yarından itibaren bekar yetişkin işçilerde 846 liradan 891 liraya, evli ve iki çocuklu işçilerde ise 886 liradan 931 liraya çıkıyor.

Perşembe, 05 Haziran 2014 15:10

Haziran direnişinden Soma katliamına uzanan süreç, insan ve doğa arasındaki ayrışmanın tarihsel bütünlüğün de incelenmesi gerektiğini göstermiştir.

Salı, 03 Haziran 2014 11:11
Aydemir Güler

Yenilenen seçimlerde Çankırı’nın Şabanözü ilçesini MHP kazanınca, AKP’nin gençlik kolları yöneticisi kendini tutamamış. “Şabanözü’ne asfalt çalışması durdurulmuştur. Bunu Şabanözü hak etti...”

Sen kimsin! Nereye asfalt döküleceğine gençlik kollarında mı karar veriliyor?

“Sen kimsin!” diye başlayan cümlenin devamında binlerce ayrı temada AKP keyfiyetini örnekleyebilirsiniz.

Perşembe, 19 Haziran 2014 18:20
Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davasında yargılanan 230 isim hakkında “kişilik haklarının ihlal edildiği” yönünde verdiği kararın ardından bugün tüm dava sanıkları tahliye edildi.

Güncelleme 19.30: Engin Alan da cezaevinden çıktı. Cezaevi çıkışında Alan şöyle konuştu

Pages