10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Çarşamba, 24 Aralık 2014 09:15
Özgür Şen

Bugün içinde yaşadığımız dünya değişecek. Eskisi gibi bir yer olmayacak. Ülkeler, sistemler ve elbette insanlar farklılaşacak. Türkiye de bu değişimden etkilenecek.

Peki, dünya ve ülkemiz daha iyi, daha yaşanılır yerler mi olacaklar? İnsanlığı aydınlık bir gelecek mi, yoksa bugünkünden de kötü ve karanlık günler mi bekliyor?

Salı, 25 Kasım 2014 08:30
Özgür Şen

Türkiye’nin genel ahlak anlayışında çok temel bir sorun var ve sol bu sorunu yok sayarak ya da küçümseyerek bir yere varamıyor. Laikliğin ortadan kaldırılmasıyla el ele giden bir süreç içinde ahlak tamamen dinsel bir olgu haline geldi. Şimdi AKP iktidarı insanların üzerine bu ahlak anlayışıyla giderken son derece rahat davranıyor.

Salı, 14 Ekim 2014 11:00
Özgür Şen

Türkiye'de dinci gericiliğin asıl yükselişi AKP iktidarının öncesinde değil, AKP'nin iktidara yerleşmesinden sonra oldu. Başka bir deyişle, AKP'yi iktidara taşıyan asıl dinamik dinci gericiliğin toplumsal gücü değildi.

Salı, 07 Ekim 2014 11:22
Özgür Şen

IŞİD Kobane içlerine doğru ilerlerken, herkes bir katliamdan korkarken bugün öncelikli görev yaşanması muhtemel katliamı engellemektir. Ne olursa olsun, orada daha fazla insanın cihatçı çeteler tarafından öldürülmesine mani olunmalıdır.

IŞİD durdurulmalıdır.

Salı, 21 Ekim 2014 11:08
Özgür Şen

Hep Türkiye’nin ilerici ve aydınlık birikiminden söz ediyoruz, bu birikimin yalnızca ülkemiz için değil, bölgemiz için de değerinden bahsediyoruz.

Salı, 23 Eylül 2014 11:24
Özgür Şen

Avrupa’da işler yolunda gitmiyor, yaşlı kıtadaki kriz bir türlü sona ermiyor.

Salı, 16 Eylül 2014 11:28
Özgür Şen

Yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcında Türkiye'deki eğitim sistemi için ilk söylenebilecek olan, ülkemizde kamu eliyle verilen eğitimin kesinlikle laik olmadığıdır. AKP iktidarı bilinçli ve sistemli bir şekilde devlet okullarında verilen eğitimde laikliğin kökünü kazımıştır.

Salı, 02 Eylül 2014 11:12
Özgür Şen

Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı için yemin ettiği 28 Ağustos günü AKP teşkilatları hummalı bir hazırlık içindeydi. İlk turda gelen bir seçim galibiyetine karşılık aslında nüfusun çoğunluğundan onay almayı başaramayan Erdoğan, seçimlerde yaşadığı meşruiyet kaybından korkmuş olacak ki, sokaklarda önlem alınması talimatı tüm AKP örgütlerine gitmişti.

Salı, 12 Ağustos 2014 11:10
Özgür Şen

Cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye’nin seçimler tarihi gözetildiğinde oldukça düşük bir katılım oranıyla sonuçlandı. Seçimin öncesinde solun yaptığı boykot çağrısının sandığa gitmeyenlerin sayısındaki artışa nicel etkisi tartışmalıdır. Ancak sandığa gitmeyen milyonlar, boykotun en doğru siyasi tavır olduğunu ispatlamıştır.

Salı, 19 Ağustos 2014 11:38
Özgür Şen

80'ler insanlık için karanlık yıllardı. Kapitalizm uluslararası ölçekte büyük bir zafere hazırlanırken tersi olması mümkün değildi zaten. Ama aynı yıllarda burjuvazinin tüm dünyada insanları heyecanlandırmayı başardığını inkar edemeyiz. İdeolojik muharebeler böyle kazanılıyor işte.