19 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Ocak 2014 16:26
Küba Devrimi'nin 55. yıldönümü töreninde konuşan Raul Castro, Küba'nın hiç bitmeyen bir siyasi ve ideolojik kampanyayla karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

(soL - Dış Haberler) Küba Devrimi'nin 55. yıldönümü töreninde konuşan Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ülkede sosyalizmi içeriden yıkmak için bitmek bilmeyen bir siyasi ve ideolojik kampanyayla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Pazartesi, 20 Ocak 2014 18:53
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gençlerbirliği ile Akhisar Belediyespor maçında "siyasi slogan attıkları" iddia edilen 13 taraftar hakkında takipsizlik kararı verdi, suçun Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Futbol Disiplin Talimatnamesi'nde yer alan "disiplin suçunu" oluşturduğunu belirtti.

(soL - Spor) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gençlerbirliği ile Akhisar Belediyespor maçında "siyasi slogan attıkları" iddia edilen 13 taraftar hakkında takipsizlik kararı verdi, suçun Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Futbol Disiplin Talimatnamesi'nde yer alan "disiplin suçunu" oluşturduğunu belirtti.

Perşembe, 09 Ocak 2014 14:57
Suriye'de silahlı cihatçı gruplar arasındaki çatışmalar sürerken, Halep'te yaşananlara dair Hürriyet'ten ilginç bir yorum geldi. Gazete, Nusra Cephesi'nin IŞİD'i Halep'ten kovduğu iddiasını "El Nusra Halep'i El Kaide'den temizledi" başlığıyla duyurdu. Oysa Nusra da El Kaide'ye bağlı!

(soL - Haber Merkezi) Cenevre 2 Konferansı yaklaşırken, Suriye'deki ittifakların yeniden şekillendiğini gösteren silahlı cihatçı gruplar arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Perşembe, 23 Ocak 2014 11:36

Şu anda var olan durumu açıklamak için uygun bir kavram olduğunu düşünüyorum. Tükenmişlik nerede, tükenen kim diye sorulacak olunursa cevabı bir girizgah olarak kullanabilirim. O zaman sorulara cevap vermeye başlayalım.

Sendrom bir süreci anlatan bir kavram. Girilen, girdikçe derinleşen bir evreyi anlatmakta kullanılabilir.

Cuma, 31 Ocak 2014 11:45
YÖK, 15 ay sonra intihal suçuna kamu görevinden çıkarılma cezası verilmesini kararlaştırdı ancak aynı yönetmelikle, bilim insanlarının neredeyse adım atmasını bile yasakladı. Ayrıca 16’ncı maddeyle, yandaş akademisyenlere verilen cezaların indirilmesi yönünde düzenleme yapıldı.

(soL - Haber Merkezi) Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği değişti. Yeni yönetmelik, 15 aydır suç olmaktan çıkarılan intihali yeniden disiplin işlemi haline getirirken, bilim insanlarının çalışmalarına yeni sınırlamalar getirdi.

Pazartesi, 20 Ocak 2014 13:45
17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun ardından statlarda atılan “her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı çıktı. Savcılık “her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganın hakaret içermediğini, siyasi slogan olduğunu belirtti.

Eski bakan çocuklarının da adının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında spor müsabakalarında sık sık atılan “her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganı yargının gündemine taşındı.

Cumartesi, 11 Ocak 2014 20:23
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM'de komisyonda söz alarak "Siyasi parti grupları bir araya gelirler, mutabık kalınan bir metin ortaya çıkarsa bu teklif durdurulabilir" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye’de yargının hep tartışıldığını belirterek şu sözleri kaydetti:

Perşembe, 02 Ocak 2014 16:27
AKP 11 yıllık iktidarında 1. Cumhuriyeti tasfiye ederken, asla bir dengeye oturamayacak 2’incisini kurmaya girişti. Bu boyunu aşacak işte ABD desteği hiç eksik olmadı. Lakin şeytanla yatağa girmenin bir bedeli olacak elbette…

Volkan Algan - soL

Perşembe, 09 Ocak 2014 12:56
Erdoğan’ı tanımlayacak olan, Amerikancılık değildir. Tayyip Erdoğan, İslamcı bir siyasetçidir. İslamcılıktan kastımız, inanmak filan değil, dünyayı bütünüyle dinsel referanslarla algılamak ve ona göre şekillendirmeye çalışmaktır.

Erdoğan nasıl biridir?

Artık açık konuşma zamanı geldi. Amerikancılara karşı İslamcılarla, İslamcılara karşı Amerikancılarla ittifak yapma peşinde koşturanlara, bu koşuşturmaya umut bağlayanlara hatırlatma zamanı…

Bir şey anlamamışsınız demek durumundayız.

Pazartesi, 06 Ocak 2014 11:10

Kemal Okuyan’ın Yazılama Yayınlarından Eylül ayı içinde basılan eseri hem çok güncel hem de tarihsel olayları içerdiği içeriyor. Yurtseverlikle milliyetçilikle arasındaki farklar kitabın ilk bölümlerinde irdelenmiş.

Salı, 07 Ocak 2014 15:48
El Kaide bağlantılı Irak ve Şam İslam Devleti ile güç mücadelesine girişen İslami Cephe, “yeni ılımlı güç” olarak tanıtılıyor. Demokrasi ve laikliği reddeden cephenin bileşenlerinin onlarca katliama adı karıştı. Grup ayrıca El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ile de ittifak halinde.

Ali Örnek - soL

Cumartesi, 11 Ocak 2014 10:08

Ülkemizde sosyalizm adına farklı temsiliyetler mevcut. Aslında özüne bakılırsa bu kadar farklı görüşün nihai hedefi sosyalizm olsa da verili durumlarda konumlanışı veya aidiyeti başka türlü durmayı gerektirebiliyor. Örneğin Kürt sorununun çözümünde çeşitli görüşler var. Ya da sosyalizme giden yolda MDD veya Sosyalist Devrim Tezi ayrışmaları gibi…

Salı, 07 Ocak 2014 12:41
Dersim'in Hozat ilçesinde 14 ay önce ortaya çıkan 'fişleme' skandalından sonra bu kez de İlçe Emniyet Amirliği'nin birçok kişiyi takip ederek, yaptıkları her faaliyeti kayıt altına aldığı ortaya çıktı.

Milliyet'ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre daha önce halkın fişlendiği ortaya çıkan Dersim Hozat’ta emniyet tarafından hazırlanan raporlarda “Halkın tamamı sol görüşlü olup genel olarak devlet aleyhine çalışmakta. İlçemizdeki gençlerin tamamı örgüt sempatizanı olup örgüte milislik yapan gençler de mevcut” ifadesi yer alıyor.

Cuma, 03 Ocak 2014 21:31
Artık AKP bitti. Çünkü kendini gerekçelendirdiği temel dayanakları tamamen çöktü. Son darbeyi ise halk Haziran’da vurdu. Ancak cenaze hala ülkenin üstünde yatıyor, hem onu hem de büyük bir hevesle onun mirasçılığına soyunanları kaldırıp atmak ise halkın boynunun borcu.

Volkan Algan - soL
AKP’nin iktidara geliş ve gidiş sürecini hem iç hem de dış parametreleriyle incelediğimiz yazı dizimizin son bölümünde, AKP iktidarının sonunu getiren iki ana başlığa odaklanacağız: Suriye ve Haziran Direnişi.

Cumartesi, 25 Ocak 2014 14:14

Türkiye’de on yıldan uzun bir süredir yükselen ve kesişmeleri kaçınılmaz olan iki vektörden söz edebiliriz: Muhafazakârlaşma ve LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) görünürlüğü.

Pages