26 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 12 Mart 2014 14:45
Emrah Kartal

Geçen hafta İrlanda’da öğrenci olarak bulunan bir arkadaşımla sohbet ederken bana sordu: “Emrah Venezuela’da aslında neler oluyor? Burada Venezuelalı öğrenciler bana durmadan protestolarla ilgili videolar göndererek Chavez’e, Maduro’ya küfrediyorlar. Ne yapayım? ... Arkadaşım “Ne yapayım” derken aslında konuşanların tepkileri karşısındaki çaresizliğini dile getiriyor.

Pazartesi, 03 Mart 2014 10:53
Külyutmaz Okur

Ertuğrul Özkök eskiden beri söyler bunu zaten ya, Gazeteciler.com’da yayımlanan söyleşisinde de tekrar edince, yeniden düşünme fırsatı verdi.

Adnan Berk Okan’ın sorusu şöyle: “Delikanlılık yıllarında çiçek çocukluğa özendin mi? Yoksa ideolojik takılma falan mıydı?”

Cuma, 14 Mart 2014 10:10
Cenk Saraçoğlu

Sol siyaset hem kendi toplum projesinin içeriğini hem de ona ulaşmak için nasıl bir siyasi strateji izlenmesi gerektiğini kent ölçeğine bağlı kalarak tarif edebilir mi? Bu soru çok uzun zamandır sosyal bilimlerin ve pratik siyasetin gündemindeydi ama son yıllarda iyice önemli hale geldi.

Cumartesi, 29 Mart 2014 11:42
Kemal Okuyan

Eşi benzeri olmayan kirlenmeye, ardı ardına patlayan skandallara, miting konuşmalarındaki seviyesizliğe, belden aşağıya vuruşlara rağmen umutsuzluk, duyarsızlık ve çaresizlik ifadesinden başka anlam taşımayacak “sandığa gitmeme” tercihinde bulunanların azaltılması...

AKP’nin toplam oylarının radikal ölçüde aşağı çekilmesi...

Salı, 18 Mart 2014 10:44
Kemal Okuyan

Yaşam biçimleriyle, kültürel alışkanlıklarıyla alay etmek, bu nedenle başkalarını küçümsemek aşağılık bir davranıştır. İnançlar da bu kapsama girer. Solculuğu filan bir kenara koyun, insan olan bunu yapmaz.

Öte yandan, değer yargılarının, farklı beğenilerin, yaşam tercihlerinin birbiriyle sürtündüğü, ideolojik karşı karşıya gelişleri tetiklediği bir toplumsallıkta yaşıyoruz.

Cuma, 28 Mart 2014 10:22
Cenk Saraçoğlu

Düzen partileri açısından seçim süreci kendi kampanyaları çerçevesinde etrafa para saçarak yürüttükleri bir rekabet olmanın ötesinde bütüncül bir ideolojik işlevi de yerine getirir: Toplumun bütününün siyasal alanda temsil edildiği algısının oluşturulması.

Çarşamba, 19 Mart 2014 17:23
Tunç Sipahi

1980 yılında bu ülkeye giydirilen deli gömleği bu sene yırtılabilir. Normal bir ülkede sol olur, sağ olur, sosyalizm olur, liberalizm olur: Pek çok akım kendisine yer bulabilir. Söylediklerini de net söylerler, saklamazlar. İdeolojik hegemonya başka bir şey, amacını-programını saklamak, olmadığı bir şey için oy ve onay istemek başka.

Pazartesi, 03 Mart 2014 10:51
Kemal Okuyan

Batıda parlamenter demokrasiler, tarihin donduğu ana denk gelirler “istikrar” her zaman, zengin sınıfların keyiflerinin gıcır olma halidir. Ama kural olamazlar. Büyük altüst oluşlar, sokakta gerçekleşmiştir, parlamentoya yansıyan dengeler de sokakta değişmiştir.

İleriye ya da geriye doğru…

Çarşamba, 26 Mart 2014 10:36
Emrah Kartal

Geçtiğimiz haftasonu Brezilya’nın en büyük ve en kalabalık kentlerinden São Paulo, Rio de Janeiro ve Fortaleza’da “Marcha da Família com Deus pelo Liberdade” – “Özgürlük için Tanrıyla Aile Yürüyüşü” adıyla eylemler düzenlendi. Eylemlerdeki temel söylem “Askeri Darbe İstiyoruz” idi.

Perşembe, 27 Mart 2014 10:58
Osman Çutsay

Artık çok açık: AB dışındaki veya kenarındaki bir ülkenin Avrupalılaştırılması, bir başka ifadeyle “AB normlarına uygun hale getirilmesi”, o ülkenin ayrılıkçı ve kanlı bir iç hesaplaşmadan, küçülmeden, en açığı yüksek yoğunluklu bir içsavaştan geçmesiyle mümkün oluyor. İçsavaş ve parçalanma yoksa, Avrupalılaşma da yok yani.

Cumartesi, 22 Mart 2014 10:51
Ali Şimşek

Haberim yokmuş gibi çek pampa! Bir sosyal medya jargonu olan bu esprili cümle, Gezi Direnişi’nin sevilen sloganlarından biriydi. Değiştirilerek ve uyarlanarak onlarca versiyonunu gördüğümü hatırlıyorum. Poz yaptığını göstermek istemeyen bir samimiyeti göstermesi anlamında önemliydi. Fotoğraf çektirirken hepimizin yaşadığı sıkıcı bir yapmacıklık halinin altını kazıyordu.

Pazar, 30 Mart 2014 09:07
Gözde Kök

Küba yeni yabancı yatırım yasasını tartışıyor. Hatta şu sıralar Küba ulusal meclisinde son hali görüşülmekte. Yasa, 2010-2011 döneminde “sosyalist modelin güncellenmesi” gündemiyle halkın tartışarak olgunlaştırdığı ve 6. Küba Komünist Partisi kongresinde son şeklini alan ilkelere dayanıyor.

Salı, 25 Mart 2014 11:14
Kemal Okuyan

- Yeni kaset var mı?
- Var var.
- Hadi ya, nedir?
- Devletin havayolu Nijerya’ya silah taşıyormuş.
- Taşır namussuzlar. Başka?
- Bu işte.
- Başka oğlum başka. Heyecan yok mu?
- Yahu daha ne olsun, normalde adamı duman ederler, bu rezaletten sonra.
- Bir şey olmaz. Millet alıştı bunlara.

Pazar, 23 Mart 2014 10:06
E. Attila Aytekin

“Bas geç platformu” isimli oluşumun sosyal medyada yürüttüğü “tatava yapma bas geç” kampanyası çok ses getirdi. Bu başarıda kullandıkları bazı yaratıcı ve komik ‘caps’lerin etkisi olsa da kanınca bu yoğun gündemde ses getirmelerini sağlayan şey verilen mesajın basitliği: İşin ayrıntısına, ideolojik tartışamaya girme, hangi ilde AKP’nin karşısındaki en güçlü parti/aday kimse oyunu ona ver.

Cuma, 21 Mart 2014 09:40
Kadir Sev

Seçilirlerse siyaset yapmayacaklarmış. Belediyeler hizmet yeriymiş, oralarda ideolojilerin yeri olmazmış. Böyle olunca da adaylara “ne projelerin var” diye soruluyor. Onlar da sözgelişi Ankara’ya boğaz yapmaktan, parkları köprülerle birbirine bağlamaktan tutun da ulaşım, trafik gibi sorunları nasıl da güzel çözeceklerine değin akıllarına ne geliyorsa anlatıp duruyorlar.

Pages