208 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 11 Aralık 2014 12:00
Tunç Sipahi

Siyaset sembolik dünyada yer bulma meselesidir. Burada kalmıştık. Sembolik dünya deyince hemen semboller, tabular, kutsallar akla gelmesin. Bunlar var ama sembolikten kasıt şu: İnsanlar, ne kadar “bilinçsiz” veya donanımsız da olsalar, tam da akvaryumdaki balık gibi değillerdir. Tarihi, devleti, toplumu, piyasayı, dünyayı –kısaca ekonomi politiği- bir şekilde algılayıp kavrarlar.

Cuma, 05 Aralık 2014 10:45
Müjde Tozbey Erden

Yavuz Bingöl ve Alev Alatlı’nın son zamanlarda iyicene görünür hale gelen performansları aslında liberal aydınlanmanın niteliksel bir sıçrama içinde olduğunu ve bu pisliğin önümüzdeki dönemlerde sıkça üzerimize sıçrayacağını da göstermiş oldu. Artık Nihat Doğan ile alay edip geçemeyeceğimiz; dumurdan dumura koşup, bulantıdan kusmaya salınacağımız yeni bir dönem açılıyor.

Perşembe, 18 Aralık 2014 08:30
Ali Rıza Aydın

Hukukun bağdaşmayacağı kavramların başında keyfilik gelir. Hukuk yanar döner de olmaz.

Hukuk, “açık, net ve anlaşılır” olarak gerçek yüzünü ve amacını da saklamamalıdır.

Hukuku yönlendiren ve etkileyenlerle son damgayı vuranlar ve tabii ki siyasetçiler için olduğu gibi, uygulayıcılar, yorumlayıcılar için de geçerlidir bu güvenilirlik; hukuk devleti için de...

Çarşamba, 31 Aralık 2014 09:00
Gözde Kök

Küba-ABD ilişkilerindeki gelişmelerle ilgili okurken, bir yerde başlığı “New Deal” olan bir makaleye rastladım. Son aylarda iki ülke arasında süren pazarlıkların içeriğine ilişkin son derece ilginç detaylar veren bir makale.* Ama çağrışım dünyası işte, benim aklım New Deal diyince 30’lu yıllara gidiverdi. Yani Roosevelt’in New Deal (Yeni Düzen) politikasını uygulamaya koyduğu yıllara.

Salı, 23 Aralık 2014 09:15
Kemal Okuyan

Türkiye’den bazı gazeteci ve yazarlar imza toplamışlar. Türkiye’nin demokrasi yolundan sapmakta olduğundan kaygı duyuyorlarmış. AKP hükümetinin bu yoldan geri dönmesini talep ediyorlar. İmzacılarla ideolojik-siyasi akrabalığımız yok, kendi düşünceleridir, dönülmesini isteyebilirler.

Cumartesi, 13 Aralık 2014 18:45
Erhan Nalçacı

Sabah yazarı Engin Ardıç geçenlerde Birleşik Haziran Hareketi’nin Türkiye Meclisi için yerellerden temsilciler seçtiğini duyunca kendinden geçip bir tehdit savurmuş. 

Cuma, 19 Aralık 2014 09:45
Aydemir Güler

Bugünlerde Birleşik Haziran Hareketi salon toplantılarında bir araya geliyor. Sol kamuoyu BHH'nın ne yapacağını merak ediyor.

Bir kere, örgütlenmenin başlı başına bir gündem maddesi olduğunu “anlamak” gerekiyor. Halk katında bunun anlaşılmasının zor olduğunu hiç zannetmiyorum. Örgütleneceğiz dendiğinde “ee sonra” diyen gözlerle bakanlar, örgütlenme çabasından bezmiş solculardır.

Çarşamba, 17 Aralık 2014 08:45
Aydemir Güler

Solda bizim neredeyse kendimizi bildiğimizden beri uğraştığımız şu gericilik başlığı önemini iyiden iyiye arttırdı. Solda uğraşmak derken, sol içi, manasız, pratik karşılığı olmayan didişmelerden söz etmiyorum. Marksist, devrimci bir yaklaşım kaçınılmaz olarak önce sol kabul edilen fikirler dünyasına, fiziki alana, kurumlara, topluluklara, çevrelere etkide bulunmalıdır.

Cuma, 05 Aralık 2014 08:30
Aydemir Güler

23 Kasım'da Ermeni sorununa bakışa ilişkin yazdığım köşenin sonunu, benzeri bir ayara Dersim başlığında da ihtiyaç olduğunu not ederek getirmiştim. Sonrasında “hani nerde” mesajları aldım.

Perşembe, 04 Aralık 2014 09:30
Kemal Okuyan

Günün sorusu, “ne oluyor bu aydınlara, sanatçılara”ydı.

Salı, 02 Aralık 2014 09:30
Kemal Okuyan

Türkiye, Rusya’yı yalnız bırakmayacak…

Böyle diyordu yazının başlığı… İddialı, çarpıcı… Gazete de Pravda’ydı. Yunanlı patrona satıldıktan sonra Rusya Federasyonu Komünist Partisi tarafından yeniden alınan bildiğimiz Pravda değil de, internet dünyasında dört dilde gerçekleştirdiği yayınıyla, oldukça etkili olan pravda.ru. Putinci Pravda…

Perşembe, 25 Aralık 2014 08:15
Ahmet Çınar

Merdan Yanardağ’ın iki ay içinde dördüncü baskıya ulaşan Liberal İhanet adlı kitabında teker teker hesaplaştığı isimlerin hemen hemen hepsinin imzasını, geçen hafta gazetelerde yayınlanan bir bildirinin altında gördük.

Ne eksik, ne fazla… Tam kadro dizilmişlerdi yan yana!

Çarşamba, 24 Aralık 2014 09:30
Aydemir Güler

Hataya karşı bağışıklık diye bir şey yok. Ama hataya karşı önlem alınır, alınmalıdır.

Kimse kusura bakmasın; ben tartışmakta özel bir keramet bulanlardan değilim. Yalnızca sınırları iyi çizilmiş ve bunun ötesinde belirli bir çözüm kümesini arayan bir tartışma ilerletir.

Çarşamba, 24 Aralık 2014 09:15
Özgür Şen

Bugün içinde yaşadığımız dünya değişecek. Eskisi gibi bir yer olmayacak. Ülkeler, sistemler ve elbette insanlar farklılaşacak. Türkiye de bu değişimden etkilenecek.

Peki, dünya ve ülkemiz daha iyi, daha yaşanılır yerler mi olacaklar? İnsanlığı aydınlık bir gelecek mi, yoksa bugünkünden de kötü ve karanlık günler mi bekliyor?

Perşembe, 11 Aralık 2014 08:15
Ahmet Çınar

Zorunlu din dersi, zorunlu Osmanlıca derken…

On yıllardır sürdürülen “Toplumun zorunlu bir şekilde İslâmize ve Osmanize edilmesi” hedefine ulaşıldığı konusunda artık herhalde kimsenin kuşkusu kalmamıştır.

Tayyip Erdoğan’ın iktidara geldiği günden bu yana yaptığı binlerce konuşma arasında, 8 Aralık 2014 Pazartesi günü 5. Din Şurası’nda yaptığı konuşma tarihsel bir öneme sahip.

Pages