44 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 20 Mayıs 2014 19:11
Maltepe Gülsuyu'nda geçtiğimiz yıl Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin da yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin soruşturma tamamlandı. İddianamede çete liderinin "polis öldürmeyelim, devrimci öldürürsek önemli değil" sözleri de yer alıyor.

Maltepe Gülsuyu'nda geçtiğimiz yıl Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin da yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara ilişkin soruşturma tamamlandı. İddiname, Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Perşembe, 15 Mayıs 2014 00:36
Devrimci Spor Emekçileri Sendikası Soma'da yaşanan maden faciasına ilişkin basın açıklaması yayınlayarak, spor emekçilerini yaşanan işçi katliamını protesto etmeye çağırdı.

(soL-Haber Merkezi)Devrimci Spor Emekçileri Sendikası (Spor Emek-Sen) Soma'da şuana kadar 245 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasına ilişkin açıklama yayınladı.

Maden işçilerinin organize ve örgütlü bir şekilde katledildiğini ifade eden Spor Emek-Sen, spor emekçilerini yaşanan işçi katliamını protesto etmeye çağırdı.

Çarşamba, 07 Mayıs 2014 20:08
Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda 6 Mayıs 1972’de idam edilen devrimci önderler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için anma etkinliği yapıldı.

(soL - Haber Merkezi) Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda 6 Mayıs 1972’de idam edilen devrimci önderler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için anma etkinliği yapıldı.

Cumartesi, 03 Mayıs 2014 23:03
5 Mayıs 2011'de aramızdan ayrılan devrimci avukat Halit Çelenk Adalet İçin Hukukçular tarafından bugün Ankara Barosu’nda düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Adalet İçin Hukuçular bugün Ankara Barosu’nda düzenlenen bir etkinlikle 5 Mayıs 2011’de aramızdan ayrılan devrimci avukat Halit Çelenk’i andı. Serpil Çelenk Güvenç, Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Ali Murat Özdemir ve Av.

Cuma, 02 Mayıs 2014 21:16
Adalet İçin Hukukçular, 5 Mayıs 2011'de aramızdan ayrılan devrimci avukat Halit Çelenk'i anmak için Ankara'da bir etkinlik düzenleyecek. Etkinliğin konuşmacıları Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Ali Murat Özdemir ve Av. Özlem Şen Abay olacak.

Adalet İçin Hukukçular'ın, Çelenk için planladığı etkinliğin çağrı metni şöyle

"Halit Çelenk'i Anıyoruz

Çarşamba, 28 Mayıs 2014 11:41
Kemal Okuyan

Devrim genellikle hissedilen bir zaman ama umulmadık bir noktada yüzünü gösterir. Bir devrim olmasa da, Haziran Direnişi tam da bunu kanıtladı. Büyük sarsıntılar fay hattında yoğun bir gerilimin, enerji birikiminin ardından gelir. Gelir de, her gerilim noktası, her fay hattı büyük bir sarsıntı üretmez. İşin gerçeği, kapitalizm her durum ve zamanda çatlaklara gerilim yükler, enerji üretir.

Salı, 13 Mayıs 2014 19:08
Türkiye Komünist Partisi, Babis Angurakis'in ölümü nedeniyle Yunanistan Komünist Partisi'ne başsağlığı mesajı gönderdi.

(soL - Haber Merkezi) Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkez Komitesi, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) üyesi ve milletvekili Babis Angurakis'in hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak KKE'ye bir başsağlığı mesajı gönderdi.

Cuma, 09 Mayıs 2014 11:55
Ender Helvacıoğlu

Kitleler hiçbir zaman yenileceği ve ezileceği belli olanın peşinden gitmez. Yenilene acır, onu sevebilir, duygudaşlık kurabilir, yaralarını onarmada yardım edebilir, başını okşayıp sırtını sıvazlayabilir, hatta ağıtlar yakabilir ama peşinden gitmez.

Kitleler, 1) bıçak kemiğe dayandığı zaman, 2) başarı olasılığı ufukta gözüktüğü zaman harekete geçer ancak.

Pazartesi, 05 Mayıs 2014 14:05
Bilimsel sosyalizmin ve marksizmin kurucularından Karl Marx 196 yaşında. 5 Mayıs 1818'de doğan Marx, tüm dünyadaki sosyalizm mücadelesinin yolunu aydınlatan önder olmaya devam ediyor.

(soL - Haber Merkezi) Sosyalizmin büyük önderi, marksizmin kurucusu Karl Marx 196 yaşında. Marx'ın mirası, günümüzde işçilere, emekçilere ve komünistlere yol göstermeye devam ediyor.

Cuma, 30 Mayıs 2014 12:47
Ender Helvacıoğlu

Haziran güzellemelerini artık geride bırakmak gerek. Tamam, geçtiğimiz yıl 1,5 ay boyunca sanki bir ütopyada yaşadık anıları hâlâ taze. Ama artık bu tatlı rüyadan uyanmanın ve önümüzdeki politik sürecin zorluğunu ve ciddiliğini kavramanın zamanıdır. Haziran Ayaklanmasının birinci yıldönümünde bence vurgulanacak en önemli noktalardan biri bu. Neden?

Pazar, 18 Mayıs 2014 10:17
Merdan Yanardağ

Türkiye, geçen yüzyılın başında olduğu gibi, yine büyük ve benzer bir tarihsel kavşakta duruyor. Ülke ve toplum bir kez daha yön duygusunu yitirmiş durumda. Tarihsel ilerlemesi sert bir kırılmayla kesintiye uğrayan, diğer bir anlatımla yaklaşık 60 yıla yayılan karşı devrim sürecinin, hedeflerine büyük ölçüde ulaştığı bir ülkeyle karşı karşıyayız.

Cuma, 16 Mayıs 2014 13:19

Özel bir dönemden geçiyoruz. Tarihte her dönem bir anlamda özeldir ve tarihe etki etme misyonunu üzerine alanları her dönemde misyonlarının arkasında görebiliriz. Fakat, tarihin Haziran ile açılan penceresinin özelliği idrak edilip hakkı verilebildiği ölçüde bugünün cüretkarları da yarınlarda varolabileceklerdir.

Cuma, 09 Mayıs 2014 18:26
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin oluşturduğu 1 Mayıs 2014 komitesi, 1 Mayıs'ta yaşanan polis saldırılarıyla ilgili Başbakan Erdoğan başta olmak üzere, birçok kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Komite adliye girişinde konuya ilişkin bir de basın açıklaması yaptı.

(soL - Haber Merkezi) Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) oluşturduğu 1 Mayıs 2014 Komitesi başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul Valisi Hüseyi

Çarşamba, 07 Mayıs 2014 19:33
Sol Cephe Tuzla Meclisi Girişimi, 42 yıl önce idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı andı.

(soL - Haber Merkezi) Sol Cephe Tuzla Meclisi Girişimi, 42 yıl önce idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı andı. Tuzla sokaklarında gerçekleştirilen anma yürüyüşünün ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında şunlar dile getirildi:

Değerli dostlar, Değerli Tuzla halkı,

Cumartesi, 03 Mayıs 2014 12:06
Asaf Güven Aksel

Bu 1 Mayıs’ta, hükümetin yasakları ve izinleri çerçevesinde, Kadıköy ve Taksim meydanlarından birini seçme, siyasal tartışma ve ayrışma noktalarından birini oluşturdu.

Geçen yıl da, birinde yasaklanan Taksim’e çıkma, diğerinde izinli Kadıköy’de toplanma olduğu varsayımına dayalı bir benzerlikle, paralellikler kurulmasının gündeme geldiğini gördük.

Pages