988 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 12 Mayıs 2013 13:17
1977-1983 yılları arasında yayın hayatını sürdüren "Türkiye Yazıları" dergisinin okurları, yazarları 30 yıl sonra Ankara'da tekrar "Türkiye Yazıları Akşamı"nda buluştu.

Cemal Süreya, Ahmet Say, Vecihi Timuroğlu, Öner Ünalan'ın kuruculuğunu üstlendiği dergi, o yıllarda edebiyat alanında büyük bir alan açmıştı. Ahmet Telli, Akif Kurtuluş, Salih Bolat gibi pek çok şairin de ilk şiirlerinin yayınlanma yeri olan Türkiye Yazıları, Ahmet Say'ın da gece de belirttiği üzere dönemin tüm "holding dergi"lerini geride bırakan bir okur sayısına ulaşmıştı.

Salı, 28 Mayıs 2013 21:44
Türkiye, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Kaliteli Yaşam Anketi'nde 34 ülke arasında sonuncu sırada yer aldı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği örgütü Kaliteli Yaşam Anketi’ni tamamladı. 34 sanayileşmiş ülkenin incelendiği listede Türkiye sınıfta kaldı.

OECD, endeksi hazırlarken ülkeleri konut, gelir, iş imkanları, toplum, eğitim, çevre, şeffaflık, sağlık, hayat memnuniyeti, güvenlik ve iş-özel hayat dengesi kriterlerinde değerlendirdi.

Perşembe, 16 Mayıs 2013 14:02
Osman Çutsay

Osman Çutsay'ın “‘Sırbistanî Türkiye’ için Türkçülük” başlıklı yazısı 16 Mayıs 2013 Perşembe tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Salı, 21 Mayıs 2013 15:57
Yaklaşık bir yıl önce Suriye’de muhaliflerce kaçırılan dokuz Lübnanlı Şii'nin aileleri, Türkiye’ye karşı protesto eylemlerini sürdürüyor. Rehine ailelerinin, son olarak Beyrut’taki Türk kültür merkezine zorla girmeye çalıştığı ancak polis tarafından engellendiği belirtiliyor.

ANKA'nın haberine göre rehinelerin serbest bırakılması için yardımcı olmasını istedikleri Türkiye’ye baskı yapmak üzere hemen hemen her gün Türkiye’ye protesto gösterilerinde bulunan rehine ailelerinin, son olarak da Beyrut’taki Türk kültür merkezine zorla girmeye çalıştığı ancak merkezin kapılarının dışında durdurulduğu kaydediliyor.

Cuma, 31 Mayıs 2013 17:51
Taksim'deki polis saldırısını protesto etmek ve eyleme destek olmak amacıyla Türkye'nin dört bir yanında eylemler düzenleniyor.

Taksim'de Gezi Parkı'na sahip çıkmak için toplanan binlerce kişiye saatlerdir devam eden polis saldırısını protesto etmek amacıyla Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Antalya ve Bursa'da destek eylemleri düzenleniyor.

Taksim'deki eyleme destek olmak amacıyla düzenlenen eylemlerin yer ve saatleri şöyle:

Pazartesi, 13 Mayıs 2013 12:08
Türkiye Reyhanlı'da yaşanan korkunç patlama sonrası gelişmeleri an an aktaran soL Portal'dan takip etti.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Reyhanlı'da Türkiye tarihinin en büyük facialarından biri gerçekleşti. Şehirde patlayan bombalar sonucu birçok yurttaşımız hayatını kaybetti.

Pazartesi, 20 Mayıs 2013 16:55
Rus devlet silah şirketi Rosoboronexport, Türkiye ile birlikte ortak uzun menzilli hava sistemi S-300 füzeleri üretmek istediğini açıkladı.

RIA Novosti'nin haberine göre Rus devlet silah şirketi Rosoboronexport'un başkanı Sergei Ladygin, Peru'nun başkenti Lima'da düzenlenen silah fuarında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin uzun menzilli hava savunma sistemi için açtığı ihalenin henüz sonuçlanmadığını hatırlatarak, "Rusya, S-300 sisteminin gelişmiş versiyonu olan S-300PMU1sistemini Türkiye ile ortak olarak geliştirip üretmeye hazırdır.

Salı, 14 Mayıs 2013 18:15
Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Türkiye’nin içten zayıfladığını ve Suriye ile savaşa kalkışacak durumda olmadığını söyledi. Cemil ayrıca, Lavrov-Kerry görüşmesinin Suriye konusunda bir dönüm noktası olduğunu ve ABD ve AB'nin de artık daha gerçekçi bir siyaset izlediğini söyledi.

Suriye Başbakan Yardımıcısı Kadri Cemil, geçtiğimiz hafta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Moskova'da mevkidaşı Sergey Lavrov'la yaptığı görüşmeleri değerlendirdi.

Pazar, 26 Mayıs 2013 13:18
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu önceki gün İstanbul’da bir grup gazeteciyle buluştu. Gündem Davutoğlu'nun Suriye politikası olurken, birçok soruya yine bilinen yanıtları veren Davutoğlu, bir soruyu ise yanıtsız bıraktı...

AKP'nin Suriye saldırganlığında en önemli rolü üstlenen isimlerden olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki gün gazetecilerle buluşarak bu konudaki soruları yanıtladı.

Salı, 14 Mayıs 2013 14:17
Reyhanlı'da yapılan saldırının ardından ülke çapında eylemler yapılırken, halkın ortak tepkisi AKP'ye ve Suriye'ye yönelik emperyalist saldırı planlarına oldu.

AKP'nin Suriye saldırganlığının ardından Reyhanlı'da yüzün üzerinde yurttaşımız hayatını kaybetti.

Reyhanlı'daki ölümlerin ardından ülke çapında birçok eylem gerçekleştirildi.

İşte "Reyhanlı için yasta, savaşa karşı ayaktayız" eylemleri:

Salı, 07 Mayıs 2013 16:00
Türkiye ekonomisinin dış borç güdümlü, ucuz ithalat cenneti ve iş gücü fazlası olan bir ekonomiye dönüştüğüne dikkat çeken Prof.Dr. Yeldan, giderek artan dış borcun milli gelirden daha yüksek olduğunu ve borcu katlanan özel sektörün büyük oranda finansal kuruluşlara borçlandığını vurguladı.

AKP hükümeti “52 yıllık borç bitiyor, IMF’ye borcu sıfırlıyoruz” sloganıyla önemli bir propaganda aracına dönüştürdüğü borç meselesini medyanın da büyük desteğiyle parlatadursun, Türkiye ekonomisinin borç güdümlü bir büyüme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.

Cumartesi, 04 Mayıs 2013 10:30

Türkiye sosyalistleri ve emekçileri yine çok tartışarak 1 Mayıs’ı geride bıraktı. Emekçiler ve sosyalistler için tarihi bir önemi olan bu günde tartışmalar bir hafta öncesinden başlayıp, 2 Mayıs’ta sona erdiriliyor.

Pazartesi, 06 Mayıs 2013 12:00
İlker Belek

En son 25.12.2011 tarihli yazımda (Ekonomik Kriz Küba’da İnsani Gelişmeyi Nasıl Etkiledi ?) Küba’nın durumunu ele almışım. Aradan epey zaman geçmiş, yeni bir değerlendirme yapmanın vaktidir. Bu arada UNICEF ve UNDP’nin bu tip yazılarımda kullandığım raporları da yenilenmiş oldu.

Pazartesi, 20 Mayıs 2013 16:23
İsrail’in Türkiye’ye ihracatının bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 44 artarak 560 milyon dolara ulaştığına dikkat çekilirken bu verilerin İsrail’in Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye’den henüz özür dilemediği bir döneme ait olduğu vurgulanıyor.

İkili ilişkilerde hâlâ "bol gerilim"in olmasına rağmen İsrail’in Türkiye’ye ihracatının bu yılın ilk çeyreğinde “rekor” kırdığına dikkat çekiliyor. İsrail’in söz konusu dönemde Türkiye’ye 560 milyon dolarlık ihracat yaptığı, bunun önceki yılın eş dönemine göre yüzde 44’lik bir artış oluşturduğu kaydediliyor.

Cumartesi, 25 Mayıs 2013 10:06

Gündem yoğun, meseleler derinleşiyor, bu kadar fazla mesele ve gündem üzerinde düşünüp fikir geliştirmek, yorum yapmak oldukça zor. Birini düşünürken öbürü patlak veriyor, ilk bakışta dezavantaj gibi görünüyor ama aslında bir avantaj durumu yaratmaya da fırsat veriyor. Verdiği avantaj konuşacak çok şey, tartışacak çok şey, haykırmak için çok neden, hesap sormak için çok neden...

Pages