9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Cuma, 09 Mayıs 2014 11:55
Ender Helvacıoğlu

Kitleler hiçbir zaman yenileceği ve ezileceği belli olanın peşinden gitmez. Yenilene acır, onu sevebilir, duygudaşlık kurabilir, yaralarını onarmada yardım edebilir, başını okşayıp sırtını sıvazlayabilir, hatta ağıtlar yakabilir ama peşinden gitmez.

Kitleler, 1) bıçak kemiğe dayandığı zaman, 2) başarı olasılığı ufukta gözüktüğü zaman harekete geçer ancak.

Cuma, 30 Mayıs 2014 12:47
Ender Helvacıoğlu

Haziran güzellemelerini artık geride bırakmak gerek. Tamam, geçtiğimiz yıl 1,5 ay boyunca sanki bir ütopyada yaşadık anıları hâlâ taze. Ama artık bu tatlı rüyadan uyanmanın ve önümüzdeki politik sürecin zorluğunu ve ciddiliğini kavramanın zamanıdır. Haziran Ayaklanmasının birinci yıldönümünde bence vurgulanacak en önemli noktalardan biri bu. Neden?

Cuma, 16 Mayıs 2014 11:10
Ender Helvacıoğlu

Fısır, fısır, fısır, fısır… Bir fısıltı korosu eşliğinde yürüyorum.

1991 yılının ilk günleri… 100 bine yakın madenciyle Zonguldak’tan Ankara’ya doğru yola çıkmışız. Açık hava, dağ bayır güzel de, bütün bir yürüyüş kolu daracık bir tünele girmişiz. Ucu gözükmüyor, neredeyse bir kilometrelik bir tünel, karanlık…

Cuma, 23 Mayıs 2014 11:25
Ender Helvacıoğlu

Haziran Ayaklanması ile birlikte yeni bir güç Türkiye siyaset arenasına eylemli biçimde giriş yaptı. O güne dek olmayan, kimsenin de beklemediği, mevcutlara ve alışılageldiklere benzemeyen bir güç “ben de varım” dedi. Geçen bir yıl boyunca da, bir saman alevi olmadığını, zaman zaman yaptığı yeni çıkışlarla (Berkin Elvan cenazesi, Soma eylemleri gibi) gösterdi.

Cuma, 21 Mart 2014 09:25
Ender Helvacıoğlu

Yıl 1979. Bıyığı henüz terlemiş bir üniversite öğrencisiyim. Aydınlıkçıyım. İTÜ’de hakim olan Dev-Sol’cularla kanlı bıçaklıyız sürekli saldırıyorlar, okuldan atmaya çalışıyorlar bizi. Yine bir kavga. Dövüşe dövüşe Gümüşsuyu’ndaki bir amfiye çekilmişiz. Birden kapı açılıyor ve 5-6 Dev-Sol’cu dalıyor içeriye.

Cuma, 28 Şubat 2014 10:56
Ender Helvacıoğlu

Cemaat bir siyasi parti değil. Dolayısıyla direkt olarak bir iktidar alternatifi değil. Cemaat, Amerikan devletinin beşinci kolu görevini yürüten, her türlü yöntemle Türkiye siyaset arenasını tasarımlamak için kullanılan, Amerikan gizli servis elemanlarının da içinde yuvalandığı illegal bir örgüt. Kısacası bir tür Gladyo.

Cuma, 21 Şubat 2014 10:26
Ender Helvacıoğlu

Şimdi anımsamıyorum, bir yerde okumuştum: “Fransız Devrimini hırsızlar ve fahişeler yaptı” diye yazıyordu. “Çünkü öyle kokuşmuştu ki toplum (daha doğrusu düzen), Paris’in yoksul halkının erkeklerinin hepsi hırsız, kadınlarının hepsi fahişe olmuşlardı.”

Cuma, 24 Ocak 2014 10:36
Ender Helvacıoğlu

Terzi Emin’in oğlu. Babadan zengin… Öyle mal mülk, banka borsa zengini değil. Nicellikle, bitip tükenecekle, bitirip tüketecekle işi olmaz. Onun zenginliği paylaşıldıkça çoğalan cinsten. Eski TKP’li Terzi Emin’in oğlu. Herhangi bir soyluluk değil, komünistlik miras kalmış babadan. Bundan daha büyük bir zenginlik olabilir mi… Yetmemiş, babası bir de adına çakmış bu mirası.

Cuma, 17 Ocak 2014 10:45
Ender Helvacıoğlu

Yazmayayım dedim ama, Sayın Doğu Perinçek “Odin Kulübü Kuruluş Bildirgesi” diye bir metin kaleme alınca (Aydınlık, 12 Ocak 2014) artık dayanamadım.

Bir Odin’imiz eksikti, o da Perinçek sayesinde aramıza katıldı.