9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Çarşamba, 31 Aralık 2014 09:00
Gözde Kök

Küba-ABD ilişkilerindeki gelişmelerle ilgili okurken, bir yerde başlığı “New Deal” olan bir makaleye rastladım. Son aylarda iki ülke arasında süren pazarlıkların içeriğine ilişkin son derece ilginç detaylar veren bir makale.* Ama çağrışım dünyası işte, benim aklım New Deal diyince 30’lu yıllara gidiverdi. Yani Roosevelt’in New Deal (Yeni Düzen) politikasını uygulamaya koyduğu yıllara.

Pazartesi, 22 Eylül 2014 17:40
Gözde Kök

Meksika’nın kuzey eyaletlerinden Neo Leon’un başkenti Monterrey kentinde Eylül başından beri ilginç bir turizm faaliyeti sürüyor. Alışılmadık bir içeriğe sahip bir otobüs turu bu. Uzaktan renkleriyle dikkat çeken otobüsün reklam için kullanıldığını düşünenler yakınlaştığında yanıldıklarını anlıyorlar.

Salı, 19 Ağustos 2014 11:30
Gözde Kök

Rusya, Ukrayna krizinin ardından kendisine yaptırım uygulayan ülkelere misilleme olarak onlardan gıda ithalatını durdurdu. Şimdilik bir yıllığına. Basından takip etmişsinizdir, bu misillemeden en fazla Avrupa Birliği ülkelerinin etkileneceği söyleniyor. Birlik üyeleri Rusya’ya gıda ürünleri ticaretinde başı çekiyor.

Pazar, 04 Mayıs 2014 11:30
Gözde Kök

Dünyada kürtajın bütünüyle yasak olduğu yedi ülkeden beşi Latin Amerika’da bulunuyor. Oldukça yüz kızartıcı olan bu tablo kıtada koyu bir gericiliğin hakim olduğunun en önemli göstergelerinden...

Pazar, 06 Nisan 2014 11:49
Gözde Kök

Son zamanlarda dünyanın farklı noktalarında yaşanan toplumsal kalkışmalar ortak muhalif pozisyonlarının gerisindeki temel karakterlerine ilişkin olarak kafa karıştırabiliyorlar. Malum... Ukrayna’da yaşananlarda Haziran ruhunu görenleri hatırlayalım. Faşistlerin oynadığı belirgin rol bir çoklarını ayılttı.

Pazar, 30 Mart 2014 09:07
Gözde Kök

Küba yeni yabancı yatırım yasasını tartışıyor. Hatta şu sıralar Küba ulusal meclisinde son hali görüşülmekte. Yasa, 2010-2011 döneminde “sosyalist modelin güncellenmesi” gündemiyle halkın tartışarak olgunlaştırdığı ve 6. Küba Komünist Partisi kongresinde son şeklini alan ilkelere dayanıyor.

Salı, 04 Mart 2014 11:53
Gözde Kök

Venezuela Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes geçenlerde yaptığımız görüşme sırasında bize Venezuela’daki olaylara ilişkin sosyal medyada dönen akıl almaz sahtekarlıklardan örnekler gösterdi. Ağırlıklı olarak farklı ülkelerde çekilmiş polis şiddeti içeren karelerin Venezuela’da çekilmiş gibi gösterildiği örneklere bakıyorduk.

Salı, 21 Ocak 2014 10:40
Gözde Kök

Geçen hafta Meksika’nın güneybatısında Michoacán eyaletinde yaşananlar gazetemizde genişçe yer buldu. Haberi görmemiş okurlarımız için kısaca hatırlatayım.

Çarşamba, 15 Ocak 2014 10:28
Gözde Kök

Geçen hafta Venezuela’da eski güzellik kraliçesinin eşiyle birlikte cinayete kurban gitmesi bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.