59 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 06 Mayıs 2013 00:29
Ankara'da kızı Serpil Güvenç ve meslektaşı Özlem Şen'in konuşmaları eşliğinde devrimci avukat Halit Çelenk anıldı.

Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde (NHKM) kızı Serpil Güvenç ile Avukat Özlem Şen'in katılımıyla bir Halit Çelenk anması gerçekleştirildi.

Cuma, 03 Mayıs 2013 19:50
Devrimci hukukçu Halit Çelenk ölümünün ikinci yılında Adalet İçin Hukukçular tarafından İstanbul ve Ankara’da düzenlenen etkinlikler ile anılacak.

5 Mayıs 2011’de 89 yaşında hayata gözlerini yuman devrimci hukukçu, “Deniz’lerin avukatı” Halit Çelenk, 5 Mayıs 2013 Pazar günü saat 17.00’da Ankara’da, 7 Mayıs 2012 Salı günü saat 19.00’da İstanbul’da anılacak.

Cumartesi, 18 Mayıs 2013 16:54
68 Kuşağının devrimci önderlerinden İbrahim Kaypakkaya'nın Diyarbakır cezaevinden gördüğü işkenceler nedeni ile yaşamını kaybetmesinin üzerinden 40 yıl geçti.

68 Kuşağının devrimci liderlerinden TKP/ML TİKKO kurucusu İbrahim Kaypakkaya'nın hapishanede gördüğü işkence ile katledilişinin üzerinden 40 yıl geçti.

Aradan geçen yıllar boyunca, ölüm sebebi kayıtlara "intihar" olarak geçen Kaypakkaya'yı anmak isteyenlere onlarca yılı bulan hapis cezaları verildi.

Çarşamba, 08 Mayıs 2013 14:01
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde Halit Çelenk’in ölümünün ikinci yıl dönümü nedeniyle dün bir panel düzenlendi. "Adalet İçin Hukukçular" tarafından düzenlenen panelde, devrimci avukat Halit Çelenk ve arkasında bıraktığı mücadele geleneği konuşuldu.

Moderatörlüğünü Adalet İçin Hukukçular Sözcüsü Bilgütay Hakkı Durna’nın yaptığı panelde konuşmacı olarak ÇHD İstanbul Şube Sekreteri Güray Dağ, soL gazetesi yazarı Serpil Çelenk Güvenç, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve Yargıçlar Sendikası Başkan Yardımcısı Nuh Hüseyin Köse katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Bilgütay Hakkı Durna şunları dile getirdi:

Pazar, 19 Mayıs 2013 14:26
Taksim'de dün İbrahim Kaypakkaya için yapılan anma eylemine polis saldırdı.

Dün Taksim'de 68 Kuşağının devrimci liderlerinden İbrahim Kaypakkaya'yı anmak için Tünel'de bir araya gelen kitleye polis saldırdı.

İbrahim Kaypakkaya'nın fotoğraflarıyla yürümek isteyen kitle, Taksim Meydanı'na yürümek için toplandığı sırada polisin saldırısı başladı.

Polis ara sokaklarda eyleme gelen herkese saldırırken, saldırılar sırasında gözaltılar yaşandı.

Pazar, 05 Mayıs 2013 12:02
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 41. yılında TKP'li Öğrenciler tarafından yapılacak yürüyüşle anılacak.

TKP'li Öğrenciler, katledilişlerinin 41. yılında devrimci liderler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için bugün saat 17.00'da "Denizler Tayyip'e karşı yürüyor" diyecek.

TKP'li Öğrenciler Denizler için bugün saat 17.00'da TKP Beyoğlu İlçe Binası önünde buluşacak.

Perşembe, 02 Mayıs 2013 19:38
Dün İzmir'de yapılan 1 Mayıs sırasında Halkın Kurtuluşu Gazetesi okurlarına yapılan saldırı sonucunda gazete okuru İbrahim Kutluay hayatını kaybetti. Halkın Kurtuluşu konuya ilişkin açıklamasında saldırıyı EMEP üyelerinin yaptığını iddia etti.

İzmir'deki 1 Mayıs mitingi öncesi Halkın Kurtuluşu Gazetesi okurlarına yapılan saldırı sonucundan İbrahim Kutluay adlı gazete okuru yaşamını yitirdi.

Cumartesi, 25 Mayıs 2013 23:16
TKP Bakırköy İlçe Binası’nda "Gelenekten Geleceğe Şahabettin Bakırsan Kütüphanesi" kuran Solcu Liseliler, Bakırsan'ın yakın dostu ve mücadele arkadaşı Avni Sevinç'in katıldığı etkinlikle kütüphaneyi açtı.

Solcu Liseliler, Türkiye Komünist Partisi Bakırköy İlçe Binası’nda Gelenekten Geleceğe Şahabettin Bakırsan Kütüphanesi kurdu.

Solcu Liselilerden konuya ilişkin yaptığı "Bizler, Solcu Liseliler olarak geleceği inşa ediyoruz" başlıklı açıklama şu şekilde:

Cumartesi, 25 Mayıs 2013 01:51
Kanser hastası Mete Diş kaldığı Kandıra F Tipi Hastanesi’nden tahliye edildi. Cezaevinde kalmasının sağlığı açısından uygun olmadığı yönündeki Adli Tıp Kurumunun raporu kabul edilen Diş’in tahliye edilmesine karar verildi.

Testis kanseri hastası Mete Diş’in adli tıp raporu kabul edildi ve Diş kaldığı Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi.

Perşembe, 16 Mayıs 2013 00:55
BM Genel Kurulu'na Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkeler tarafından sunulan Suriye karar taslağı, 12 ret oyuna karşın 107 oyla kabul edildi.

AA'nın haberine göre Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bir grup ülke tarafından BM Genel Kurulu'na sunulan karar taslağı lehte ve aleyhte konuşmaların ardından oylandı. Oylamada 107 ülke kabul, 12 ülke ret oyu verirken, 59 ülke çekimser kalmayı tercih etti. Taslağın kabul edilmesiyle BM Genel Kurulu'nda üçüncü Suriye kararı çıkarılmış oldu.

Pazar, 19 Mayıs 2013 13:51

Vietnam Savaşı, o güne kadar Amerika’nın demokrasisine, özgürlük anlayışına ve hür dünyanın öncüsü olduğuna inanan dünya halkları için bir dönüm noktasıdır.

Pazartesi, 06 Mayıs 2013 13:53
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın katledilişlerinin 41. yılında gençlik "başladığımız işi bitireceğiz" diyerek Fikir Kulüpleri Federasyonu'nu yeniden kurdu.

Devrimci gençlik önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan bundan 41 yıl önce katledilmişti. 41 yıldır devrimci öğrencilerin mücadelesinde yükselen Denizlerin bayrağı bugün Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun yeniden kurulmasıyla yeni bir aşamaya ulaşıyor.

Perşembe, 02 Mayıs 2013 20:35
Türkiye Komünist Partisi 1 Mayıs sonrası bir açıklama yayınladı. Açıklamada AKP iktidarının yıkılışının daha yakın olduğu vurgulandı.

Türkiye Komünist Partisi Merkez Komitesi bir açıklama yayınlayarak 1 Mayıs'ı değerlendirdi.

Pazar, 12 Mayıs 2013 20:04
Reyhanlı katliamı, Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu'nun çağrısıyla Ankara'da protesto edildi.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri Platformu'nun çağrısı ile bir araya gelen KESK, TKP, ÖDP, SDH ve Kaldıraç üyeleri Reyhanlı'da yaşanan katliamı protesto etti. Eylemde sık sık "AKP besliyor, ÖSO vuruyor","Savaşa geçit vermeyeceğiz" sloganları atıldı.

Salı, 07 Mayıs 2013 13:30
Yavuz Alogan

Yavuz Alogan'ın “Bayram senin neyine!” başlıklı yazısı 07 Mayıs 2013 Salı tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Her kapitalist diktatörlüğün meşru kabul ettiği göstermelik bir muhalefeti ve göstermelik sendikaları vardır. Bunlarla zaman zaman anlaşamıyormuş gibi yapıp “çoğulculuk” izlenimi yaratmaya özen gösterirler. Geri kalanına “marjinal” derler.

Pages