8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Cuma, 23 Mayıs 2014 17:42
Cenk Saraçoğlu

22 Mayıs’ta Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından, “Aşağısı Yukarısı Arasında Orta Sınıflar” başlığı altında düzenlenen çalıştay, orta sınıf kavramı üzerine tartışmaların Türkiye’de Haziran/Gezi Direnişi vesilesiyle yoğunlaştığı bir döneme denk düşüyor. (Bu yazının henüz çalıştay gerçekleşmeden önce kaleme alındığını belirtelim).

Cuma, 09 Mayıs 2014 13:58
Cenk Saraçoğlu

Yalnızca Türkiye’de değil, sol/sosyalist siyaset içerisinde ana tartışma gündemini ve ayrışma hatlarını belirleyen esas konu çoğunlukla “strateji tartışmaları” olmuştur. Yani kapitalizmi aşmak konusunda nasıl bir yol/yordam izlenmesi gerektiği eksenindeki tartışmalar sol siyaset ve mücadele içerisinde bazı istisnai dönemler dışında canlılığını ve hararetini her daim korumuştur.

Cuma, 11 Nisan 2014 11:35
Cenk Saraçoğlu

Gezi Direnişi’nin ortaya çıkışından bugüne Türkiye’de muhalif entelektüel üretimde kaçınılmaz olarak büyük bir canlanma yaşandı.

Cuma, 14 Mart 2014 10:10
Cenk Saraçoğlu

Sol siyaset hem kendi toplum projesinin içeriğini hem de ona ulaşmak için nasıl bir siyasi strateji izlenmesi gerektiğini kent ölçeğine bağlı kalarak tarif edebilir mi? Bu soru çok uzun zamandır sosyal bilimlerin ve pratik siyasetin gündemindeydi ama son yıllarda iyice önemli hale geldi.

Cuma, 28 Mart 2014 10:22
Cenk Saraçoğlu

Düzen partileri açısından seçim süreci kendi kampanyaları çerçevesinde etrafa para saçarak yürüttükleri bir rekabet olmanın ötesinde bütüncül bir ideolojik işlevi de yerine getirir: Toplumun bütününün siyasal alanda temsil edildiği algısının oluşturulması.

Cuma, 14 Şubat 2014 10:14
Cenk Saraçoğlu

Bir ay önce bu sayfadaki ilk yazımda bir dönem akademide oldukça yaygın olan bazı liberal tezlerin toplumsal/siyasal zeminlerinin kaybolmaya başladığını ve referans aldıkları bazı olguların hükmünün kalmadığını söylemiştim. Zaten sorunlu olan bu yaklaşımların artık “varoluş” koşullarının da ortadan kalkması gibi bir durum söz konusuydu.

Cuma, 28 Şubat 2014 10:54
Cenk Saraçoğlu

Son iki gündür Türkiye yolsuzluk skandallarıyla ve düzen krizinin derinleşmesiyle sarsılırken yerel seçim gündemi doğal olarak biraz geriye çekilmişe benziyor. Yine de sosyalistler açısından “belediyecilik” ve “yerel mücadeleler” seçim gündemi olsun olmasın tartışılması gereken bir başlık.

Cuma, 31 Ocak 2014 17:23
Cenk Saraçoğlu

Günümüzün önemli sosyologlarından Loïc Wacquant, Boğaziçi Üniversitesi’nde “Kentte Eşitsizlik, Marjinallik ve Sosyal Adalet” başlıklı bir konuşma yaptı. “Hrant Dink Anısına Konferans” kapsamında gerçekleşen konuşmasında Wacquant, neoliberal dönemin kentlerinde ortaya çıkan yeni marjinalleştirme biçimleri üzerine, teorik önermelerde bulundu, bazı olgusal gözlemlerini aktardı.