6 sonuçtan 1 - 6 arası gösteriliyor
Cumartesi, 15 Kasım 2014 15:30
Mustafa Türkeş

AKP yönetiminin Irak, Suriye, Ukrayna, Kafkaslar, AB ve ABD politikalarının tıkandığını sağır sultan dahi duydu. Erdoğan-Davutoğlu yönetiminin izlediği dış politika bu yönetimi yalnızlaştırdı, şimdi ise Türkiye’nin kuşatılmasına yol açmaktadır.

Cumartesi, 11 Ekim 2014 19:23
Mustafa Türkeş

Son iki haftada uluslararası, bölgesel ve yerel düzlemlerde yaşananlar ABD, AKP, IŞİD ve Kürt hareketinin (Barzani, PYD, HDP) izlediği politikaları netleştirdi. İleriye yönelik kısa ve uzun vadeli politikalara ilişkin önemli veriler sunmakta, açmaz ve alternatifin ne olduğuna işaret etmektedir.

Perşembe, 25 Eylül 2014 11:30
Mustafa Türkeş

Tarihten ders çıkarmak gerekir aksi halde komik duruma düşülür. Tarihi örnekler emperyalist saldırılar karşısında direnenlerin varlığını sürdürebildiğini, emperyalizm ile işbirliğine girenlerin kısa süre sonra kaybettiğini gösteriyor. Vietnam ve Küba halkları emperyalizm ile işbirliğine girmeyip, direndikleri için varlıklarını sürdürebildiler.

Perşembe, 18 Eylül 2014 11:56
Mustafa Türkeş

Dünya genelinde büyük çalkantılar yaşanıyor. Bölgesel çatışmalar, savaşlar sıradanlaştırılıyor. Öte yandan eski müttefikler arasında yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Değişken ittifaklar sistemi döneme damgasını vuruyor. Askeri teknoloji üstünlüğünü elinde tutan ABD, liderliği elinde tutuyor gözükse de gerçekte değişken ittifaklar sistemi karşısında eskisinden daha zor durumda.

Perşembe, 14 Ağustos 2014 11:09
Mustafa Türkeş

IŞİD’in Irak ve Suriye’de terör estirmesi, Irak’ta Maliki yönetiminin taktiksel geri çekilişi (Musul bölgesinde hiç çatışmasız geri çekildi), IŞİD’in petrol şirketlerinin çıkarlarını tehdit edecek noktaya ulaşan ilerleyişi ABD’nin suret-i haktan görünerek insan haklarını gerekçe gösterip IŞİD’a karşı 8 Ağustos’tan itibaren havadan müdahalesine yol açtı.

Cuma, 17 Ocak 2014 10:47
Mustafa Türkeş

Dışişleri Bakanı “Türkiye 11 yıldır büyük bir güç birikimi yaptı. Bu birikim İngiltere ve Fransa başta olmak üzere bazı ülkeleri rahatsız etti. Son olaylarda (17 Aralık) dış güçlerin de etkisi var. ... Sağımıza solumuza şüphe ile bakmaya başladık” diyor. Güç birikimi olduğu doğrudur, fakat güç nerede birikiyor, buna bakmakta yarar var.