42 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Ocak 2014 16:26
Küba Devrimi'nin 55. yıldönümü töreninde konuşan Raul Castro, Küba'nın hiç bitmeyen bir siyasi ve ideolojik kampanyayla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

(soL - Dış Haberler) Küba Devrimi'nin 55. yıldönümü töreninde konuşan Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ülkede sosyalizmi içeriden yıkmak için bitmek bilmeyen bir siyasi ve ideolojik kampanyayla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Pazartesi, 20 Ocak 2014 18:53
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gençlerbirliği ile Akhisar Belediyespor maçında "siyasi slogan attıkları" iddia edilen 13 taraftar hakkında takipsizlik kararı verdi, suçun Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Futbol Disiplin Talimatnamesi'nde yer alan "disiplin suçunu" oluşturduğunu belirtti.

(soL - Spor) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gençlerbirliği ile Akhisar Belediyespor maçında "siyasi slogan attıkları" iddia edilen 13 taraftar hakkında takipsizlik kararı verdi, suçun Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Futbol Disiplin Talimatnamesi'nde yer alan "disiplin suçunu" oluşturduğunu belirtti.

Çarşamba, 08 Ocak 2014 11:15
Emrah Kartal

Küreselleşme kavramı ya da olgusu ile ilgili tartışmaların önemli dayanaklarından biri bilginin yayımının ve bilgiye erişimin sınır tanımamasıdır. Evet, öyle ama bilgiyi kim ve nasıl düzenliyor, onun iletişim araçlarıyla yeniden üretilmesi nasıl gerçekleşiyor bunun önemi yok mudur?

Perşembe, 09 Ocak 2014 14:57
Suriye'de silahlı cihatçı gruplar arasındaki çatışmalar sürerken, Halep'te yaşananlara dair Hürriyet'ten ilginç bir yorum geldi. Gazete, Nusra Cephesi'nin IŞİD'i Halep'ten kovduğu iddiasını "El Nusra Halep'i El Kaide'den temizledi" başlığıyla duyurdu. Oysa Nusra da El Kaide'ye bağlı!

(soL - Haber Merkezi) Cenevre 2 Konferansı yaklaşırken, Suriye'deki ittifakların yeniden şekillendiğini gösteren silahlı cihatçı gruplar arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Salı, 07 Ocak 2014 10:24
Külyutmaz Okur

Kurulduğu günden bu yana Radikal 2’nin başında olan ve geçen hafta Radikal’den kovulan Tuğrul Eryılmaz, BirGün’e verdiği röportajda, “Bizim gibi yıllardır gazetecilik yapanların ne olduğu ortada ama birdenbire siyasal etkiyle orta kademelere, tepelere gelenler var. Bunların ne olduğunu bilemiyoruz, gizliyorlar kendilerini” diyor.

Perşembe, 23 Ocak 2014 11:36

Şu anda var olan durumu açıklamak için uygun bir kavram olduğunu düşünüyorum. Tükenmişlik nerede, tükenen kim diye sorulacak olunursa cevabı bir girizgah olarak kullanabilirim. O zaman sorulara cevap vermeye başlayalım.

Sendrom bir süreci anlatan bir kavram. Girilen, girdikçe derinleşen bir evreyi anlatmakta kullanılabilir.

Cuma, 31 Ocak 2014 11:45
YÖK, 15 ay sonra intihal suçuna kamu görevinden çıkarılma cezası verilmesini kararlaştırdı ancak aynı yönetmelikle, bilim insanlarının neredeyse adım atmasını bile yasakladı. Ayrıca 16’ncı maddeyle, yandaş akademisyenlere verilen cezaların indirilmesi yönünde düzenleme yapıldı.

(soL - Haber Merkezi) Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği değişti. Yeni yönetmelik, 15 aydır suç olmaktan çıkarılan intihali yeniden disiplin işlemi haline getirirken, bilim insanlarının çalışmalarına yeni sınırlamalar getirdi.

Çarşamba, 29 Ocak 2014 10:48
Tunç Sipahi

“Muhafazakar Devrim” bir Alman icadıdır. Diğer adı “Jungkonservatismus”: Genç Muhafazakarlık. Belki kısmen İtalya bacağı da var denebilir. Hitler bu genel “muhafazakar devrim” dalgasının içinde devinmiştir. Hatta 1930’a kadar Hitler’in bu genel akımın içinde küçük bir aktör olduğunu, iktidara daha ağır topların gelebileceğini düşünen çoktu.

Cumartesi, 25 Ocak 2014 11:37
Serpil Güvenç

Haşhaş deyince bizim kuşağın aklına 12 Mart öncesinde ABD ile Türkiye arasındaki haşhaş anlaşmazlığı gelir. ABD başkanı Nixon 1972 seçimleri öncesinde ülkesinde gençlerin yaygın olarak kullandığı eroin konusundaki kamuoyu tepkisini hafifletmek ister. Kissinger başkanlığındaki komiteye “Hükümetleri değiştirme pahasına, eroin akımını durdurun” emri verilir.

Perşembe, 02 Ocak 2014 10:47
İlker Belek

Çatışma, bir yandan kişilik, ahlak, feraset düzeylerini, bir yandan da entelektüel kapasitelerini açığa çıkardı.

Boğazlaşma şimdilerde Kur’an referansıyla sürüyor. Kur’an birbirlerinin foyasını ortaya çıkarmak için kullanılıyor.

Bunu dinci tahakküm rejimlerini korumak gayretiyle yaptıkları açık.

Pazartesi, 20 Ocak 2014 13:45
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından statlarda atılan “her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı çıktı. Savcılık “her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganın hakaret içermediğini, siyasi slogan olduğunu belirtti.

Eski bakan çocuklarının da adının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında spor müsabakalarında sık sık atılan “her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganı yargının gündemine taşındı.

Cumartesi, 11 Ocak 2014 20:23
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM'de komisyonda söz alarak "Siyasi parti grupları bir araya gelirler, mutabık kalınan bir metin ortaya çıkarsa bu teklif durdurulabilir" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’de yargının hep tartışıldığını belirterek şu sözleri kaydetti:

Perşembe, 23 Ocak 2014 10:44
Kemal Okuyan

“Helal olsun Ukraynalılara, polisi amma madara etmişler…” Böyle konuşuluyor. Solculuk, devrimcilik, dilerseniz insanlık, polisi madara etmeye daraltılıyor. Bir de üstüne ne deniyor “Ukrayna’nın Gezi’si”!

Cuma, 03 Ocak 2014 11:48
Kemal Okuyan

Susurluk sürecinde de sola alan açılmıştı. Faşist katiller, cinayetler, kontrgerilla, NATO bağlantısı… Hepsi bir bir ortaya döküldü.

Cuma, 31 Ocak 2014 17:23
Cenk Saraçoğlu

Günümüzün önemli sosyologlarından Loïc Wacquant, Boğaziçi Üniversitesi’nde “Kentte Eşitsizlik, Marjinallik ve Sosyal Adalet” başlıklı bir konuşma yaptı. “Hrant Dink Anısına Konferans” kapsamında gerçekleşen konuşmasında Wacquant, neoliberal dönemin kentlerinde ortaya çıkan yeni marjinalleştirme biçimleri üzerine, teorik önermelerde bulundu, bazı olgusal gözlemlerini aktardı.

Pages