21 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 28 Mayıs 2014 11:41
Kemal Okuyan

Devrim genellikle hissedilen bir zaman ama umulmadık bir noktada yüzünü gösterir. Bir devrim olmasa da, Haziran Direnişi tam da bunu kanıtladı. Büyük sarsıntılar fay hattında yoğun bir gerilimin, enerji birikiminin ardından gelir. Gelir de, her gerilim noktası, her fay hattı büyük bir sarsıntı üretmez. İşin gerçeği, kapitalizm her durum ve zamanda çatlaklara gerilim yükler, enerji üretir.

Cuma, 09 Mayıs 2014 11:55
Ender Helvacıoğlu

Kitleler hiçbir zaman yenileceği ve ezileceği belli olanın peşinden gitmez. Yenilene acır, onu sevebilir, duygudaşlık kurabilir, yaralarını onarmada yardım edebilir, başını okşayıp sırtını sıvazlayabilir, hatta ağıtlar yakabilir ama peşinden gitmez.

Kitleler, 1) bıçak kemiğe dayandığı zaman, 2) başarı olasılığı ufukta gözüktüğü zaman harekete geçer ancak.

Cuma, 30 Mayıs 2014 12:47
Ender Helvacıoğlu

Haziran güzellemelerini artık geride bırakmak gerek. Tamam, geçtiğimiz yıl 1,5 ay boyunca sanki bir ütopyada yaşadık anıları hâlâ taze. Ama artık bu tatlı rüyadan uyanmanın ve önümüzdeki politik sürecin zorluğunu ve ciddiliğini kavramanın zamanıdır. Haziran Ayaklanmasının birinci yıldönümünde bence vurgulanacak en önemli noktalardan biri bu. Neden?

Pazar, 18 Mayıs 2014 10:17
Merdan Yanardağ

Türkiye, geçen yüzyılın başında olduğu gibi, yine büyük ve benzer bir tarihsel kavşakta duruyor. Ülke ve toplum bir kez daha yön duygusunu yitirmiş durumda. Tarihsel ilerlemesi sert bir kırılmayla kesintiye uğrayan, diğer bir anlatımla yaklaşık 60 yıla yayılan karşı devrim sürecinin, hedeflerine büyük ölçüde ulaştığı bir ülkeyle karşı karşıyayız.

Cumartesi, 03 Mayıs 2014 12:06
Asaf Güven Aksel

Bu 1 Mayıs’ta, hükümetin yasakları ve izinleri çerçevesinde, Kadıköy ve Taksim meydanlarından birini seçme, siyasal tartışma ve ayrışma noktalarından birini oluşturdu.

Geçen yıl da, birinde yasaklanan Taksim’e çıkma, diğerinde izinli Kadıköy’de toplanma olduğu varsayımına dayalı bir benzerlikle, paralellikler kurulmasının gündeme geldiğini gördük.

Perşembe, 22 Mayıs 2014 11:07
Alpaslan Savaş

Gezi Parkı’nda başlayıp tüm yurda yayılan ve bir halk ayaklanmasına dönüşen Haziran Direnişi’nin yıldönümündeyiz.

Pazartesi, 05 Mayıs 2014 11:17
Kemal Okuyan

Sosyalist hareket nerede tıkanıyor?

Bu soruya değişik yanıtlar verilebilir. Biri doğru olacak diye bir kural yok. Sorunlar birbirinden kolay kolay ayrıştırılamayacak ölçüde iç içe geçmiş durumda.
Önce elde ne olduğundan, kazanımlardan, geleceğe umutla bakmamızı sağlayandan başlamalı.

Cumartesi, 17 Mayıs 2014 12:24
Serpil Güvenç

İçim kaskatı. Elim yazıya gitmiyor. Ancak bir ozanın, devrimci bir ozanın duygularımızı yansıtabileceği düşündüğüm için Hasan Hüseyin Korkmazgil’in bir şiirini paylaşmak istiyorum sizlerle. “Grizu” Zonguldak için yazılmış. Ne ki, Hasan Hüseyin şiiri bir süreklilik olarak tanımlıyor ve yaşının olmadığını söylüyor. Böylelikle “Grizu” Zonguldak’tan Soma’ya uzanıyor.

Salı, 06 Mayıs 2014 11:10
Orhan Aydın

Siz bu satırları okurken ben Hatay’da olacağım.

Fikir Kulüpleri Federasyonu’nun 2 Mayıs günü Haydarpaşa merdivenlerinde başlattığı, ‘Barış için büyük gençlik yürüyüşü’, bugün savaşa karşı barışı haykıran Hatay halkıyla buluşuyor.

6 Mayıs üç yiğidin idam edilişlerinin yıl dönümü.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan.

1968 devrimci dirilişinin üç sevdalısı.

Cuma, 23 Mayıs 2014 17:42
Cenk Saraçoğlu

22 Mayıs’ta Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından, “Aşağısı Yukarısı Arasında Orta Sınıflar” başlığı altında düzenlenen çalıştay, orta sınıf kavramı üzerine tartışmaların Türkiye’de Haziran/Gezi Direnişi vesilesiyle yoğunlaştığı bir döneme denk düşüyor. (Bu yazının henüz çalıştay gerçekleşmeden önce kaleme alındığını belirtelim).

Cuma, 16 Mayıs 2014 11:13
Kemal Okuyan

Ekran ikiye bölünmüş, bir tarafta kararmış yüzler, sedyenin üzerinde cansız bedenler. Öbür tarafta kararlı yüzler, o yüzleri gazla, plastik mermiyle caydırmaya çalışan karanlık tipler.

Ekran ikiye bölünmüş, bir tarafta Soma, öbür tarafta TOMA!

İkiye bölünen ekranı birleştiren kahrolası bir düzen, o düzeni temsil eden bir diktatör.

Cuma, 09 Mayıs 2014 11:50
Ahmet Say

On beş günde bir yazmanın olumsuz taraflarından biri de güncel olanı zamanında yansıtmaktan yoksun kalmak. Ama “Denizler”in 42 yıl önce bir 6 Mayıs sabahı, gün ağarmadan idam sehpasında katledilmesi olayı, bütün zamanlar için geçerli bir hatırlamayı içerdiği için, varsın benim yazı da 6 Mayıs günü yayımlanmasın!

Perşembe, 29 Mayıs 2014 12:07
Aydemir Güler

Sevgili Oğuz Oyan bugünkü yazısını “nasıl bir muhalefet” sorusuyla ve tartışma çağrısıyla bitiriyor. Doğrudur. Soru esasen budur. Yoksa, AKP’nin nasıl bir iktidar olduğu meselesi bağlanmıştır.

Cuma, 16 Mayıs 2014 11:10
Ender Helvacıoğlu

Fısır, fısır, fısır, fısır… Bir fısıltı korosu eşliğinde yürüyorum.

1991 yılının ilk günleri… 100 bine yakın madenciyle Zonguldak’tan Ankara’ya doğru yola çıkmışız. Açık hava, dağ bayır güzel de, bütün bir yürüyüş kolu daracık bir tünele girmişiz. Ucu gözükmüyor, neredeyse bir kilometrelik bir tünel, karanlık…

Perşembe, 15 Mayıs 2014 11:45
Osman Çutsay

Soma’daki kitle katliamı veya serbest piyasa cinayeti, bilinmedik bir şeyi mi vurgulamış oldu? Hayır. İşte hep birlikte, hür teşebbüsün veya sermaye birikiminin ne anlama geldiğini, nelerin üzerinde yükseldiğini, bir kez daha gördük. Bu katliamın muhatapları, emekçi halk da gördü. Hatta bizzat yaşadı. Ama felaketin farkına varabildi mi?

Pages