69 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 02 Aralık 2013 10:18
Aydemir Güler

AKP ile tarikat arasındaki çatışmanın zamanlaması ilgi çekici. Kasım 2013 ile Mart 2014, hem birincisi diğerinin arifesi denecek kadar yakın, ama araya başka bir konjonktürün girmesine yetecek kadar uzaklar. Mart yalnızca yerel seçimlere işaret etmiyor. AKP’nin Haziran Direnişinden sonra gireceği seçim turnikesinin başlangıcını temsil ediyor.

Pazartesi, 30 Aralık 2013 10:37
Aydemir Güler

Bu işin başlangıç noktası 2008 dünya krizi derim...

Biz bunu ilk kez, ertesi yılın başlarında TKP’nin kongresine eşlik eden analizlerimizde söyledik. Dünya neo-liberalizmle devam edemezdi. Verimlilik palavralarına, özelin güzel olduğuna falan artık kimseyi inandıramayacaklardı...

Pazartesi, 16 Aralık 2013 10:31
Aydemir Güler

Sol Cephe’nin kuruluş toplantısı var. Ama bu yazı toplantıdan önce yazılıp sonra okunacak. Bu durumda burada yalnızca dilekte bulunabilirim: Sol Cephe’nin Haziran direnişçilerinin kitlesel örgütlenmesi olma yolunda gelişmesini diliyorum. Türkiye’nin eksiği örgüt. Bunu gidermeye koyulduğumuzda, ülke bir kez daha değişecek.

* * *

Pazartesi, 09 Aralık 2013 10:17
Aydemir Güler

Haziran Direnişini ne büyük bir coşkuyla karşıladığımızı hatırlatmaya gerek var mı?

SoL gazetesi halk hareketinin yayın organlarından biri oldu. Bizim siyasi hareketimiz “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” türü reklam kokan sloganlardan haz etmezdi. Tereddütsüz bu kez biz de öyle söyledik.

Cuma, 06 Aralık 2013 11:03
Aydemir Güler

Bu dershane kavgası iyi oldu aslında. Çok gözlem yapma, çok şey öğrenme şansı tanıdılar memlekete.

Cuma, 20 Aralık 2013 11:51
Aydemir Güler

Haziran’da halk ayağa kalktığında AKP diktatörlüğünün hesaba katmadığı en önemli faktörün bu olduğunu söylemiştik. Halkın devre dışı tutulması üstüne kurulan bir model çöküyordu. Takvime bağlamadık ama Erdoğan’ın uzatmaları oynadığını yazdık.

Ama uyardık: Gelen gideni aratır. AKP’yi kimin götüreceği çok önemlidir.

Cuma, 01 Kasım 2013 10:59
Aydemir Güler

Türk Tarih Kurumu Başkanı Metin Hülagü, geçen gün bir gazeteye röportaj vermiş. Neler yok ki içinde!

Ama okuduğumda -Cumhuriyet yıldönümüne denk düşmesinden mi ne- benim en çok ilgimi çeken Metin Bey’in “Yurtta sulh cihanda sulh” sözünü tarihe havale edişi oldu.

Cuma, 29 Kasım 2013 10:20
Aydemir Güler

AKP’nin içerde belirli bir zemin temizliği yaptığı kavşağı, yurtdışına doğru kuvvetli bir atak izlemişti. İçerde Ergenekon defteri açılarak kemalist yapı ve muhalefetin üstüne şiddetle gidilmeye başlanmış ve direnç Çankaya’da kırılmıştı.

Pazartesi, 25 Kasım 2013 10:35
Aydemir Güler

Örgütlü insan, benzerleriyle ortaklaşa biçimlendirip karara bağladığı amacın disiplinine can-ı gönülden bağlı mıdır, yoksa özgürlüğünden feragat mı etmiş sayılır? Örgütlü toplum bireylerin kolektif bilinç ve eylemin içinde zenginleşmesi midir, yoksa bireyin üstünde bir kontrol hatta baskı mekanizmasının oluşması anlamına mı gelir?

Cuma, 22 Kasım 2013 10:50
Aydemir Güler

Varsayım şu: Türkiye’de sağ-sol seçmen oranı yüzde 70’e 30’dur. Özgün momentlerde solun 40 civarına yükseldiği görülür.

Bu ampirik gözlem sosyal-demokrasinin hep sağa gitmesinin de gerekçesini oluşturuyor. Sosyalist sol bu gözlemi bir toplumsal yasa olarak kabul ettiği için bu sağcılığa sadece kızar. Elden daha fazlası gelmez.

Pazartesi, 11 Kasım 2013 14:31
Aydemir Güler

AKP Haziran’dan sonra yeni bir “Tayyip dengesi” tutturmuştu. Toplumun çatışmalara giderek alıştığı, bazı noktaların neredeyse yalnız kaldığı geri çekilme evresi iniş ve çıkışlarla Temmuz’da şekillenmişti artık.

Hükümet açısından sorun atlatılmamıştı, halk hareketi yeni formlar geliştirmek üzere bir geçiş dönemine girmişti yalnızca.

Cuma, 25 Ekim 2013 12:03
Aydemir Güler

Geçenlerde bir toplantıda “neden AKP karşıtlığı” diye sordu bir izleyici. Ya düzenin diğer silahları ne olacaktı? AKP’ye yüklenirken diğerlerini ihmal ediyor olabilir miydik? Kendimizi silahsızlandırdığımızı düşünmüş müydük hiç?

Cuma, 18 Ekim 2013 11:26
Aydemir Güler

Ekim, Behice Boran ve Doktor Hikmet Kıvılcım-lı’nın ölüm yıldönümleriyle zaten iç burkan bir aydı, solcular için.

Doktorun bizim en üretken aydınlarımızdan biri olduğu açık. Hep aradı, hep yazdı, hep tezler attı. Tezlerinin önemli bir bölümü tartışmalı veya aşılmış olabilir. Ama Kıvılcımlı’nın sosyalizmi aradığından kim kuşku duyabilir?

Pazartesi, 07 Ekim 2013 13:08
Aydemir Güler

3 Ekim’de Mahmut Bey’in mezarına gittiğimizde TBMM’ye de savaş tezkeresi geliyordu. Davutoğlu, o metne BM’nin Esat’ın kimyasal silah kullandığını saptadığını yazabilmişti. Yalan, bir mücadele aracı olarak işe yarar mı?

Dikerdem’e diplomasi saf yalanla yapılacak deseniz üzülür, “yürümez öyle” derdi muhtemelen.

Cuma, 11 Ekim 2013 11:32
Aydemir Güler

Sıcak günler geride kaldı. Bir iki haftaya sıkışan güz mevsimi karla birlikte yerini kışa bırakırken, baktık ki, Eylül'de direnişin parlayacağı beklentisi pek gerçekleşmemiş. Tamam, statlar ve okullar “bizim” ama toplum buna alışmaya başladı. Ekonomi ise şimdilik aksak topal idare ediyor AKP açısından.

Pages