34 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 26 Aralık 2013 10:44
Osman Çutsay

Türkiye’den, hem de sol adına, çok kolay vazgeçenler var bunlar eğer şimdiye kadar başarılı olamadılarsa, bu, bazı yüksek insanların gölgesinden bir türlü kurtulamadıkları içindir. Bugün, bu insanlardan birine ve ona şu Batı demokrasisinin bakma ihtimaline değineceğiz: Sedat Göçmen.

Perşembe, 19 Aralık 2013 10:40
Osman Çutsay

Almanya’da, 1970’lerin başından bu yana dünya sistemi içinde Türkiye’nin sorumluluğunu üstlenmiş, ama bu vasfı nedense pek görülmemiş bu federal cumhuriyette, salı gününden beri yeni bir hükümet, bir “büyük koalisyon” görevde. “Demokratlığın Hıristiyan’ı sosyali olmaz” diyenlerin ürünü...

Perşembe, 12 Aralık 2013 11:07
Osman Çutsay

Mustafa Balbay ile çok uzun bir süre aynı gazetedeydik. Yaşadığı haksızlık konusunda Avrupalı meslektaşlarımızı, politikacıları da bilgilendirmeye çalıştım. Sonuç acıdır: Batı, bir kurum olarak, 5 yılı göz göre göre çalınan bu gazeteciyi ve benzer durumdaki yüzlerce insanı görmedi. Görenleri hiç abartmayalım.

Perşembe, 05 Aralık 2013 10:23
Osman Çutsay

Bizde Erhan Tuncel, Ramazan Akyürek, Sabri Uzun falan var da, Avrupa’da bunların ikizleri yok mu? Mesela “Küçük Adolf” denilen bir istihbaratçı ve onun polis-yargı içindeki “ustaları”, yok mu? NSU cinayetlerindeki rolü insanın aklına korkunç sorular düşüren ve belki de bu nedenle inanılmaz ölçülerde korunan bu Andreas Temme ile Türkiye’de Hrantımızı katledenler/katlettirenler çok mu farklı?

Perşembe, 21 Kasım 2013 10:50
Osman Çutsay

“Filipinler nere, Türkiye nere?” diyemeyiz. Bu iş sanıldığından çok daha gündemde ve yakıcı, silip süpürücü... Ne mi?

Perşembe, 07 Kasım 2013 10:42
Osman Çutsay

Güçler dengesinde bir huzursuzluk var büyüyen bir huzursuzluk bu. Merkezdeki “süper güç” ABD ile görece daha etkisiz diğer emperyalist merkezler arasındaki gerginlik, özellikle istihbarat örgütü NSA nedeniyle yaşanan son kriz, bitecek gibi görünmüyor. Bunun, büyük bir başka krizin ya da krizlerin habercisi olduğu da söylenebilir. Çünkü...

Perşembe, 28 Kasım 2013 10:46
Osman Çutsay

Örneği İsviçre’den vereceğiz. Ama önce bir hatırlatmış olalım: Gerçekten de kolları sıvamanın ve “Zararın neresinden dönülse kârdır!” diye güncelliğe müdahale etmenin bir alternatifi yok. Yani boyun eğmemenin alternatifi yok. O halde “muktedirlere”, bu kirli ve dinci Türk kapitalizmine bir bütün olarak en kısa sürede son verilmelidir. Bu da mücadele demek.

Perşembe, 31 Ekim 2013 11:06
Osman Çutsay

Meselenin adını koymak gerekir: Bütün bir Soğuk Savaş boyunca, dünya kapitalist sistemi, sosyalizm tehdidine karşı ana muharebe alanı Avrupa’da sosyalizme karşı iki cephe ülkesini özellikle kullandı. Bunlar Birinci Dünya Savaşı’nda da, tabii daha büyük versiyonlarıyla, müttefiktiler: Almanya ve Türkiye.

Perşembe, 10 Ekim 2013 11:48
Osman Çutsay

Duvarlar göremeyeceğimiz kadar saydam mı gerçekten? Şu Avrupa’nın çevresinde yükselen, daha doğrusu yükseltilen duvarlardan söz ediyoruz. En son Lampedusa açıklarında 300’ü aşkın “kaçağı” denize gömen duvarlardan.

Perşembe, 17 Ekim 2013 12:19
Osman Çutsay

Bugünlerde yeni bir kitap, muhtemelen “geçmişe mazi, yenmişe kuzu” yasası gereği fazla dikkat çekmeyecek ama, raflardaki yerini aldı. Hakkında yazılar falan da yazılıyor. Yine de Almanya’da bunun büyük bir anlamı olduğunu kimse iddia edemez.

Perşembe, 19 Eylül 2013 11:51
Osman Çutsay

“Artık Almanca konuştuğu” bilinen yaşlı kıtanın en büyük ülkesinde seçim var. Krizde inleyen Güney Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, tüm gözler Berlin’in üzerinde.

Perşembe, 12 Eylül 2013 12:44
Osman Çutsay

Avrupa’nın sahibi Almanya, sokaktaki insanın fazla ilgilenmediği bir seçim ortamında. Bu pazar ülkenin en büyük yüzölçümüne sahip ve sanayi altyapısı en gelişkin eyaleti Bavyera’da yerel seçimler yapılacak. Yani hafta başında ülkedeki siyasal nabız ortaya çıkmış olacak. Sonraki pazar, yani 22 Eylül’de de, genel seçimler için sandığa gidilecek.

Perşembe, 22 Ağustos 2013 11:46
Osman Çutsay

Böyle genellemeler her zaman risklidir, ama yinelemiş olalım: Türkiye’deki reel ekonominin ve daha az olmak üzere finans sektörünün efendisi Almanya’dır. Peki, bu ne kadar zamandır böyle?

Perşembe, 08 Ağustos 2013 11:25
Osman Çutsay

1989’daki büyük çöküşü öncesinden itibaren destekleyerek yakından izleyen liberal tarihçi Timothy Garton Ash, gelinen noktayı açıklarken açık sözlüydü: “Almanya Avrupası’ndaki bir Avrupa Almanyası’nı yaşıyoruz” diye yazmıştı geçen yıl Der Spiegel’de. Reel sosyalizmin bu amansız ve demokrat düşmanı, tuhaf bir hegemonu, ama galiba olağan bir hegemonyal ilişkiler ağını anlatmak istiyordu.

Perşembe, 29 Ağustos 2013 10:44
Osman Çutsay

Suriye’ye askeri bir saldırının yapılacağı ve bu korkunç katliamda Türkiye’nin bir “uçak gemisi” rolü üstleneceği anlaşılıyor. Ancak bunu söylemek, hiçbir şey ifade etmiyor. Olanı veya olacağı söylemek, önlem alamadığımız sürece, bir değer taşımıyor. Bilineni yinelemek siyaset değildir.

Pages