5 sonuçtan 1 - 5 arası gösteriliyor
Çarşamba, 12 Mart 2014 14:45
Emrah Kartal

Geçen hafta İrlanda’da öğrenci olarak bulunan bir arkadaşımla sohbet ederken bana sordu: “Emrah Venezuela’da aslında neler oluyor? Burada Venezuelalı öğrenciler bana durmadan protestolarla ilgili videolar göndererek Chavez’e, Maduro’ya küfrediyorlar. Ne yapayım? ... Arkadaşım “Ne yapayım” derken aslında konuşanların tepkileri karşısındaki çaresizliğini dile getiriyor.

Çarşamba, 26 Mart 2014 10:36
Emrah Kartal

Geçtiğimiz haftasonu Brezilya’nın en büyük ve en kalabalık kentlerinden São Paulo, Rio de Janeiro ve Fortaleza’da “Marcha da Família com Deus pelo Liberdade” – “Özgürlük için Tanrıyla Aile Yürüyüşü” adıyla eylemler düzenlendi. Eylemlerdeki temel söylem “Askeri Darbe İstiyoruz” idi.

Çarşamba, 19 Şubat 2014 10:34
Emrah Kartal

Venezuela’da olup bitenleri, “halkçı iktidar karşıtı” eylemleri izlerken Brezilya’nın aslında ne olmadığı çok daha iyi anlaşılıyor. Güney Amerika’nın devriminin ve tüm dünyayı kendine hayran bırakmış unutulmaz liderinin ülkesi Venezuela on yılda bir tekrar eden karşı devrimini yeniden yaşıyor.

Çarşamba, 05 Şubat 2014 11:05
Emrah Kartal

Türkiye’de direnişle iç içe geçen Haziran isyanı, Brezilya’da sembolleriyle ilham kaynağı oldu. O zamandan bu yana iki ülkedeki halk “duyguları” ve “heyecanları” benzer olsa da isyanın devamında değişkenlerin ve ülkelerin verili siyasi ve sosyolojik durumlarının farklılığı nedeniyle birbirinden uzak mecralara evirildi.

Çarşamba, 08 Ocak 2014 11:15
Emrah Kartal

Küreselleşme kavramı ya da olgusu ile ilgili tartışmaların önemli dayanaklarından biri bilginin yayımının ve bilgiye erişimin sınır tanımamasıdır. Evet, öyle ama bilgiyi kim ve nasıl düzenliyor, onun iletişim araçlarıyla yeniden üretilmesi nasıl gerçekleşiyor bunun önemi yok mudur?