27 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 20 Haziran 2013 12:42
Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan BM üssüne dün İslamcı militanları tarafından düzenlenen saldırıda 22 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İslamcı Şabaab örgütünün dün bombalı bir araçla düzenlediği saldırı sonrası Afrika Birliği Barış Gücü ile militanlar arasında yaklaşık bir buçuk saat süren bir çatışma yaşandı.

İçişleri Bakanı Abdikarim Hüseyin Guled yaptığı açıklamada, çıkan çatışmada dört BM güvenlik görevlisi ve dört yerel güvenlik görevlisi ve yedi militanın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Pazartesi, 10 Haziran 2013 17:26
AKP'nin danışmanı Gezi direnişi ile ilgili yazdığı Twitter mesajı ile başta Başbakan Erdoğan olmak üzere hükümetin islamcı/faşist dilini bir kez daha gözler önüne serdi.

Daha çok AKP’ye yaptığı araştırmalar ile bilinen kamuoyu araştırma şirketi Pollmark'ın sahibi İbrahim Dalmış, Twitter hesabından attığı mesajlar ile hükümetin islamcı/faşist dilini bir kez daha gözler önüne serdi.

Salı, 04 Haziran 2013 22:43
Başbakan Erdoğan Fas'ta soğuk karşılandı. Önceden planlanmış olan görüşme Kral 4. Muhammed'in iptal etmesi dolayısıyla gerçekleşmedi.

Fransız basınında çıkan bir habere göre, Başbakan Erdoğan Fas'ta soğuk karşılandı. Kral 4. Muhammed'in iptal etmesi nedeniyle Erdoğan ile Kral arasındaki görüşme gerçekleşmedi. Erdoğan Fas'ta yalnızca İslamcı hükümet partisi lideri başbakan Abdelillah Benkirane ile görüştü.

Çarşamba, 05 Haziran 2013 18:49
Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye yakınlığı ile bilinen şeriatçı Müslüman Kardeşler ve siyasi kolu Özgülük ve Adalet Partisi’den Erdoğan’a destek geldi.

Yunanistan parlamentosundaki faşist Altın Şafak Partisi’nin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan’a bir destek de Mısırlı Müslüman Kardeşler (MK) ve iktidardaki siyasi kolu Özgürlük ve Adalet Partisi’nden (ÖAP) geldi.

Pazartesi, 10 Haziran 2013 15:36
Halk, Gezi Parkı’nı yıkacak olan küreği almış, uyumlu İslam rejiminin temeline indirmiştir. Gezi Parkı eylemlilikleri, iktidarın 10 yıllık politikalarına herhangi bir reaksiyon göstermeyen toplumun, tüm bu politikaları kusması anlamına gelmektedir.

Burak İyiekici -soL

Cuma, 07 Haziran 2013 15:00
Aydemir Güler

Aydemir Güler'in “İsyanı çekiştirmek” başlıklı yazısı 07 Haziran 2013 Cuma tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Bir ay önce AKP, Suriye ve Ortadoğu politikasında ABD’den kös kös dönmüştü. Bu, ortaya çıkan istikrarsızlığın Amerikan komplosu olduğu anlamına gelmez. Ama yelkenleri Atlantik rüzgarıyla daha az dolan AKP takatsiz kalır.

Pazartesi, 03 Haziran 2013 20:56
Sudan Komünist Partisi, Gezi Parkı'nı savunmak için başlayan ve tüm ülkeyi sararak AKP karşıtı kitlesel eylemlere dönüşen olaylar üzerine, Türkiye halkıyla dayanışma mesajı yayınladı.

Sudan Komünist Partisi, Gezi Parkı'nı savunmak için başlayan ve tüm ülkeyi sararak AKP karşıtı kitlesel eylemlere dönüşen olaylar üzerine, Türkiye halkıyla dayanışma mesajı yayınladı. Mesajın çevirisini sizlerle paylaşıyoruz:

Perşembe, 20 Haziran 2013 19:04
Osman Çutsay

20 Haziran 2013 Perşembe tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Türkiye halkı, kafasının arkasında herhangi bir hesap yapmadan, herhangi bir dış güçle irtibat kurmadan, gerçekten beklentisiz bir saflıkla sokağa çıktı. Son 33 yenilgi yılını bir anda siliverdi.

Çarşamba, 12 Haziran 2013 20:19
Star gazetesi, İsrailli politikacıların “eylem sürsün ki Erdoğan düşsün” dediklerini iddia etti. Haberdeki 3 ismin, basına yansıyan böyle bir demeci yok.

Haber, Mısırlı yazar Fehmi Hüveydi’ye dayandırıldı. Hüveydi, Gezi eylemcilerini yabancılardan para almakla suçlayan Müslüman Kardeşler’e yakınlığıyla biliniyor.

Çarşamba, 12 Haziran 2013 17:10
AKP'nin tüm saldırılarına karşın büyük bir güçle direniş sürüyor. Sosyalistlerin Meclisi eylemlere ilişkin yaptığı değerlendirmede "Haziran direnişini selamlıyoruz" dedi.

9 Haziran Pazar günü Ankara'da toplanan Sosyalistlerin Meclisi, "Türkiye halkının AKP diktatörlüğüne karşı gerçekleştirdiği tarihsel ayaklanmayı coşkuyla selamlamaktadır" diyerek bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Haziran Direnişini selamlıyoruz!

Perşembe, 27 Haziran 2013 20:50
İnsan Hakları İzleme Örgütü, geçtiğimiz hafta Mısırı’da dört Şii’nin linç edilmesinin sorumlusu olarak ülkede mezhepçi çatışmayı körükleyen Devlet Başkanı Mursi’yi gösterdi.

Geçtiğimiz hafta, başkent Kahire’ye bağlı Ebu Musallem mahallesinde yaşayan Sünni gruplar, dini bir festival için mahalleye gelen bir Şii şeyhinin bulunduğu evi basarak, buradaki misafirlere saldırdı. Saldırganlar evde bulanan en az dört kişiyi linç ederek öldürdü.

Polis olayla ilgili 8 kişiyi gözaltına aldı.

Pazartesi, 03 Haziran 2013 21:15
Uluslarası sol ve barış hareketlerinden Türkiye’ye destek mesajları gelmeye devam ediyor. Barış Derneği ve Türkiye Komünist Partisi’ne yolladıkları mesajlar ile örgütler dayanışma dileklerini ve Türkiye halkına olan inancını paylaşıyor.

Geçtiğimiz hafta Gezi Parkı’nda başlayarak bütün ülkeye yayılan protesto dalgası dünyadan destek almaya devam ediyor. Bir çok sanatçı ve aydının yanı sıra uluslararası barış hareketi ve sol partiler de dayanışma mesajlarını iletiyor.

Salı, 18 Haziran 2013 19:02
Korkut Boratav

Korkut Boratav'ın “'Faiz lobisi' safsatası” başlıklı yazısı 18 Haziran 2013 Salı tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Perşembe, 13 Haziran 2013 22:18
Osman Çutsay

Osman Çutsay'ın “Almanya Erdoğan'a kapıyı kapatırken” başlıklı yazısı 13 Haziran 2013 Perşembe tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Pazar, 09 Haziran 2013 15:23
Alper Birdal

Alper Birdal'ın “Biber gazı zihin açıyor” başlıklı yazısı 09 Haziran 2013 Pazar tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Dün “yoksa biber gazı zekayı mı geliştiriyor” diye sorduk soL’un manşet haberinde. Bizi bu soruyu sormaya iten iki fotoğraf karesiydi.

Pages