112 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 25 Aralık 2012 00:56
İzmir’de Gültepeliler, Barış Derneği ve Ege Bölgesi Kars Demokrat Dernekler Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlemiş olduğu “10. Yılında AKP Türkiye’si ve Suriye” başlıklı panelde buluştu.

Barış Derneği İzmir Şube Başkanı Burhan AKSAKAL ile Türk Eczacılar Birliği Eski Koordinatörü ve Barış Derneği üyesi Haluk Mehmet SAVAŞ’ın katılımcı olduğu panelde ilk sözü alan AKSAKAL, emperyalizmin savaş politikalarının Türkiye’yi uçuruma sürüklediğini AKP’nin bölge halklarının başına gelen en büyük felaket olduğunu söyledi.

Pazartesi, 17 Aralık 2012 19:21
İzmir’de asistan hekimler AKP’nin sağlıkta dönüşüm politikalarına karşı eylemdeydi. İzmir Eğitim Araştırma Hastanesi (Bozkaya) çalışanı tüm asistanların katıldığı eyleme diğer hastanelerden de destek geldi.

İzmir Eğitim Araştırma Hastanesi’nde adeta ucuz iş gücüne dönüştürülen, yeterli düzeyde eğitim alamayan ve üstelik şiddete maruz kalan asistan hekimler eyleme geçti.

Cuma, 21 Aralık 2012 21:38
Geçen yıl dağıtılan bozuk sütler nedeniyle birçok öğrencinin zehirlenmesine yol açan "Okul sütü fiyaskosu" hafızalardaki yerini korurken, hükümet yeni yılda yapılacak olan okul sütü ihalesinin onaylandığını açıkladı.

Geçen sene dağıttığı bozuk sütlerle çok sayıda öğrencinin zehirlenmesine neden olan AKP hükümeti uyguladığı kâr amaçlı popülist politikalarına yöneltilen eleştirilere rağmen yeni okul sütü ihalesini onayladı.

Perşembe, 27 Aralık 2012 22:51
Başbakan Erdoğan’ın ODTÜ’ye gelişi üzerine çıkan olaylar ve bunun akademiye yansımaları üzerine süren tartışmaya LGBT örgütleri ve öğrenci toplulukları da katıldı. “LGBT Örgütlerinden ODTÜ’ye ve Öğrencilere Destek” başlığını taşıyan ortak metinde ODTÜ’ye destek açıklaması yapıldı.

LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) örgütlerinin ortak açıklamasında, bazı basın organlarında yer alan “Öğrenciler Göktürk 2’nin uzaya gönderilmesini protesto etti” iddiasının asılsızlığına dikkat çekildi.

Çarşamba, 26 Aralık 2012 19:29
Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Cuhurbaşkanı Gül'ün duasının okullarda okutulmasının müfredata aykırı bir durum teşkil etmediğini iddia etti.

Hürriyet Gazetesi'nden Umut Erdem'in haberine göre CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes’in bir okulda Din Kültürü dersinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün duasının okutulduğunu belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına uygun mudur?

Salı, 11 Aralık 2012 22:31
Suriye üzerinde kimyasal silah iddiası üzerinden oluşturulan uluslararası baskı artırılıyor. ABD'nin ardından bir Fransız uçak gemisinin de Suriye açıklarında bekletildiği belirtildi.

Hürriyet'in haberine göre Fransız basını, Fransa Donanması'na bağlı Charles de Gaulle uçak gemisinin komando birlikleri ile Suriye açıklarında beklediği haberini bildirdi.

Pazartesi, 31 Aralık 2012 22:51
Çanakkale'nin Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alan 5 bin yıllık Troia Antik Kenti'nde kazılara devam için, ilk kez Türkiye'de bir üniversite ve Türk kazı başkanı tarafından başvuruda bulunuldu.

Alman Tübingen Üniversitesi’nin 1988 yılından 2005 yılına kadar Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann, 2005 yılından 2012 yılına kadar Prof. Dr. Ernst Pernicka ile kazdığı Troia Antik Kenti’nde, Alman egemenliği sona erdi. Finans sıkıntısı nedeniyle 25 yıl sonra Troia’yı kazmaktan vazgeçen Tübingen Üniversitesi’nin kazı izni geçtiğimiz günlerde Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edildi.

Çarşamba, 26 Aralık 2012 18:11
Yandaş rektörlerin Başbakan’a verdikleri desteğe tepki gösteren öğretim elemanları dernekleri, “Bu Rektörler Bize Lazım Değil” başlıklı ortak bir bildiri yayınladı.

Yandaş üniversite yönetimlerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a verdikleri desteğe tepkiler gelmeye devam ediyor. On ayrı üniversite öğretim elemanı derneği, ODTÜ’de yaşananlar sonrasında iktidara destek veren rektörlerin açıklamaları üzerine “Bu rektörler bize lazım değil” başlıklı ortak bir bildiri yayınladı.

Salı, 18 Aralık 2012 19:33
AKP hükümeti öncülüğünde yürütülen “sefalet ücreti” pazarlığı DİSK tarafından yarın yapılacak eylemlerle protesto edilecek.

DİSK Türkiye genelinde yapacağı kitlesel basın açıklamaları ile öngördüğü yüzde 3 sefalet zammıyla asgari ücretliyi yoksulluğa mahkûm etme pazarlığı yapan AKP hükümetini protesto etmeye hazırlanıyor.

Pazartesi, 03 Aralık 2012 15:46
Özgür Keşaplı Didrickson

Özgür Kesaplı'nın "Akdeniz Marangozu" başlıklı yazısı 1 Aralık Cumartesi günü soL gazetesinde yayımlanmıştır.

Cuma, 28 Aralık 2012 17:06
Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim elemanları, AKP'nin ODTÜ saldırısına karşılık yayınladıkları bir açıklama ve imza metni ile tepki gösterdi.

AKP'nin ODTÜ saldırısına bir tepki de Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim elemanları'ndan geldi.

Yapılan açıklama ve metnin imzacıları şöyle:

Salı, 04 Aralık 2012 11:51
Basında çıkan haber üzerine TAEK, fabrikada beş yıl önce tespit edildiği halde hiçbir işlem yapılmayan radyoaktif atıklar için harekete geçti. Ancak üretilen akülerdeki tehlike ve işçilerin sağlığı soru işareti.

Radikal Gazetesi'den Serkan Ocak'ın haberine göre İzmir Gaziemir’de atıklarında radyoaktif maddeler tespit edilen ve yıllarca zehirli atıklarını yerleşim yerinin ortasındaki arazisine gömen Aslan Avcı Kurşun Fabrikası, Türkiye'yi dehşete düşürdü.

Perşembe, 27 Aralık 2012 19:45
ODTÜ’de yaşanan polis saldırısı ve sonrasında Başbakan’ın ODTÜ’yü hedef alan açıklamalarına karşın akademisyenlerin ODTÜ’ye desteği sürüyor. Bilgi Üniversitesi’nde görev yapan 234 akademisyen ODTÜ’ye destek açıklaması yaptı.

ODTÜ’deki saldırıların ardından akademisyenlerin ODTÜ’lü öğrenci ve akademisyenlere desteği sürüyor. Son destek açıklaması Bilgi Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenlerden geldi.

Açıklama şu şekilde:

AKADEMİ, İTAATİN DEĞİL, ELEŞTİRİNİN MEKÂNIDIR!

Salı, 27 Kasım 2012 11:02
“Gel yar senin ile bir kavl edelim/ Kavilden karardan dönmemesine/ İkimiz bir dala yuva yapalım/ Başka daldan dala konmamasına…”

Uzunca süredir, Moğol istilalarından bu yana en büyük yağmayla karşı karşıya kalan Anadolu coğrafyasına adeta ağıt yakarcasına bu yağmanın kayıtlarını tutuyoruz. Oysa yaşamla kavlimiz bu değildi. Her taşının, ağacının, kuşunun ama hepsinden öte bu coğrafyada yaşadıkça toprağı süren, üzümü sıkan, yünü ve demiri işleyen ama illa ki âşık olan insanın öyküsünü yazacaktık.

Salı, 06 Kasım 2012 17:56
Ege Üniversitesi’nde YÖK’ü protesto eden öğrencilere polis saldırdı. 20’ye yakın öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Ege Üniversitesi'nde YÖK'ün kuruluş yıldönümünde YÖK’ü protesto eden öğrencilere polis saldırdı. “YÖK Karşıtı Öğrenciler” yazılı pankartla yürüyen öğrenciler saat 13.00 sularında Edebiyat Fakültesi’nden Gıda Mühendisliği Fakültesi’ne doğru yürürken saldırıya uğradı.

Pages