5 sonuçtan 1 - 5 arası gösteriliyor
Perşembe, 04 Aralık 2014 08:15
Tunç Sipahi

Hepimiz biliyoruz ki bir ülkede siyasi sonuçları ekonomi politik belirler. Emperyalizm elbette ekonomi politiğe dahildir. Ama topu emperyalizme atmamak gerekir. Emperyalizmi fazla “dışsallaştırırsak”, “akıl oyunu” oynamaya kalkarız ve asıl mekanizmaların analizine başlayamadan stop ederiz.

Çarşamba, 16 Nisan 2014 11:31
Tunç Sipahi

“Bir sembol yoğunlaştırılmış bir imgeyse, devrim sembollerin baş ustasıdır çünkü tüm olguları ve ilişkileri konsantre biçimde gösterir” (Trotsky). Güzel. Trotsky bir yazı ve söz ustasıdır zaten.

Perşembe, 13 Şubat 2014 10:05
Tunç Sipahi

Fransız Devrimi olur olmaz başlamıştır. 18. Yüzyıl sonu karşı devrimci düşüncesinin kalbinde yer alan Edmund Burke daha 1790 yılında Fransa’daki devrimi İngiltere’deki 1688 Glorious Revolution ile karşılaştırmış ve Fransızların radikalizmini Aydınlanma rasyonalitesinin “çıplak aklına” bağlayıvermiştir.

Çarşamba, 12 Şubat 2014 10:24
Tunç Sipahi

Stalin’in bu sözü muhtemelen “ben devrimin hizmetkârıydım” şeklinde çevrilebilirdi. Ama “süpürücü” ifadesini daha ilginç buluyorum. Gerçekten de, Stalin devrimin üzerinde yükseldiği alanı “süpürmüştür”. Kişiselleştirmeyelim: Stalin’in yerine partililerin ve “halkın” davranışlarını düzenleyen herhangi bir merkezi organı koyabiliriz.

Perşembe, 02 Ocak 2014 10:34
Tunç Sipahi

1549 Kett isyanından: “Tüm insanların hür olabilmesi için dua ediyoruz çünkü tanrı hepsini kıymetli kanını akıtarak hür yarattı”. Devrim bir tutku olabilir. Yine de devrimi ve akılcılığı bir araya getirmeye çalışmakta yarar var çünkü tutkudan doğan inançlar, tercihler ve eylemler kendilerini doğuran tutkunun kötü hizmetkârlarıdır.