893 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 16 Ekim 2013 23:44
2013 için açıklanan AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nda Gezi protestolarına polisin aşırı güç kullanımına dikkat çekilirken demokratikleşme paketi ve yargı reformları hakkında olumlu değerlendirme yapıldı.

AB Komisyonu 2013 Türkiye İlerleme Raporu'nu açıkladı. Raporda, demokratikleşme paketi ve yargı reformlarından olumlu yönde bahsedildi. Raporda Gezi olayları geniş yer tuttu. Polisin aşırı güç kullanımına dikkat çekildi.

80 sayfalık ilerleme raporunda her yıl olduğu gibi müzakere fasıllarının yanı sıra, demokrasi, insan hakları, siyasi ve ekonomik kriterler değerlendirildi.

Cuma, 11 Ekim 2013 15:32
Bakanlar Kurulu, BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda, El Kaide ile bağlantılı 219 kişi ve 63 kuruluş ile Taliban'la bağlantılı 130 kişi ve 4 kuruluşun mal varlıklarını dondurma kararı aldı.

Bakanlar Kurulu, BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda, El Kaide ile bağlantılı 219 kişi ve 63 kuruluş ile Taliban’la bağlantılı 130 kişi ve 4 kuruluşun mal varlıklarını dondurma kararı aldı. Mal varlıkları dondurulan kişiler arasında, Taliban’ın önde gelen liderlerinden Gülbeddin Hikmetyar ile 3 Türk’ün adı da bulunuyor.

Salı, 22 Ekim 2013 13:37
Çin'le gerçekleştirdiği füze alımı anlaşması ABD ve NATO tarafından tepkiyle karşılanan Türkiye, ABD’li Sikorsky firması ile de 3,5 milyar dolarlık helikopter anlaşma imzalayacak.

Türkiye’nin uzun menzilli hava savunma füzelerini 3,5 milyar dolar karşılığında Çin’den alma kararının ardından “Türkiye, ABD’ye sırtını çevirdi” yorumları yapılmış ve ABD ile NATO Türkiye'ye yönelik eleştirilerde bulunmuştu.

Perşembe, 31 Ekim 2013 11:06
Fransız basınına açıklamada bulunan Suriyeli militanlar, Arap ülkeleri tarafından temin edilen gelişmiş silahları Türkiye üzerinden teslim aldıklarını söyledi.

YDH'nin El Alem'den aldığı habere göre, Fransız Le Figaro gazetesinden Georges Malbrunot’a açıklamada bulunan Suriyeli silahlı grup üyeleri, paraları Suudi Arabistan ve bazı diğer Arap ülkeleri tarafından ödenen silahların kendilerine CIA’nın gözetiminde Türkiye’de teslim edildiğini söyledi.

Salı, 22 Ekim 2013 18:54
El Kaide bağlantılı Eş Şebab militanların Kenya’da geçtiğimiz ay bir alışveriş merkezine yönelik kanlı saldırısında, bir Türk vatandaşının kilit rol oynadığı iddia ediliyor. Türkiye, dış basına yansıyan bu iddiaları yalanladı.

(soL - Dış Haberler) Somali merkezli ve El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütünün, Kenya’nın başkenti Nairobi’deki Westgate Alışveriş Merkezi’ne yönelik kanlı saldırısında bir Türk vatandaşının kilit rol oynadığı ve arandığı iddia ediliyor.

Salı, 29 Ekim 2013 10:14
Korkut Boratav

1998-2001 arasında sadece çevre ekonomilerini (bu arada Türkiye’yi de) kapsayan bir kriz dizisi patlak verdi. Temel etken, yüksek tempolu sermaye akımlarının aniden, hızla azalmasıydı.

Cumartesi, 05 Ekim 2013 11:17
Ali Cenk Gedik

Hasan Ferit Gedik’e

Yaklaşık 15 yıl önce hiç aklımdan çıkmayan o sözü ilk kez duydum: Biz asıl kapitalist bir Türkiye’yi ütopik buluyoruz!

Sosyalist bir Türkiye’yi ütopik bulanlara verilmiş bir yanıttı bu söz. İzmir Fuarı’nda bir kitap günleri etkinliğinde Kemal Okuyan konuşuyordu.

Çarşamba, 16 Ekim 2013 02:03
Şansını son maça kadar saklayan Türkiye, Hollanda'ya 2-0 mağlup olarak 2014'te Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası'na katılma şansını yitirdi.

Türkiye, Dünya Kupası Avrupa elemeleri D Grubu'ndaki son maçında Hollanda'yı ağırladı. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki karşılaşmaya galibiyet hedefiyle çıkan Türkiye, Hollanda karşısında umduğunu bulamadı. 8. dakikada Robben ve 47. dakikada Sneijder ile golü bulan Hollanda, sahadan 2-0'lık galibiyetle ayrıldı.

Perşembe, 17 Ekim 2013 15:44
David İgnatius, Türkiye'nin İranlı İsrail ajanlarının isimlerini İran'a ihbar ettiğini iddia etti.

(soL - Dış Haberler) 2009'da Davos'taki "One Minute" krizinin mimarlarından Washington Post yazarı David Ignatius, bugünkü yazısında önemli bir iddia ortaya attı.

Pazartesi, 14 Ekim 2013 00:27
Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli aydınlardan Tevfik Çavdar’ı yitireli bir yıl oldu. Tevfik Hoca’yı hayat arkadaşı Özden Çavdar’la konuştuk.

Görüşme: Pınar Kahya

Özden Hanım röportaja gelirken yanında Tevfik Çavdar’ın ilk ve son kitaplarını getirdi ve onların öyküsünü bizimle paylaştı...

Salı, 01 Ekim 2013 22:57
soLokur, "Haziran'dan 29 Ekim'e Türkiye Seçeneğini Arıyor" başlığıyla, yurt çapında Türkiye'nin geleceğinin gündeme alınacağı toplantılar düzenleyecek.

soL okurları Türkiye'nin geleceğini masaya yatırıyor. "Haziran'dan 29 Ekim'e Türkiye Seçeneğini Arıyor" başlığıyla yurt çapında yapılacak toplantılar sosyal medya üzerinden de duyurulacak. soLokur tarafından yapılan açıklama şöyle:

Hazirandan 29 Ekim’e
TÜRKİYE SEÇENEĞİNİ ARIYOR

Cuma, 25 Ekim 2013 14:19
İçişleri Bakanlığı'na gizli yazı gönderen Jandarma Genel Komutanlığı, Suriye'de El Kaide'ye bağlı Irak Şam İslam Devleti'nin Türkiye'de bombalı saldırılar yapmak için hazırlık yaptığı istihbaratını bildirdi.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan’ın haberine göre Jandarma Genel Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı’na önemli bilgilerin yer aldığı bir istihbarat değerlendirmesi gönderdi.

Çarşamba, 23 Ekim 2013 17:00
Paris'te öldürülen ve aralarında PKK kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu Kürt kadınlarla ilgili soruşturmada, Fransız hakim gözünü zanlı Ömer Güney ile Türkiye arasındaki ilişkiye çevirdi.

(soL - Dış Haberler) Paris'te öldürülen ve aralarında PKK kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu Kürt kadınlarla ilgili soruşturmada, Fransız hakim gözünü zanlı Ömer Güney ile Türkiye arasındaki ilişkiye çevirdi.

Cumartesi, 12 Ekim 2013 16:39
Türkiye’deki Suriyeli mültecilerle yapılan bir röportajda, bazı Suriyelilerin Esad sonrasında "Türkiye benzeri bir İslami rejim" inşa etmek istedikleri ortaya çıktı. Bunlardan bazıları aynı zamanda Suriye’deki durumu çözüme ancak İsrail ve ABD gibi güçlerin kavuşturacağına inanıyor.

İsrail gazetesi Jerusalem Post'tan (JP) Benjamin Weinthal, "Suriyeli mültecilerin fikirlerinin Suriye’de yaşananlarda büyük rol oynadığını" söyleyerek Kilis’teki Suriyelilerle görüştü. Görüşmede Suriye ordusunun kendisine işkence ettiğini iddia eden ve ÖSO ile hareket eden Ziyad “Allah’a inanıyoruz ve sonunu getireceğiz” diyor.

Çarşamba, 23 Ekim 2013 01:27
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye'nin füze sistemi ihalesini Çin şirketine verme kararının Savunma Bakanları Toplantısı'nda gündeme gelmediğini söyleyerek, "Türkiye'nin, NATO'nun pozisyonunun farkında olduğundan ve bunu göz önünde bulunduracaklarından eminim" dedi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinin Çin'e verilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pages