37 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 22 Nisan 2014 18:11
İstanbul’u şekillendirmek yalnızca kenti planlamaktan ibaret değil. Çok daha geniş bir çabanın, siyasal ve ideolojik düşünce ve aktif tutumun yansıması.

E. Zeynep Güler
AKP’li yıllarda İstanbul, rant kavgasına işaret eden bir inşaat furyası ile altüst edildi. Yalnızca konut ve sanayi alanları değil, genel görünümü, silueti, anıtları, hafıza mekânları, kamusal alanları geçtiğimiz 30 yılın en büyük değişimini yaşıyor. Bu arada kentin sembolleri de değişiyor.

Çarşamba, 09 Nisan 2014 17:10
Muğla'da özelleştirmelere karşı mücadele eden ve Ankara'ya yürüyerek taleplerini iletmek isteyen Yatağan işçilerine yine yasak geldi. Ankara'ya toplu gelişler engellenirken, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde yapılacak basın açıklamaları da yasaklandı.

(soL - Haber Merkezi) Yatağan işçilerinin özelleştirmelere karşı Ankara'ya başlattıkları yürüyüşe bir engel daha geldi. Geçtiğimiz Ocak ayında da Ankara'ya toplu gelişleri engellenen işçilerin, Ankara'ya olan yolculukları Ankara Valiliği tarafından engellendi.

Çarşamba, 30 Nisan 2014 10:41
Kemal Okuyan

“Haziran gitti gidiyor” paniğinden uzak durmanın yolu, Haziran’da milyonları neyin sokağa döktüğüne odaklanmaktan geçiyor. “Erdoğan öfkesi” açıklayıcı ama bir noktadan sonra yetmeyebilir, hatta o öfkenin nedenlerinin ötesine geçmek gerekebilir.

Salı, 22 Nisan 2014 12:15
Yavuz Alogan

PKK başlangıçta düpedüz marksist bir gerilla hareketiydi. Bu niteliğini daha sonra terk ettiyse de, günümüze kadar modern anlamda sekülarist olma özelliğini korudu. Kürt kadınını özgürleştirdi mesela onun sosyal, siyasal ve askeri alanlarda varlık göstermesini sağladı.

Perşembe, 10 Nisan 2014 12:54
Tamamlanan Gezi Parkı raporunda, 'toplumsal kalkışma' yakıştırmasında bulunulan Gezi Parkı'nın, bir 'yanlış anlama' sonucu çıktığı iddia edildi.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, İçişleri Bakanlığı’na bağlı müfettişlerin Gezi Parkı gösterileri sırasında meydana gelen polis şiddetine ilişkin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile polis şeflerini suçsuz buldukları ortaya çıktı.

Çarşamba, 09 Nisan 2014 11:46
Aydemir Güler

Kılıçdaroğlu’na atılan yumruklar bile seçimde bölünen Türkiye’de farklı manalar taşıyabiliyor. Hani seçim sonuçlarını özetleyen şu renkli haritalar var ya. Üç aşağı beş yukarı öncekilerle örtüşen renklerin altında yeni bir farklılaşma olduğu söylendi ve doğrudur: Artık sadece siyasal tercih farklılaşmasından söz etmiyoruz. Estetik, gündelik, duygusal, kültürel vs. vs.

Pazar, 13 Nisan 2014 12:48
Askeri personelin TSK'dan ihracı sisteminde köklü değişiklikler yapıldı, yeni yönetmelikle YAŞ devre dışı bırakıldı, 'irticai faaliyet' ifadesi de ihraç gerekçeleri listesinde yer almadı.

Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre Başbakan ile Milli Savunma Bakanı’nın şerh düştüğü Yüksek Askeri Şûra kararı ile askeri personelin "ahlâksızlık, bölücülük ve irticai faaliyet" gibi gerekçelerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ayrılması sisteminde köklü değişiklik yapıldı.

Pazar, 06 Nisan 2014 11:49
Gözde Kök

Son zamanlarda dünyanın farklı noktalarında yaşanan toplumsal kalkışmalar ortak muhalif pozisyonlarının gerisindeki temel karakterlerine ilişkin olarak kafa karıştırabiliyorlar. Malum... Ukrayna’da yaşananlarda Haziran ruhunu görenleri hatırlayalım. Faşistlerin oynadığı belirgin rol bir çoklarını ayılttı.

Cuma, 04 Nisan 2014 11:14
Kemal Okuyan

Erdoğan iyi bir siyasetçi midir?

Bitmesine rağmen “bitmediği”ne göre bayağı bir şey. Peşinden birilerini sürüklüyor, kavga ediyor, çözülmeyi engelliyor…

Demek ki, iyi siyasetçiyle iyi sanatçı, iyi sporcu, iyi inşaat ustası, ne bileyim iyi ayakkabı tamircisi arasında bir ayrım var.

Çarşamba, 23 Nisan 2014 11:21
Cemil Fuat Hendek

Seçim“, „seçmek“ten gelmiyor mu? „Seçmek“ eylemi de „bu değil şu, ya da öteki“ gibi, birbirinin karşıtı, en azından, birbirinden farklı olan iki, ya da daha fazla seçenek arasında bir karar vermek demek değil mi? Öyleyse şimdi geçmişe doğru bir bakış atalım:

Perşembe, 17 Nisan 2014 12:15
Tunç Sipahi

Uzun tarihi  boyunca sadece kısa bir dönem sosyal demokrat bir parti olmayı düşünen –ve bu terminolojiyi sadece o dönemde yoğun biçimde kullanan- bir siyasi çizgi elbette ki Batı Avrupa anlamında bir sosyal demokrasi asla olamazdı ve ol(a)madı. Böyle bir amacının olduğu da, kısa dönem (SODEP-SHP) dışında, aşikar değildi veya zaten yoktu.

Çarşamba, 16 Nisan 2014 11:31
Tunç Sipahi

“Bir sembol yoğunlaştırılmış bir imgeyse, devrim sembollerin baş ustasıdır çünkü tüm olguları ve ilişkileri konsantre biçimde gösterir” (Trotsky). Güzel. Trotsky bir yazı ve söz ustasıdır zaten.

Cuma, 18 Nisan 2014 13:58
soL'un dayanışma çağırısına destek artarak büyüyor. Tüm Türkiye'den okurlarımız ve dostlarımız dayanışma çabalarıyla yanımızda olmaya devam ediyor. Onlardan biri olan CHP PM üyesi Gökçe Pişkin'in soL'la dayanışma duygularını kaleme aldığı yazısını tüm okurlarımızla paylaşıyoruz.

(soL - Haber Merkezi) soL'un dayanışma çağırısına destek artarak büyüyor. Tüm Türkiye'den okurlarımız ve dostlarımız dayanışma çabalarıyla yanımızda olmaya devam ediyor.

CHP PM üyesi Gökçe Pişkin de soL'a destek olan dostlarımızdan biri. Sayın Pişkin'in dayanışma duygularını kaleme aldığı yazısını tüm okurlarımızla paylaşıyoruz.

Çarşamba, 16 Nisan 2014 11:28
Onur Seçkin

11-12 Nisan tarihlerinde Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) üyesi eğitim fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen Eğitim Bilimleri Konferansı’nın ilki, “Eğitime ve Eğitimciye Dair Güncel Değerlendirmeler” başlığıyla ODTÜ’de toplandı.

Çarşamba, 09 Nisan 2014 12:29
HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak kendi adaylarını çıkartma eğilimleri bulunduğunu söyledi. Tuncel, "HDP’den çok beklenti var ama biz bunun gerisinde kaldık" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, El Cezire Türk'ten Gonca Şenay'a konuştu. HDP'nin kendinden bekleneni yerine getiremediğini söyleyen Tuncel, "HDP de müzakere süreci gibi bir müzakere partisi" dedi.

Pages