20 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 05 Eylül 2014 12:10
Kemal Okuyan

Yüzde 52 diye kodladık, öyle gidiyor. Erdoğan’a oy veren seçmen. Oysa bu tamamen sandık belirlenimli bir oran. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilgisizlikten değil, politik bir tutumla sandığa gitmeyen, bilerek geçersiz oy kullanan geniş bir kesim var. Bunlar da hesaba katıldığında, yüzde 52 oranı aşağı çekiliyor doğal olarak.

Salı, 23 Eylül 2014 11:24
Özgür Şen

Avrupa’da işler yolunda gitmiyor, yaşlı kıtadaki kriz bir türlü sona ermiyor.

Salı, 23 Eylül 2014 12:07
Kemal Okuyan

Sürecin kontrolden çıktığı, belli başlı aktörlerin davranışlarının rasyonallikten uzaklaştığı, her an en olmadık taraflaşmaların, karşı karşıya gelişlerin yaşanabileceği söyleniyor bize. En başa da IŞİD yazılıyor. Deniyor ki, bu kanlı örgüt hesapsızlığın, plansızlığın, dar görüşlülüğün, fanatizmin ürünü.

Cumartesi, 20 Eylül 2014 11:10
Erhan Nalçacı

Yakın tarihi az çok bilen herkes yeni bir emperyalist paylaşım savaşının kokusunu alıyor.

1898 İspanya-ABD, 1904 Japonya-Rusya, 1914 Birinci Dünya, 1939 İkinci Dünya Savaşları…

Paylaşım savaşlarının belirtileri bir yandan genellenebiliyor, diğer yandan da dönemin özgünlükleri kendisini gösteriyor.

Cuma, 12 Eylül 2014 12:28
Kemal Okuyan

AKP hükümeti, Obama’nın 10 Eylül’de açıkladığı “IŞİD’le mücadele eylem planı”na katılımda ikircikli tutum alıyor. Belli ki heyetler gelecek-gidecek, sıkı pazarlık yapılacak.

Medya, Ankara’nın en çok IŞİD’in Musul Başkonsolosluğu’nda aldığı rehineleri öldürmesinden kaygı duyduğunu, ABD’nin oluşturacağı koalisyonda aktif rol üstlenmeyi bu nedenle tercih etmediğini yazıyor.

Salı, 02 Eylül 2014 14:04
Kemal Okuyan

Demirtaş, “alkış” vakasına derinlik katmış oldu. “Ben Erdoğan’ı değil, ona oy veren yüzde 52’yi alkışladım” açıklaması gerçekten tartışmaya değer. Selahattin Demirtaş’ı değil de, bu yaklaşımı…

Salı, 16 Eylül 2014 12:13
Kemal Okuyan

Çok tartışılır. Her yerde çok tartışılır ama sorunun kangrenleştiği düşünülen Türkiye’de daha çok tartışılır. Solun kadrolaşması ile kitleselleşmesi arasındaki ilişki yeniden ve yeniden kurulur. Bunlar birbirini ne kadar besler, ne kadar öteler hangisi ne zaman öne geçer hangisi ihmal edildiğinde işler büsbütün ters gider de, hangisindeki aksama idare eder…

Salı, 09 Eylül 2014 12:45
Kemal Okuyan

Kapitalizm, İslam coğrafyasında laisizm defterini kapattı. “Avrupa’da farklı mı” sorusunu, “laiklik buralarda hiç olmadı ki” itirazını bir kenara koyuyorum. Bunlar tartışılır. Ancak, Türkiye ile birlikte, İslam ülkelerinde kapitalizmin yoluna bundan böyle laiklikle devam etmeyeceği, edemeyeceği gerçeğinin bana göre pek tartışılacak tarafı bulunmuyor.

Perşembe, 04 Eylül 2014 11:14
Tunç Sipahi

Avrupa işçi hareketinin tarihi saf bir fikir, proje, temsil ve çıkar peşinde koşan siyasi partilerin kendilerini bir dilemmaya soktuklarını gösteriyor. Seçime dayalı sosyalizm her şeyden önce seçim başarıları elde etmek ve, bunu yaparken, işçi sınıfının farklılaşarak temsiline ve farklı kesimlerinin farklı kazanımlar elde etmesine aracılık etmek zorundaydı.

Salı, 30 Eylül 2014 12:06
Kemal Okuyan

Emek-sermaye çelişkisi var işçinin yanındasın. Mezhep ayrımcılığı var Alevinin yanındasın. Ulusal-etnik baskı ve inkarcılık var Kürdün yanındasın. Cinsiyetçilik var kadının yanındasın. Farklı cinsel yönelimlere tahammülsüzlük var LGBT bireylerin yanındasın. Çevre sorunlarına duyarlısın, kültürel-tarihsel değerlerin korunmasını savunuyorsun, yaşam alanlarına sahip çıkıyorsun.

Pazartesi, 29 Eylül 2014 12:28
Kemal Okuyan

Türkiye ve Ürdün yalnız değilmiş… IŞİD’in el koyduğu, işlettiği petrolleri bazı Avrupa Birliği ülkeleri de alıyormuş. Erdoğan’ın uluslararası platformlarda atarlanması boşuna değil.

Cumartesi, 27 Eylül 2014 11:57
Erhan Nalçacı

Soruyu çeşitlendirebiliriz bir Kürt işçi ne zaman üniversite harçlığını çıkartmak için çalıştığı inşaattan düşmeyecek, ne zaman geçici tarım işçilerini taşıyan bir kamyonun devrilmesiyle can vermeyecek, ne zaman bir gösteriye katılıp sonrasında otopside vücuduna nasıl olduysa kaçmış bir kurşun bulunmayacak da uzaya uçacak.

Perşembe, 25 Eylül 2014 13:25
Nevzat Evrim Önal

Şu kadarını söyleyebilirim, mesele dindarlık-laiklik meselesi değil. En azından sadece o değil.

Pazartesi, 22 Eylül 2014 17:40
Gözde Kök

Meksika’nın kuzey eyaletlerinden Neo Leon’un başkenti Monterrey kentinde Eylül başından beri ilginç bir turizm faaliyeti sürüyor. Alışılmadık bir içeriğe sahip bir otobüs turu bu. Uzaktan renkleriyle dikkat çeken otobüsün reklam için kullanıldığını düşünenler yakınlaştığında yanıldıklarını anlıyorlar.

Salı, 16 Eylül 2014 11:28
Özgür Şen

Yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcında Türkiye'deki eğitim sistemi için ilk söylenebilecek olan, ülkemizde kamu eliyle verilen eğitimin kesinlikle laik olmadığıdır. AKP iktidarı bilinçli ve sistemli bir şekilde devlet okullarında verilen eğitimde laikliğin kökünü kazımıştır.

Pages