26 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 24 Haziran 2014 16:07
İnsan Hakları İzleme Örgütü(HRW), Suriye'de IŞİD'in de dahil olduğu İslamcı grupların, 10-17 yaşlarındaki çocukları eğitim verme kisvesiyle yanlarına aldıklarını, silah kullanmayı öğrettiklerini ve intihar eylemleri için görevlendirdiğini belirtti.

(soL - Dış Haberler) HRW, 15 yaş civarı çocukların savaşçı, daha küçük çocukların ise yardımcı roller de kullanıldığını söylüyor.

HRW'nin "Belki yaşar belki ölürüz: Suriye'de silahlı grupların çocukları kullanması" isimli raporunda, 25 çocuğun silahlı gruplarda yaşadığı deneyim anlatılıyor.

Salı, 10 Haziran 2014 12:30
Nijerya'daki radikal islamcı Boko Haram örgütünün Türkiye'deki mal varlığı donduruldu.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1267 (1999), 1988 (2011) ve 1989 (2011) sayılı kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan malvarlığının dondurulması hakkındaki 30/9/2013 tarihli ve 2013/5428 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki (1) sayılı Listede değişiklik yapılmasına ilişk

Cuma, 06 Haziran 2014 17:44
Nijerya'daki İslamcı Boko Haram örgütü, son bir yılda 3 binin üzerinde kişiyi katletti.

(soL - Dış Haberler) Nijerya’daki İslamcı Boko Haram militanlarının son bir yılda 3 binden fazla kişiyi öldürdüğü açıklandı.

Pazartesi, 23 Haziran 2014 13:24
Bangladeş’te bir mahkeme 13 yıl önce 10 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılardan sorumlu tutulan sekiz islamcı militan hakkında idam cezası verdi.

(soL - Dış Haberler) Aralarında Hareket’ul Cihadi İslami (HUJİ) lideri Müftü Abdül Hennan’ın da olduğu sekiz kişi 14 Nisan 2001’s başkent Dakka’da düzenlenen geleneksel Bengal Yeni Yılı kutlamaları sırasında düzenlenen saldırıdan suçlu bulundu. Aynı davada yargılanan altı kişi de müebbet hapse çarptırıldı.

Cuma, 20 Haziran 2014 13:50
Sonuç olarak, yukarıda da vurguladığım gibi Türkiye iki siyasal İslamcı adaydan birini seçmeye zorlanıyor. CHP ve onun gösterdiği cumhurbaşkanı adayını çeşitli gerekçelerle destekleyen sol siyasal çevrelerin, henüz üzerinden bir yıl geçen Gezi/Haziran Direnişi’nden hiçbir ders çıkarmadığı anlaşılıyor.

Merdan Yanardağ

İki İslamcı aday dayatması ve doğru tutum

Pazar, 15 Haziran 2014 16:34
Suriye Devlet Televizyonu, Kesab'ın Suriye ordusunun düzenlediği operasyon sonucunda ordunun kontrolüne geçtiğini duyurdu.

(soL - Dış Haberler) Suriye'nin batısındaki Lazkiye kentinin Türkiye sınırındaki Kesab kasabası uzun süren çatışmaların ardından 23 Mart'ta İslamcı militanların eline geçmişti.

Suriye ordusunun püskürttüğü militanların, Türkiye sınırına Yayladağı Sınır Kapısı'na doğru kaçtığı belirtiliyor.

Pazartesi, 30 Haziran 2014 21:49
Irak ve Suriye'de bazı bölgeleri kontrol altında tutan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütün 'hüküm sürdüğü bölgeleri' birleştirerek hilafet ilan ettiğini açıkladı.

IŞİD, internet sitesinden yayınlanan video kaydında, örgütün lideri Ebu Bekir el Bağdadi'yi de halife ilan etti. Örgüt, dünya genelindeki bütün İslamcı grupları da kendilerine biat etmeye çağırdı.

Pazar, 22 Haziran 2014 23:28
IŞİD, İstanbul Fatih'te stant açtı. "Yardım" adı altında açılan stantta IŞİD'e militan toplandığı öne sürüldü.

(soL - Haber Merkezi) Suriye'de, Irak'ta katliamlarıyla adından söz ettiren IŞİD için İstanbul Fatih'te stant açıldı. "Yardım toplama noktası" adı altında açılan standın IŞİD'e militan toplamak için "müracaat" standı olduğu da öne sürüldü. IŞİD için uluorta yürütülen bu faaliyete herhangi bir müdahalede bulunulmadı.

Çarşamba, 18 Haziran 2014 12:39
Ekmeleddin İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığından rahatsız olan bir grup CHP'li milletvekilinin "alternatif aday" önerisini, Baykal'ın engellediği iddia ediliyor.

Dün, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun grup konuşmasını yaptığı sırada aralarında eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın da bulunduğu bir grup milletvekili, Meclis’in yeni binasında bir araya geldi.

Salı, 24 Haziran 2014 23:38
Libya genel seçimlere hazırlanıyor. 25 Haziran'da gerçekleştirilecek seçimlerin sonucunda 200 kişilik Temsilciler Meclisi belirlenecek. Öte yandan ülkede şiddet tırmanıyor.

(soL - Dış Haberler) Libya'da 25 Haziran günü gerçekleştirilecek genel seçimlerin sonucunda 200 kişilik Temsilciler Meclisi belirlenecek. Meclis, şu ana kadar yasama organı görevini yerine getiren Milli Genel Kongre'nin yerini alacak.

Perşembe, 12 Haziran 2014 14:26
IŞİD'in geçtiğimiz ay Irak'ta başlattığı operasyonların ardından Başbakan Nuri Maliki'nin durumu ABD'ye bildirdiği, ancak Beyaz Saray'ın konuyu ciddiye almadığı öne sürüldü. Dün açıklama yapan Ninova Valisi de, ABD'nin Musul saldırısını başlangıçta önemsemediğini söylemişti.

(soL - Dış Haberler) Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul ve Tikrit'i aldıktan sonra Bağdat'ı da tehdit etmeye başlaması, örgütün bu kadar kısa sürede nasıl büyük başarılar kazandığına yönelik soru işaretlerini de artırıyor.

Çarşamba, 18 Haziran 2014 17:03
Alevi Bektaşi Federasyonu, CHP ve MHP tarafından belirlenen cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ismine tepki gösterdi.

(soL - Haber Merkezi) Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) tarafından yapılan "Ekmeleddin İhsanoğlu bizim adayımız olamaz!" başlıklı açıklama şöyle:

Salı, 17 Haziran 2014 14:37
Hollanda'nın, Hollanda kökenli 100 kişilik bir cihadcı listesini Türkiye'ye ilettiği, ancak Türkiye'nin harekete geçme konusunda isteksiz davrandığı iddia edildi.

BBC Türkçe'nin Volkskrant gazetesinden aktardığına göre, Hollanda Güvenlik ve İstihbarat Dairesi (AIVD), Irak İslam Şam Devleti'nin (IŞİD) kolu olarak bilinen Suriye'deki El Nusra Cephesi'ne katılmayı planlayan 100 kişilik listeyi, Ankara'ya bildirdi.

Cuma, 20 Haziran 2014 11:29

Türkiye şu süreçte artık iyiden iyiye açık hava tımarhanesine dönmüş durumda.

Gezi isyanı’nın patlak verdiği günlerde hepimizin içinde umut fidanları filizlenmişti, lâkin 30 Mart ve sonrasında, gezinin yıl dönümünde bu umut fidanının büyüyemediğini, büyütülemediğini gördük, hepimiz bu konuda da üzerimize düşen özeleştiriyi vermeliyiz kuşkusuz.

Cuma, 27 Haziran 2014 18:12
ABD yetkilileri Irak’ta IŞİD’e karşı bir hava saldırısı düzenlenmesiyle ilgili olarak “henüz o noktada değiliz” açıklaması yaptı. Bağdat’ta geçen Çarşamba faaliyete geçen Irak-ABD ortak harekat merkezi istihbarat toplamaya devam ediyor.

ABD yetkilileri, radikal İslamcı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hakkında Amerika istihbaratının henüz bilgi toplamakta olduğunu ve bunun daha haftalarca sürebileceğini, dolayısıyla yakın zamanda örgüte Amerikan hava saldırısı beklenmemesi gerektiğini söylediler.

Pages