140 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 24 Aralık 2013 10:47
Gözde Kök

Geçen hafta Ankara’da ‘Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde izlediğim bir belgesel tarım politikaları ve gıda güvenliği konularında biraz kafa yormama vesile oldu. Belgesel ‘Yayılan Değişim: Venezuela’nın Gıda Devrimine Bir Bakış’ ismini taşıyordu.

Pazar, 29 Aralık 2013 15:56
Venezuela eski Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ülkedeki konut sorununu çözmek için başlattığı Büyük Konut Görevi programı son sürat devam ediyor. Maduro 2014 yılının 'daha fazla sosyalist devrimin, halkın, gerçek demokrasinin yılı' olacağını söylemişti.

(soL - Dış Haberler) Program 2019 yılına kadar 3 milyon ev inşa etmeyi hedefliyor. Yeni yayınlanan rapora göre 2011 ortalarından itibaren program kapsamında genel hedefin altıda birine denk gelen 511 bine yakın ev inşa edildi. 2013 yılında inşa edilen kamu binalarının yüzde 62’si ise komünal konseyler gibi taban örgütleri tarafından yapıldı.

Salı, 31 Aralık 2013 10:27
Gözde Kök

Bolivya, 2013’ün son günlerinde uzaya Tupac Katari isminde bir uydu fırlatarak dünyaya sembolizm yüklü bir mesaj verdi. Tupac Katari vaktiyle İspanyol sömürgeciliğine karşı büyük bir isyan örgütlemiş yerli liderinin adı. Tahakküm altına alınmış, aşağılanmış, katledilmiş halkların boyun eğdirilememiş temsilcisi. Latin Amerika’nın egemen sınıflarının adını hiç hatırlamak istemeyecekleri biri...

Salı, 03 Aralık 2013 10:38
Gözde Kök

Geçen hafta zorlu coğrafyalar demiş, Meksika’yı örnek vermiştik. Bu hafta listeme küçük bir Orta Amerika ülkesi olan Honduras’ı eklemek istiyorum. Bakın neden bu ülkedeki siyasi süreçleri ve toplumsal mücadeleleri yakından takip eden Kanadalı bir aktivistten aktarıyorum:

Cumartesi, 30 Kasım 2013 19:55
Dünya Barış Konseyi Yürütme Kurulu Karakas'ta toplandı.

(soL - Dış Haberler) Dünya Barış Konseyi'nin Yürütme Kurulu 23-25 Kasım tarihlerinde Venezuela'nın başkenti Karakas'ta toplandı. Konseyin 40 üyeli YK'sı 2012 Temmuz ayında Nepal'de yapılan Dünya Asamblesinde seçilmişti. Karakas toplantısı YK'nın ilk buluşması oldu.

Pazar, 10 Kasım 2013 14:21
Venezuela'da fiyat yükselten elektronik eşya şirketi Daka, Ordu tarafından işgal edildi. Sosyalist Maduro hükümeti mali spekülatörlere karşı savaş ilanında bulundu.

(soL-Dış Haberler) Nicolas Maduro'nun başkanlığındaki sosyalist hükümet, fiyatların yükselmesinin ülke ekonomisinin geleceğini olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle işgali yaptırdığını açıklıyor. Yetkililer 5 mağazasına asker yollanan şirketin, bazı yöneticilerini göz altına aldılar.

Cumartesi, 02 Kasım 2013 21:00
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Twitter'ı hesabından binlerce takipçisini silmekle suçladı.

(soL - Dış Haberler) Chavez'in ardından Venezuela Devlet Başkanı olan Maduro, Twitter hesabından 6 bin takipçisinin silindiğini söyledi ve bundan Twitter'ı sorumlu tuttu.

Salı, 08 Ekim 2013 11:44
Gözde Kök

Bazen Venezuela’nın faşist muhalefetinin verdiği soğukkanlı ve sinsi fotoğrafa rağmen aslında komik olduğunu düşünüyorum. Geçen ay yaşanan olaydan sonra yine aynı hisse kapıldım. Chavez’e ait olduğunu iddia ettikleri bir ses kaydını piyasaya sürmüşler. Kayıtta Chavez kardeşi Adan ile konuşuyor. Ona aslında ölmediğini, dost bildiği kişilerin adamlarınca kaçırıldığını söylüyor.

Pazar, 27 Ekim 2013 11:28
Venezuela'da yoksullukla mücadele programı bundan böyle 'Yüksek Sosyal Mutluluk Bakanlığı' ile kontrol edilecek.

(soL-Dış Haberler) Mart ayında kaybettiğimiz Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in başlattığı yoksullukla mücadele programları, bundan sonra bir bakanlık ile koordine edilecek.

Salı, 01 Ekim 2013 11:18
Gözde Kök

Yıllar yıllar önce, ABD Başkanı Reagan’ın bir Afrika ülkesi olan Zambiya’da yaptığı konuşma, halk tarafından coşkulu “Unga, Unga!” sloganları ile sık sık kesiliyormuş. Amerikalı heyet kelimeyi bilmediğinden bu olana bir anlam verememiş.

Cuma, 06 Eylül 2013 20:11
Venezuela’nın yüzde 70’ini etkileyen elektrik kesintilerinin arkasında sabotaj olduğu iddiasının ardından hükümet, olayla ilgili soruşturma başlattı. Ayrıca ülkenin elektrik sistemini koruyacak yeni bir güvenlik biriminin oluşturulacağı duyuruldu.

(soL -Dış Haberler) Venezuela’da Salı günü ana enerji dağıtım şebekesinde ortaya çıkan arıza nedeniyle ülkenin yüzde 70’ine elektiriğin verilememesi ve ülkede büyük bir kaosun yaşanması, akıllara sabotaj ihtimalini getirdi.

Çarşamba, 11 Eylül 2013 18:32
Arap kökenli Venezuela vatandaşları bir araya gelerek savaş yanlısı muhalefet lideri Capriles’i protesto etti.

(soL - Dış Haberler) Venezuela'da yaşayan çoğunluğu Suriye'li olan arap azınlık Los Teques şehrinde bulunan Bolivar Parkı'nda bir araya gelerek olası Suriye savaşını destekleyen muhalefet lideri Capriles'i protesto etti. ‘’Esad için, ,Suriye için’’ sloganları atan grup Chavez, Esad ve Nasrallah’ın fotoğraflarını taşıdı.

Perşembe, 26 Eylül 2013 16:22
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisini hedef alan bir suikast girişimi nedeniyle New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına katılamadığını açıkladı.

Venezuela'nın devrimci önderi Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından göreve gelen Maduro, kendisine yönelik bir suikast girişimi olduğunu açıkladı.

Devlet televizyonundan halka seslenen Nicolas Maduro, bilgi kaynağının ortaya çıkmaması için girişimin ayrıntıları ile ilgili bilgi vermeyeceğini belirtti.

Cumartesi, 28 Eylül 2013 01:12
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı telefon görüşmesinde Suriye halkına dayanışma mesajını iletirken, "yabancı müdahaleyi kesinlikle reddettiklerini, Suriye halkının mücadelesinin takdire şayan olduğunu" söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Suriye'deki son gelişmeleri öğrenmek ve Venezuela halkına dayanışma mesajını iletmek için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

SANA'da yer alan habere göre, Suriye'deki son gelişmelere ilişkin görüş alışverişi yapılırken, Maduro, Venezuela halkının Suriye ile dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Cuma, 27 Eylül 2013 13:41
Venezuela televizyonuna konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD yönetimine yüklenerek “Bu sefer kimyasal silahları bahane ettiler, sonraki sefer başka bir şeyi bahane ederler” diye konuştu. Esad, kimyasal uzmanlarının bir kez daha muhalifler tarafından engellenebileceğini de ekledi.

Telesur'a televizyonuna konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, kimyasal saldırıyı muhaliflerin yaptığına bir kez daha dikkati çekti ve ABD yönetimine yüklenerek “Bu sefer kimyasal silahları bahane ettiler, sonraki sefer başka bir şeyi bahane ederler” diye konuştu.

Pages