976 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 24 Kasım 2013 10:17
Mete Gönenç

Geçen 5 haftadaki yazılarımda, AKP yönetiminde, “ihracata dayalı güçlü ekonomi” hedefi(!) İle montajcılığa dönüşen sanayimizin iflasın eşiğindeki acınası durumunu yazmış, sanayimizin kendi dinamiklerinin bu dövizi temin edemediğini ve ekonomimizin “faiz lobisi”ne(!) her yıl artan ve sonu belirsiz bir şekilde borçlanarak yürüyebildiğini, sırf bu ihtiyacın bile ülkemizi tam bir manda yönetimine s

Pazar, 24 Kasım 2013 19:42
Mısır Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Bedir Abdül Ati Türkiye ile olan diplomatik ilişkilerin derecesinin düşürülmesinin Mısır'ın kararı olduğunu belirtti.

(soL - Dış Haberler) Türkiye ile ilişkilerin tamamen kopmadığını, ekonomik ve diplomatik olarak hala devam ettiğini ancak diplomatik ilişkilerin derecesinin düşürülmesinin tamamen Mısır'ın kararı olduğunu belirten Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Bedir Abdül Ati Türkiye'nin de Mısır Büyükelçisini kovmasının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Pazar, 17 Kasım 2013 10:20
Hakkı Başgüney

Aracılar: Fransa ve Türkiye arasında düşünce ve sanat elçileri konulu konferans geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günleri Ankara Üniversitesi’nde gerçekleşti. Türkiye ve Fransa’dan birçok akademisyenin çok çeşitli sunumlar ile katıldıkları konferans, iki ülke arasındaki karşılıklı ilişkilere dair zengin bir içeriğe sahipti.

Pazar, 24 Kasım 2013 10:19
Sevra Baklacı

Suriye’de ordu stratejik bölgeleri terör çetelerinin elinden tek tek kurtarırken ve Suriye için siyasi çözümün konuşulacağı Uluslararası 2. Cenevre Konferansı yaklaşırken, ülkenin geleceğinde söz sahibi olma telaşına düşen Suriye’de muhalif Ulusal Koordinasyon Komitesi önemli bir adım attı…

Salı, 05 Kasım 2013 11:21
Korkut Boratav

Mayıs sonrasında dünya ekonomisini inceleyen “saygın” uluslararası kuruluşlar Türkiye’nin ekonomik kırılganlığına da dikkat çektiler.
Batı basını da bu uyarıları tekrarladı ancak arka planda etkileyici bir başarı karnesine de referans vererek…

Cuma, 22 Kasım 2013 10:47
Ahmet Say

Yukarıdaki başlık, değerli arkadaşımız Kemal Okuyan’ın yedinci kitabının adı. Okuyan’ı size tanıtmaya pek gerek yok: Gazetemiz soL’un Genel Yayın Yönetmeni ve yazarı ayrıca, partinin birçok işine koşan bir MK üyesi…

Perşembe, 07 Kasım 2013 16:33
Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Başbakan Erdoğan’ın ‘‘Denizli’de kız ve erkek öğrencilerin aynı dairelerde kaldığına dair valiliğe gelen ihbarlar var. Bu konuyla ilgili gereken yapılacaktır’’ sözleri üzerine bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

(soL - Haber Merkezi) CHP Denizli Milletvekili ve soL Gazetesi yazarı İlhan Cihaner tarafından yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’ye baktığında yurttaşlardan oluşan bir toplum değil, otoritesine kayıtsız şartsız biat etmesi gereken bir tebaa gördüğünü ifade etti.

Salı, 26 Kasım 2013 17:25
Enerji Bakanı Taner Yıldız, batının yaptırımları hafifletmesi halinde ihraç edilen petrolün miktarının günlük olarak 105 bin varilden 130 bin-140 bin seviyelerine kademeli olarak artırabıleceğini belirtti.

(soL - Haber Merkezi) Enerji Bakanı Taner Yıldız dün yaptığı açıklamada BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında (5+1) İran'ın nükleer programına ilişkin sağlanan anlaşmanın ardından, batının yaptırımları hafifletmesi halinde ihraç edilen petrolün miktarının günlük olarak 105 bin varilden 130 bin-140 bin seviyelerine kademeli olarak artırabıleceğini belirtti.

Pazartesi, 25 Kasım 2013 15:56
Rusya Savunma Bakanlığı, 'Açık Hava Sahası Anlaşması' çerçevesinde Rus askeri gözlem uçaklarının Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacağını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Rijkov yaptığı açıklamada, “An-30B gözlem uçağı ile bir grup uzman Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacak. Uçuş 25-29 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek.” dedi.

Gözlem uçuşunda Türk askeri müfettişlerinin de bulunacağı belirtildi.

Perşembe, 07 Kasım 2013 13:35
Başbakan'ın öğrenci evlerine yönelik sözleriyle başlayan ve AKP hükümetinin adımlarıyla genişleyen yaşam tarzına müdahale çabalarına karşı bir açıklama yapan TKP, "kadınlı-erkekli durduracağız" sözleriyle "hodri meydan" dedi.

(soL - Haber Merkezi) Başbakan'ın öğrenci evlerine yönelik sözleriyle başlayan ve AKP hükümetinin adımlarıyla genişleyen yaşam tarzına müdahale çabalarına karşı bir açıklama yapan TKP, "kadınlı-erkekli durduracağız" sözleriyle "hodri meydan" dedi.

07 Kasım 2013
KADINLI-ERKEKLİ DURDURACAĞIZ

Salı, 12 Kasım 2013 13:47
DİSK, Tarih Vakfı ve TÜSTAV tarafından "Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye emek hareketi tarihinin kaynakları" başlıklı bir konferans düzenlencek.

(soL - Haber Merkezi) Basın, köylü, mulakat, arşiv ve kadın ana temalarında tebliğlerin sunulacağı konferans Birleşik Metal-İş Sendikası toplantı salonunda 16-17 Kasım tarihlerinde saat: 10:00- 18:00 arasında yapılacak.

Cuma, 01 Kasım 2013 17:32
Türkiye'nin, ülke içerisinde Suriye'deki cihadcı çeteleri örgütlemek için bulunduğu belirtilen Suudi istihbarat görevlilerini sınırdışı etmeye hazırlandığı iddia ediliyor.

(soL - Dış Haberler) Lübnan'dan yayın yapan El Ahbar gazetesinin bir Türk kaynağa dayandırarak yaptığı habere göre, Suriye ve Mısır konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Türkiye ülke içinde Suudi istihbaratçıları sınırdışı etmeye hazırlanıyor.

Kaynağa göre, Ankara Suriye konusunda artık kendi çıkarlarıyla Suudi çıkarlarının örtüştüğünü düşünmüyor.

Pazartesi, 11 Kasım 2013 11:15

SoL yazarı Metin Çulhaoğlu, "müktesebat" kavramını yazılarında oldukça sık kullanıyor. Müktesebat edinilmiş, kazanılan bilgi anlamına geliyor. Türkiye solu, 1920'lerden bugünlere kadar belli bir müktesebata ulaşmış durumda. Ancak Türkiye solunun bazı kesimlerinin, bu müktesebatı, sınıfsal bir perspektifle yorumlayabilmesinin önünde çeşitli problemler var.

Salı, 26 Kasım 2013 10:49
Dünyaları küçük. Ya Cemaat, ya hükümet! Ne diyorduk, Türkiye AKP Anayasası’na sığmaz! Türkiye, Cemaat-Erdoğan çekişmesine hiç sığmaz!

Cemaat mi hükümet mi?

Zaman gazetesi, “dershanelerin kapatılması”ndan yana olanların açıklamalarını kocaman kocaman haber yapıyor. Öyle ki, TKP’nin KESK’in haberleri hiç bu kadar geniş ve çarpıtılmadan yer bulmamıştı Cemaat’in yayın organlarında.

Cumartesi, 09 Kasım 2013 13:08
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da yapılan törenle Mustafa Sarıgül'e ve "Türkiye Değişim Hareketi" üyelerine CHP rozetini taktı.

Ankara'da CHP Genel Merkezi önünde binlerce kişilik kalabalık bir grup Şişli Belediye Başkanı Sarıgül'ün CHP'ye katılış törenini izledi.

Sahneye CHP lideri Kılıçdaroğlu ile Sarıgül ele ele geldi.

Sarıgül kartını almadan önce kısa bir konuşma yaptı ve şunları söyledi:

Pages