18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 17 Aralık 2014 08:45
Ahmet Mümtaz İdil

Artık yazılarımda elimden geldiğince isim vererek birilerine cevap vermemem gerektiğine karar verdim. Polemikler, hem insanı yıpratıyor hem de yazdığınız yazının ciddiyetini düşürüyor. İlgiyi azaltıyor. Yazıyı kişiselleştiriyor.

Her neyse, bu benim sorunum...

Çarşamba, 31 Aralık 2014 09:00
Ahmet Mümtaz İdil

Adettir...

Yılın son günü, geçmişi sorgular, ilk günü ise geleceği. Bir mantık zinciri içinde gelişen olaylarda, geçmişe bakıp gelecekle ilgili tahmin yapılabilir, ama mantık dışında olduğunda? Kuzey Avrupa ülkelerinde doğal afetler filan öngörülemez belki, ama bir hükumet bunalımı ya da askerlerin “saraylara” yürümesi beklenmez.

Çarşamba, 24 Aralık 2014 09:15
Ahmet Mümtaz İdil

Konvansiyonel ya da nükleer silahların kullanılmadığı kıran kırana bir kavganın içindeyiz. Bizler konu mankeni olarak olan biteni yalnızca izleyebiliyoruz.

Çarşamba, 19 Kasım 2014 08:30
Ahmet Mümtaz İdil

Türkiye’de işsizlik tavan yapmış, enflasyon artık canavarlıktan da çıkmış, sefaletimizin en büyük göstergesi Ak-Kondu, bize emanet edilen alana gece kondu misali kondurulmuş, açılım “anaları ağlatmasın” sloganıyla tüm Türkiye’yi sallarken, evde analar işsiz çocuklarına bakar ağlar duruma gelmiş...

Sayacak şey çok.

Çarşamba, 12 Kasım 2014 08:15
Ahmet Mümtaz İdil

Dünya tarihi, “tehlikeli” görünen insanların itibarsızlaştırılması, yok edilmesi konusunda dedikodu kumkumalarının devreye girdiği hikayelerle doludur. Galileo’nun Kopernik’ten etkilenip de Engizisyon mahkemesinin önüne çıkarılması, onun Kopernik ile buluştuğu tezi üzerine kurulmuştur. Oysa Galileo, Kopernik ile buluşmamıştı.

Çarşamba, 01 Ekim 2014 16:04
Ahmet Mümtaz İdil

Tüm dünya nefesini tutmuş, Irak ve Suriye’deki IŞİD vahşetini izliyor. Şaşkınlık had safhada. 5-10 bin kişiyle başlayan IŞİD vahşeti, kontrolden çıkınca 30-40 binlik ciddi bir düzensiz orduya dönüştü. ABD acilen devreye girip bir “koalisyon” gücü oluşturdu, ama işin koalisyon gücüyle filan halledilemeyeceği de kısa zamanda ortaya çıktı.

Çarşamba, 29 Ekim 2014 10:26
Ahmet Mümtaz İdil

Soytarısı Kral Lear’ın karşısına çıktığında şunu söyler: “...Rahiplerin sözleri davranışlarına uyarsa, biracılar biralarını sulandırmazlarsa, soylular terzilerinin çırağı olmaktan çıkarsa, imansızlar değil de, zamparalar cayır cayır yanarsa mahkemelerde her dava hak yolunda görülürse...

Çarşamba, 20 Ağustos 2014 13:44
Ahmet Mümtaz İdil

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin adaylığını açıklaması, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın önünü kesmek için bir yapılmış bir hamledir.

Çarşamba, 09 Temmuz 2014 14:04
Ahmet Mümtaz İdil

Marks öncesi sosyalist düşüncenin ilk ipuçlarını veren Feurbach'a göre insan kendi örneğine, yani kendisine benzeyen ve kendi isteklerine ulaşmayı amaçlayan ideale göre tanrısını kendi yaratır. Bir bakıma müthiş bir Katolik faşzminin yaşandığı 19.

Çarşamba, 18 Haziran 2014 21:01
Ahmet Mümtaz İdil

İşte tam da bu: Hitler’den bıkan muhalefetin onun yerine Rudolf Hess’i önermesi.

Üstelik de allayıp, pullayarak: “Daha eğitimli, daha bilimsel, karısının başı açık, radikal İslam’a karşı...”

Çarşamba, 04 Haziran 2014 20:45
Ahmet Mümtaz İdil

Türkiye’deki solun kaderi herhalde...

Kadere zerre kadar inanmayan insanların bile aklına “mistik” çaresizlik sokan bir açmaz bu.

Çarşamba, 16 Nisan 2014 11:15
Ahmet Mümtaz İdil

Kimi zaman toplumlar tıkanır kalır, hareket edemez, karşı koyamaz ve suskunlaşır. Haksızlıklar, usulsüzlükler, yolsuzluklar, rüşvetler, adam kayırmalar ayyuka çıkar, ama toplum efsunlaşmış gibi suskundur. Onu hareket ettirecek kuvvetten yoksundur. Bir rüzgâr bekler, birilerinin çıkıp sesini yükseltmesini, haykırmasını, yollara dökülmesini...

Çarşamba, 02 Nisan 2014 11:57
Ahmet Mümtaz İdil

30 Mart seçimleri net olarak şunu ortaya koydu: Ülkenin yüzde 45’i ile yüzde 55’i farklı dünyanın insanları. Ne bu yüzde 55’i Recep Tayyip Erdoğan’ın, ne de yüzde 55’in yüzde 45’i ikna etmesi mümkün.

Çarşamba, 26 Mart 2014 10:43
Ahmet Mümtaz İdil

Akıl sağlığımızı korumakta zorlandığımız günler yaşıyoruz. Öylesine hızlı ve başdöndürücü günler içinden geçiyoruz ki bir gün sonra karşımıza neyin çıkacağını değil bilmek, tahmin etmek bile mümkün değil. Hâl böyle olunca olayları yorumlamaktan tutun da geleceğe yönelik öngörülerde bulunmak da müthiş sıkıntılı oluyor.

Çarşamba, 19 Mart 2014 10:43
Ahmet Mümtaz İdil

Henüz tapelerin çoğu ortaya dökülmeden önce, İstanbul’da savcı Muammer Akkaş 25 Aralık 2013’te rüşvet ve kara para soruşturması başlatmıştı. Neydi iddialar?

- Etiler’de polis okuluna ait arazinin ihalesiz olarak hükümete yakın bir şirkete yarı fiyatına verilmesiyle devletin 600 milyon dolar zarara uğratılması,

Pages