276 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 24 Aralık 2014 13:51
Devrimci Karargah davasında cezalar açıklanıyor.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Devrimci Karargah davasında kararını verdi. 

Oda TV'de yer alan karara göre; Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'ya "Devrimci Karargah Terör Örgütü"ne yardım etmek suçundan 5 yıl 7 ay 15 günlük hapis cezasını onadı.

Yargıtay gazeteci Baha Okar'ın "örgüt üyeliği"nden verilen mahkumiyet kararını bozdu.

Salı, 23 Aralık 2014 11:57
Halit Çelenk Hukuk Ödülleri hakkında Seçici Kurul üyeleri Av. Prof. Dr. Rona Aybay ve Av. Başar Yaltı ile konuştuk.

Adaletsizliğe karşı mücadelenin simgelerinden avukat Halit Çelenk’in anısını yaşatmak; toplumsal ilişkilerle hukuk arasında bağlantı kuran eserlerin üretilmesini teşvik etmek amacıyla ilki 5 Mayıs 2015 tarihinde verilecek olan Halit Çelenk Hukuk Ödülleri hakkında Seçici Kurul üyeleri Av. Prof. Dr. Rona Aybay ve Av. Başar Yaltı ile söyleşide bulunduk.

Salı, 02 Aralık 2014 14:40
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 3 bin 500-4 bin lira civarında olduğunu belirterek, asgari ücretin net bin 800 lira olması gerektiğini açıkladı.

Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK Yönetim Kurulu katıldı.

Pazartesi, 08 Aralık 2014 11:04
Staffan de Mistura, Suriye'de "çatışmaları dondurma" planı çerçevesinde Gaziantep'e gidecek.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Gaziantep'i ziyaret edecek.

Mistura'nın sözcüsü Juliette Touma'nın AFP'ye yaptığı açıklamaya göre, özel temsilci çok yakında Gaziantep'e giderek, kentte bulunan Halepli silahlı gruplarla "çatışmaları dondurma" planını görüşecek.

Touma, ziyarete ilişkin kesin bir tarih vermedi.

Salı, 02 Aralık 2014 22:03
Gaziantep'te bir araya gelerek "çatı" oluşturduklarını söyleyen Suriyeli "muhalifler", yeniden ayrıştı.

Geçen hafta Gaziantep'te bir araya gelerek Devrimci Komuta Konseyi (DKK) isimli bir çatı örgütü oluşturduklarını söyleyen muhalif gruplar arasında daha başlangıçta çatlak oluştu.

Ahrar'uş Şam gibi radikal İslamcılarla "ılımlılar"ın birlikte hareket etmesi için kurulan çatıya karşı, ABD destekli Hareket Hazm ile Suriye Devrimcileri Cephesi'nden (SDC) itiraz geldi.

Pazartesi, 22 Aralık 2014 10:34
PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, 2015 seçimlerinde ÖDP'nin HDP ile ittifak yapması için çağrıda bulundu.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Duran Kalkan, 2015 seçimlerinde ÖDP'yi HDP ile ittifak yapmaya çağırdı.

Cumartesi, 27 Aralık 2014 19:10
Ergenekon ve Balyoz sanıklarını savunan avukat Celal Ülgen’e 14 Aralık operasyonu şüphelilerinden "Bizi savun" teklifi geldi.

Balyoz ve Ergenekon davalarının önemli avukatlarından Celal Ülgen’e cemaat operasyonunda tutuklanan sanıklardan “bizi de savun” teklifi geldi. 14 Aralık operasyonunda tutuklanan Samanyolu Grup Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatları ve danışmanları geçtiğimiz günlerde avukat Celal Ülgen’in ofisine gidip Ülgen ile görüştü.

Perşembe, 04 Aralık 2014 15:09
FARC’ın geçen ay esir aldığı generali serbest bırakmasının ardından, ateşkes için Kolombiya hükümetiyle yürütülen görüşmelerin önümüzdeki Çarşamba günü yeniden başlayacağı duyuruldu.

Kolombiya hükümetiyle Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasındaki görüşmelerin, gerillalar tarafından ele geçirilen generalin serbest bırakılmasıyla birlikte kaldığı yerden devam edeceği açıklandı.

FARC’la hükümet cephesinin ortak açıklamasında “krizin üstesinden gelindiği” belirtildi.

Cumartesi, 13 Aralık 2014 11:02
İdam edilmeden önce ailesine yazdığı mektupta "Mücadele devam edecek ve onlar mücadele alanlarında yaşayacaklar" demişti Erdal Eren... 13 Aralık 1980'de henüz 17 yaşındayken idam edilen Erdal Eren mücadele alanlarında yaşamaya devam ediyor...

12 Eylül darbecileri tarafından yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren'i ölümünün 34 yılında saygıyla anıyoruz.

Eren’in idamı öncesi ailesine yazdığı mektubunu soL okurlarına sunuyoruz:

"Sevgili annem, babam ve kardeşlerim

Pazartesi, 15 Aralık 2014 15:45
Uluslararası kapitalist sisteme, yakın zamanda 400 milyon işçinin daha katılacağı tahmin ediliyor. Peki bu işçilerin ücretleri ne olacak? Kapitalizm, ya mülsüzleşme ya da katliam vadediyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yayımlanan 2014/15 Küresel Ücret Raporu, üretkenlik yükselmeye devam ederken bile ileri derece sanayileşmiş ülkelerin çoğunda işçi ücretlerindeki durgunluğu belgeliyor. Sonuç, işçilerin ürettiklerinden aldıkları pay küçülmeye devam ederken, kapitalist sınıfın gelirlerden elde ettiği payın giderek artmasıdır.

Çarşamba, 31 Aralık 2014 18:24
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Şimdilerde birileri, adımıza ve adımızla konuşuyorlar. Hayretle ve ibretle izliyoruz. Biz 'bu dava şike davası değildir' derken, asıl hedefin Atatürk Cumhuriyeti olduğunu söylerken neredeydiniz?" dedi.

Fenerbahçe Dergisi'nin Ocak 2015 nüshasında başyazıyı kaleme alan kulüp başkanı Aziz Yıldırım, kendileri Şike Davası'ndan yargılanırken sesini çıkarmayan kimi kişilerin şimdi davayı eleştirir olmasını hayretle izlediklerini yazdı.

Yıldırım, "Biz hep buradaydık" başlıklı yazısında şunları yazdı:

Pazartesi, 01 Aralık 2014 14:18
Suriye'de savaşan 72 silahlı çete Gaziantep'te toplanarak yeni bir çatı oluşturdu. Çatıda radikal İslamcılar ağırlıkta. Öte yandan Nusra Cephesi, Türkiye'den gelen ikmal hatlarının tamamını kontrol altına aldı.

Suriye'de Beşar Esad yönetimine karşı savaşan 72 silahlı grup, Gaziantep'te bir araya geldi.

McClatchy DC'nin haberine göre, çeteler Devrimci Komuta Konseyi isimli yeni bir çatı oluşturdu. Çatının 17 kişilik yönetim kurulu da belirlendi.

Ancak iddiaya göre, yönetim kurulunda "ılımlılar" yalnızca 6 ya da 7 koltuk elde edebildiler.

Perşembe, 11 Aralık 2014 15:49
Makedonya’da iktidar partisinin yükseköğretimde gerçekleştirmek istediği reformlarla üniversiteler üzerindeki hakimiyetini artırmaya çalışması ülkede tepki yarattı.

Makedonya’da iktidar partisi VMRO-DMPNE'nin (Vnatrešna makedonska revolucionerna organizacija – Demokratska partija za makedonsko nacionalno edinstvo / İç Makedonya Devrimci Örgütü – Makedonya Ulusal Birliği Demokratik Partisi), yükseköğretimde gerçekleştirmek istediği reformlar ve üniversiteler üzerindeki hakimiyetini artırmaya çalışması ülkede büyük ölçekte tepkilerin oluşmasına yol açtı.

Çarşamba, 31 Aralık 2014 12:54
İnsan ömründen çalınmış koca bir 30 yıl düşünün, üstelik demir parmaklıklar ardında. Sonra bir tutam “özgürlük” ve yeniden cezaevi, bir 7 yıl daha diyerek...

12 Eylül 1980’den AKP iktidarına kadar uzanan bir hukuksuzluk hikâyesi Hasan Gülbahar’ın yaşadıkları. Darbeyle birlikte tutuklanan binlerce genç devrimciden birisiydi Hasan Gülbahar. Henüz 19 yaşındaydı tutuklandığında.

Salı, 30 Aralık 2014 15:10
Son günlerde yapılan öğrenci eylemleri, Yugoslavya sonrasında ülkedeki en ileri çıkışı temsil ediyor. Eyleme katılanlar farkında olsun veya olmasın, hedef tahtasına oturtulan düzen cephesi ya da diğer bir ifadeyle: Karşı devrim.

Makedonya son günlerde şiddeti gittikçe artan bir politik taraflaşmayla gündemde. Ülkenin iki şehrinde eşzamanlı yapılan kitlesel öğrenci eylemleri, Makedonya adına tarihsel bir uğrağa işaret ediyor: Karşı devriminin siyasal olarak artık tükenmiş olduğu. 

Pages