40 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 20 Mart 2014 11:11
Türkiye tarihsel bir kırılma yaşıyor. Bir kez daha, kırılmanın yaşandığı fay hatlarından bir tanesi Kürt sorunu. 2014 Newroz’una girerken, AKP’nin “Kürt açılımı”nın ne olduğunu, neleri hedeflediğini ve nereye vardığını anımsamakta yarar var.

Özkan Öztaş

Kürt sorunu, Kürdistan coğrafyasında muktedir olan tüm ülkelerde hafızlarda en çok yer eden sorunlardan biri, çoğu zaman da ilki olmuştur. Kimi yaklaşımlar sorunu ulusal ya da etnik olarak genellese de durum daha çok muktedir olan partilerin sınıfsal karakterlerindeki bilinçli tercihten kaynaklanıyordu diyebiliriz.

Perşembe, 27 Mart 2014 12:55
Kesab'ta El Kaide bağlantılı İslamcı militanların saldırısına uğrayan Ermeniler için, Ermenistan vatandaşları gönüllü müfrezeler göndermeye hazır olduklarını söylüyor!

(soL - Dış Haberler) Suriye'nin kuzeyindeki, Türkiye ile sınır hattındaki nüfusun önemli kısmını Aleviler ve Ermeniler'in oluşturduğu kasaba Kesab'a, El Kaide bağlantılı grupların saldırısı, Türkiye'nin de desteğiyle devam ederken, Ermenistan'dan bir grup vatandaş, bölgede gönüllü müfrezeler olmak istediklerini belirttiler.

Pazar, 16 Mart 2014 13:11
Suriye Ordusu, Lübnan sınırındaki İslamcı militanların geçiş üssü olarak kullandığı son bölge Yabrud'u da kontrolü altına aldı. Ordunun zaferi, bir dönüm noktası olarak tanımlanıyor.

(soL - Dış Haberler) Kalamun bölgesindeki kasabada yürütülen operasyonların ardından, Suriye Ordusu'nun kontrolü ele geçirdiği belirtiliyor.

Askeri kaynaklar, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, Cumartesi günü girdikleri bölgeyi İslamcı militanlardan temizlediklerini ve tüm kontrolü ele geçirdiklerini duyurdu.

Perşembe, 20 Mart 2014 13:29
THY’nin Nijerya’ya silah taşıdığını gösteren görüşmeler, THY tarafından “montaj” denilerek yalanlanamadı. THY yalnızca “Nijerya’ya silah taşımadık” demekle yetindi. Nijerya, İslamcı terörün sürekli can aldığı, çatışmalı bir ülke. AKP hükümeti, daha önce de çatışma bölgelerine yolladığı silahları defalarca yakalatmıştı.

(soL - Haber Merkezi) Türk Hava Yolları’nın (THY) Nijerya’ya silah taşıdığı yönündeki iddialar, AKP hükümetinin dünyanın çatışma bölgelerine yaptığı silah kaçakçılığında yeni bir perde daha açtı.

Perşembe, 20 Mart 2014 22:24
AKP, “Kürt açılımı” politikasını 2008’de ilan etti. Her adımı, Kürt coğrafyasında dengeleri İslamcı siyaset lehine değiştirme çabasıyla atıldı. Kürt hareketi de 2013 Newroz’unda “İslam kardeşliği” mesajı vererek, sürecin mantığına uygun hareket edeceğini ilan etti. Ancak Haziran Direnişi, bütün hesapları altüst etti.

Özkan Öztaş

Kürt açılımı dendiğinde akla daha çok AKP’nin 2005 yılı sonrasına denk düşen icraatları geliyor. AKP ile PKK arasında direkt olarak temasın olduğu ve bunun yer yer medyadan da duyurulduğu dönem... Önce kısaca 2005’i önceleyen döneme bakmak faydalı olacaktır.

Salı, 04 Mart 2014 17:17
Mısır mahkemesi aldığı kararla Hamas'ın bütün faaliyetlerine yasaklama getirdi.

(soL - Dış Haberler) Mısır mahkemesi, Filistinli örgüt Hamas'ın ülkedeki bütün faaliyetlerini yasakladı.

Hamas Mısır'daki Müslüman Kardeşler'le işbirliği içerisindeydi ve ordu destekli hükümete karşı hareket etmişti.

Reuters'a konuşan yargıç "Hamas'ın bütün işlerinin ve faaliyetlerinin yasaklanması emredildi" dedi.

Çarşamba, 26 Mart 2014 10:40
Kerem Esenoğlu

Doğrusu beklemiyordum. Çok ama çok şaşırtıcı oldu benim için. Ukrayna’nın yeni, batı yanlısı, AB hayranı yönetiminin, ülkenin başına bunca sorun açanlardan biri olan aşırı sağcı liderlerden birini öldürmesi gerçekten beklenmedik bir gelişme.

Pazar, 23 Mart 2014 10:31
Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Yayladağı'nın karşısındaki Kesab kasabasına yönelik iki gündür devam eden saldırıların Türkiye'den gerçekleştirildiğini belirtti. Caferi, BMGK'ya şikayet mektubu iletti.

(soL-Haber Merkezi) Hatay’ın Yayladağı ilçesinin hemen bitişiğinde bulunan, çoğunlukla Ermenilerin yaşadığı Suriye’nin Kesab kasabası iki gündür İslamcı militanların yoğun saldırısı altında.

Cuma, 21 Mart 2014 15:06
Suriye'nin Lazkiye bölgesindeki Ermeni kasabası Keseb'e saldıran cihadcıların Türkiye'den geçtiği belirtiliyor.

(soL - Haber Merkezi) Suriye'de Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a karşı savaşan İslamci örgütler Nusra Cephesi ve İslami Cephe, 4 koldan Lazkiye'deki Ermeni kasabası Keseb'e ve Lazkiye şehir merkezine saldırdılar.

Yayladağı'nın hemen yakınında bulunan Keseb ve civarında, cihadcıların Ermenilere ve Alevilere yönelik katliam girişiminde bulunmasından korkuluyor.

Pazartesi, 17 Mart 2014 13:07
Suudi yetkililer, bir kitap fuarında ünlü Filistinli şair Mahmud Derviş'in eserleri de dahil olmak üzere krallığa karşı tehdit içerdiği gerekçesiyle yüzlerce kitabı yasakladı.

(soL - Dış Haberler) Suudi Arabistan'dan yayın yapan Okaz'ın haberine göre, Riyad Uluslararası Kitap Fuarı'nda organizatörler sergi süresince, 420 kitabın 10.000'den fazla kopyasına el koydu.

Cuma, 07 Mart 2014 20:20
Suudi Arabistan, El-Kaide bağlantılı iki örgütle birlikte Müslüman Kardeşleri de terörist listesine ekledi.

AFP'nin haberine göre, Mısır’ın devrik lideri Muhammed Mursi’yi destekleyen Müslüman Kardeşler’in terörist listesine eklenmesine yönelik kanun hükmünde kararname çıkarıldığı Suudi devlet televizyonu tarafından duyuruldu.

Pazartesi, 24 Mart 2014 14:21
Dış destekli vekalet savaşı başladığından bu yana, Suriye'nin sınır kapıları çeşitli grupların eline geçti. Bunlar arasında Irak-Şam İslam Devleti ve Nusra Cephesi de bulunuyor.

(soL - Dış Haberler) Suriye'de dış destekli vekalet savaşı 3 yılını geride bıraktı. Dün Türkiye-Suriye sınırında yaşanan uçak provokasyonunun ardından, Suriye'nin sınırlarının güvenliği tekrar gündeme geldi.

Çarşamba, 12 Mart 2014 14:47
Kerem Esenoğlu

Hep yaptıkları için şaşırtıcı gelmedi. Önce muhataplarını masaya oturtuyorlar sonra yine hep var olan planlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Bunu da o hep bildik yöntemlerle yapıyorlar. Suriye için yapılan buydu.

Pazartesi, 31 Mart 2014 13:10
Mehmet Bozkurt

“Biz kısık sesleriz...” diye başlar edebiyat ve siyasal tarihimizin gelmiş geçmiş en namlı İslamcı faşisti Arif Nihat Asya’nın “Dua” adlı şiiri.

Cumartesi, 22 Mart 2014 10:49
Serpil Güvenç

“Turuncu” devrimlerin mimarlarından Soros’un Marx ilgisini tarihçi Hobsbawm sayesinde öğrenmiştim. Bipartisan Politika Merkezi’nin yayınladığı yerel seçimlere ilişkin yeni raporda, Gülen-AKP ilişkisine değinen yazarların kullandıkları alt-üst yapı metaforu, ABD “düşünce” kuruluşlarının da Marksist eğitimden (!) geçtiğini gösteriyor.

Bir kaç noktayı paylaşmak istiyorum.

Pages