39 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 12 Mart 2014 14:45
Emrah Kartal

Geçen hafta İrlanda’da öğrenci olarak bulunan bir arkadaşımla sohbet ederken bana sordu: “Emrah Venezuela’da aslında neler oluyor? Burada Venezuelalı öğrenciler bana durmadan protestolarla ilgili videolar göndererek Chavez’e, Maduro’ya küfrediyorlar. Ne yapayım? ... Arkadaşım “Ne yapayım” derken aslında konuşanların tepkileri karşısındaki çaresizliğini dile getiriyor.

Pazartesi, 03 Mart 2014 10:53
Külyutmaz Okur

Ertuğrul Özkök eskiden beri söyler bunu zaten ya, Gazeteciler.com’da yayımlanan söyleşisinde de tekrar edince, yeniden düşünme fırsatı verdi.

Adnan Berk Okan’ın sorusu şöyle: “Delikanlılık yıllarında çiçek çocukluğa özendin mi? Yoksa ideolojik takılma falan mıydı?”

Cuma, 14 Mart 2014 10:10
Cenk Saraçoğlu

Sol siyaset hem kendi toplum projesinin içeriğini hem de ona ulaşmak için nasıl bir siyasi strateji izlenmesi gerektiğini kent ölçeğine bağlı kalarak tarif edebilir mi? Bu soru çok uzun zamandır sosyal bilimlerin ve pratik siyasetin gündemindeydi ama son yıllarda iyice önemli hale geldi.

Cumartesi, 29 Mart 2014 11:42
Kemal Okuyan

Eşi benzeri olmayan kirlenmeye, ardı ardına patlayan skandallara, miting konuşmalarındaki seviyesizliğe, belden aşağıya vuruşlara rağmen umutsuzluk, duyarsızlık ve çaresizlik ifadesinden başka anlam taşımayacak “sandığa gitmeme” tercihinde bulunanların azaltılması...

AKP’nin toplam oylarının radikal ölçüde aşağı çekilmesi...

Cuma, 07 Mart 2014 20:20
Suudi Arabistan, El-Kaide bağlantılı iki örgütle birlikte Müslüman Kardeşleri de terörist listesine ekledi.

AFP'nin haberine göre, Mısır’ın devrik lideri Muhammed Mursi’yi destekleyen Müslüman Kardeşler’in terörist listesine eklenmesine yönelik kanun hükmünde kararname çıkarıldığı Suudi devlet televizyonu tarafından duyuruldu.

Salı, 18 Mart 2014 10:44
Kemal Okuyan

Yaşam biçimleriyle, kültürel alışkanlıklarıyla alay etmek, bu nedenle başkalarını küçümsemek aşağılık bir davranıştır. İnançlar da bu kapsama girer. Solculuğu filan bir kenara koyun, insan olan bunu yapmaz.

Öte yandan, değer yargılarının, farklı beğenilerin, yaşam tercihlerinin birbiriyle sürtündüğü, ideolojik karşı karşıya gelişleri tetiklediği bir toplumsallıkta yaşıyoruz.

Cuma, 28 Mart 2014 10:22
Cenk Saraçoğlu

Düzen partileri açısından seçim süreci kendi kampanyaları çerçevesinde etrafa para saçarak yürüttükleri bir rekabet olmanın ötesinde bütüncül bir ideolojik işlevi de yerine getirir: Toplumun bütününün siyasal alanda temsil edildiği algısının oluşturulması.

Çarşamba, 19 Mart 2014 17:23
Tunç Sipahi

1980 yılında bu ülkeye giydirilen deli gömleği bu sene yırtılabilir. Normal bir ülkede sol olur, sağ olur, sosyalizm olur, liberalizm olur: Pek çok akım kendisine yer bulabilir. Söylediklerini de net söylerler, saklamazlar. İdeolojik hegemonya başka bir şey, amacını-programını saklamak, olmadığı bir şey için oy ve onay istemek başka.

Pazartesi, 03 Mart 2014 10:51
Kemal Okuyan

Batıda parlamenter demokrasiler, tarihin donduğu ana denk gelirler “istikrar” her zaman, zengin sınıfların keyiflerinin gıcır olma halidir. Ama kural olamazlar. Büyük altüst oluşlar, sokakta gerçekleşmiştir, parlamentoya yansıyan dengeler de sokakta değişmiştir.

İleriye ya da geriye doğru…

Çarşamba, 05 Mart 2014 22:17
Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, son dönemde tribünlerden kendisine gelen tepkilerin sorumlusu olarak Vira grubunu hedef aldı. AKP mitingine katılan Hacıosmanoğlu, Vira’yı siyaset yapmakla suçladı.

(soL-Spor) Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, kendi taraftarını hedef aldı. Taka gazetesine yaptığı açıklamada Trabzonspor taraftar gruplarından Vira’yı provokasyon yapmakla suçlayan Hacıosmanoğlu, Vira üyesi olan CHP Ankara Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin yeğeni Ahmet Hamzaçebi’yi hedef gösterdi.

Çarşamba, 26 Mart 2014 10:36
Emrah Kartal

Geçtiğimiz haftasonu Brezilya’nın en büyük ve en kalabalık kentlerinden São Paulo, Rio de Janeiro ve Fortaleza’da “Marcha da Família com Deus pelo Liberdade” – “Özgürlük için Tanrıyla Aile Yürüyüşü” adıyla eylemler düzenlendi. Eylemlerdeki temel söylem “Askeri Darbe İstiyoruz” idi.

Pazartesi, 24 Mart 2014 15:57
Greve katıldığı için görevden çekilmiş sayma cezası alan Marmara Üniversitesi Eğitim Sen sözcüsü Dr. Figen Algül soL'a konuştu. Algül, Marmara Üniversitesi'nin kendilerine verdiği cezaları gülünç bulduğunu söyleyerek, "tam olarak Aziz Nesin'lik vakalar yaşıyoruz" dedi.

Röportaj: Orhan Şahin

Perşembe, 27 Mart 2014 10:58
Osman Çutsay

Artık çok açık: AB dışındaki veya kenarındaki bir ülkenin Avrupalılaştırılması, bir başka ifadeyle “AB normlarına uygun hale getirilmesi”, o ülkenin ayrılıkçı ve kanlı bir iç hesaplaşmadan, küçülmeden, en açığı yüksek yoğunluklu bir içsavaştan geçmesiyle mümkün oluyor. İçsavaş ve parçalanma yoksa, Avrupalılaşma da yok yani.

Cumartesi, 22 Mart 2014 10:51
Ali Şimşek

Haberim yokmuş gibi çek pampa! Bir sosyal medya jargonu olan bu esprili cümle, Gezi Direnişi’nin sevilen sloganlarından biriydi. Değiştirilerek ve uyarlanarak onlarca versiyonunu gördüğümü hatırlıyorum. Poz yaptığını göstermek istemeyen bir samimiyeti göstermesi anlamında önemliydi. Fotoğraf çektirirken hepimizin yaşadığı sıkıcı bir yapmacıklık halinin altını kazıyordu.

Cumartesi, 15 Mart 2014 18:12
Yeni Osmanlı projesinin ideolojisi olan siyasal İslamcılık, Haziran'da Türkiye'nin ilerici birikimine çarptı. Amerikancı kalemlerin yazdığı gibi ABD bölgede strateji değişikliğine gitmek durumunda kaldı ve Erdoğan'ın üzeri çizildi. Ancak Emperyalist-Kapitalist sistemin rasyonel bir alternatifi yok.

A. Meriç Şenyüz

Pages