6 sonuçtan 1 - 6 arası gösteriliyor
Cumartesi, 13 Aralık 2014 18:45
Erhan Nalçacı

Sabah yazarı Engin Ardıç geçenlerde Birleşik Haziran Hareketi’nin Türkiye Meclisi için yerellerden temsilciler seçtiğini duyunca kendinden geçip bir tehdit savurmuş. 

Cumartesi, 22 Kasım 2014 08:00
Erhan Nalçacı

Sosyalist devrim sürecinin düzenin meşruiyet krizlerine sürekli  müdahaleden geçtiğini biliyoruz. Yakalanan zayıf noktayı işçi sınıfının öncü siyaseti ideolojik mücadeleyi bir matkap gibi kullanarak oymaya başlar, açılan deliğe siyaset barut gibi dolar.

Cuma, 31 Ekim 2014 22:50
Erhan Nalçacı

Çok yeni olmasına rağmen Birleşik Haziran Hareketi’ni (BHH) en azından sol çevrelerde duymayan kalmadı. Yola çıkan bir hareketin önü önyargıların oluşturduğu engebelerle kaplıdır. Bu yüzden bir kez BHH’nin ne olmadığını ve sonra ne olduğunu tanımlamanın yararlı olacağını düşünüyorum.

BHH ne değildir?

Cumartesi, 25 Ekim 2014 11:34
Erhan Nalçacı

Hiç bu kadar enternasyonalizmin ne olduğuna ilişkin kafalar karışmamıştı. İsteyen internette şöyle bir dolaşsın.

Aynı anda olan olaylara bir kez bakın:

ABD on yıllardır sosyalizmin adası olan Küba’yı hain bir abluka altında tutuyor, her yıl sosyalist iktidarı devirmek için bütçeden gizli olmayan bir şekilde önemli bir yekun ayırıyor.

Cumartesi, 20 Eylül 2014 11:10
Erhan Nalçacı

Yakın tarihi az çok bilen herkes yeni bir emperyalist paylaşım savaşının kokusunu alıyor.

1898 İspanya-ABD, 1904 Japonya-Rusya, 1914 Birinci Dünya, 1939 İkinci Dünya Savaşları…

Paylaşım savaşlarının belirtileri bir yandan genellenebiliyor, diğer yandan da dönemin özgünlükleri kendisini gösteriyor.

Cumartesi, 27 Eylül 2014 11:57
Erhan Nalçacı

Soruyu çeşitlendirebiliriz bir Kürt işçi ne zaman üniversite harçlığını çıkartmak için çalıştığı inşaattan düşmeyecek, ne zaman geçici tarım işçilerini taşıyan bir kamyonun devrilmesiyle can vermeyecek, ne zaman bir gösteriye katılıp sonrasında otopside vücuduna nasıl olduysa kaçmış bir kurşun bulunmayacak da uzaya uçacak.