9130 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 02 Aralık 2012 12:50
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan'ın "Türkiye büyümesin!" başlıklı köşe yazısı 2 Aralık 2012 Pazar tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Daha büyük bir Türkiye istemez misiniz?

Salı, 04 Aralık 2012 20:18
Google’nın yayınladığı “Şeffaflık Raporu”na göre, 2012 yılının ilk yarısında 50’den fazla ülke "istenmeyen" içeriklerin internetten kaldırılması için Google’a yaklaşık 2 bin istekte bulunurken, Türkiye 501 istekle ilk sırayı aldı.

Google yılda iki defa olmak üzere, “Şeffaflık Raporu” adı altında dünya genelinde devlet kurumları ve mahkemelerden gelen içerik kaldırma taleplerinin sayılarını ve bazı istatistikî bilgileri paylaşıyor. Talepler ise çoğunlukla “hakaret”, “güvenlik endişesi” ve “gizlilik” gibi başlıklarda geliyor.

Cuma, 14 Aralık 2012 22:27
TRT bu yıl düzenlenecek bu yıl İsveç’te düzenlenecek olan Eurovision şarkı yarışmasına katılmama kararı aldı. Karara gerekçe olarak yarışmanın haksızlıklarına karşı çıkmak gösterildi.

TRT bu yıl Eurovision şarkı yarışmasına katılmama kararı aldı. Kararı yarışmanın haksızlıklarına karşı çıkmak gerekçesiyle verdiğini belirten TRT Genel Müdürlüğü, katılmama kararına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Pazartesi, 10 Aralık 2012 16:18
Financial Times gazetesi Kuzey Irak’ta petrol ve doğalgaz yatırımlarını mercek altına aldı. Gazetenin konuyla ilgili yayımladığı ekte Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki gaz anlaşmasına da değinilerek, Kuzey Irak’ın Türkiye’ye yılda 10 milyar metreküp gaz ihraç edebileceği belirtildi.

Financial Times gazetesinin bugün yayımladığı “Kürdistan: Petrol ve Doğalgaz 2012” başlıklı ekte, Türkiye ile Kuzey Irak arasında devam eden gaz anlaşmalarına da değinildi.

Pazartesi, 31 Aralık 2012 12:42
Alper Birdal

Erdoğan’ın İmralı’yla devlet arasındaki görüşmelerin yeniden başladığını doğrulamasıyla birlikte ana akım medyada yapılan toplantılarda nelerin konuşulmuş olduğuyla ilgili haberleri yeniden okumaya başladık.

Özetle, masanın üzerinde silahlar var diyor, PKK’nin bahar aylarında silah bırakmasına dönük bir müzakere yapıldığını ileri sürüyorlar.

Salı, 11 Aralık 2012 14:25
Hükümetin izlediği dış politika, bu kış Türkiye’nin donmasına sebep olabilir. Doğalgaza bağımlı olan Türkiye’nin doğalgaz tedarik ettiği ülkelerle sorunları gün geçtikçe artıyor.

Türkiye bu kış donabilir. Avrupa enerji nakil hatlarının merkezi haline gelme hedefiyle bütünüyle doğalgaz ithalatına bağımlı hale getirilen Türkiye’nin doğalgaz tedarik ettiği ülkelerle sorunları gün geçtikçe büyüyor. Sorunların artmasındaki temel faktör ise Türkiye’nin ve bağımlı olduğu ABD’nin bölgedeki politikaları.

Pazartesi, 31 Aralık 2012 00:34
Mısır Finans Bakanı, Katar'ın yaptığı yardımların kalan 500 milyon dolarını da aldıklarını söylerken, Türkiye'den de Ocak sonunda 500 miyon dolar alacaklarını kaydetti.

Mısır Finans Bakanı Mümtaz el-Said, Katar'ın ülkesine yaptığı para yardımının son taksidi olan 500 milyon doların da kendilerine ulaştığını söyledi. Said, Türkiye'den de Ocak ayı sonunda 500 milyon dolarlık bir yardım alacaklarını belirtti.

Salı, 11 Aralık 2012 20:30
Sert düşüş verilerini değerlendiren uzmanlar zaten revize edilmiş 2012 büyüme hedefinin artık hayal olduğunu belirtirken, konuyu gazetelerine taşıyan yabancı basın ise Türkiye ile İran arasında kılıfına uydurularak yapılan altın ihracatına atıfta bulunarak “Altın olmasaydı Türkiye ekonomisi resesyona girerdi” dedi.

Dün açıklanan verilere göre “yumuşak iniş”ten sert düşüşe dönen AKP ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin altında kaldı. Son verileri değerlendiren uzmanlar ise yılın ilk üç çeyreğinde toplam yüzde 2,6 olarak gerçekleşen büyümeden sonra yılsonunda toplam yüzde 3,2’yi tutturulamayacağını ifade etti.

Pazartesi, 17 Aralık 2012 16:03
Yunanistan’ın kaçak göçmenlerin engellenmesi için Türkiye sınırına başlattığı tel örgü inşasının sona erdiği bildirildi.

RIA Novosti’nin harbine göre, Yunanistan, kaçak göçmen geçişlerinin engellenmesi için 12,5 kilometrelik Edirne kara sınırında başlattığı tel örgütü inşaatının tamamlandığını açıkladı.

Yaklaşık 4 metre yüksekliğinde ve 10 km uzunluğundaki tel örgünün Nea Vyssa yakınlarındaki Pazarkule (Kastanies) sınır kapsından Meriç (Evros) nehrine kadar uzandığı belirtiliyor.

Salı, 11 Aralık 2012 13:05
Uluslararası Hümanist Etik Birliği, inanç özgürlüğünü ihlal eden ülkelerle ilgili hazırladığı raporu dün yayınladı. Raporda Türkiye de Sünnilere ayrımcılık ve Fazıl Say’a açılan dine hakaret davası ile inanma/inanmama özgürlüğünü ihlal eden ülkeler arasındaki yerini aldı.

Uluslararası Hümanist Etik Birliği, dünya genelinde ateistleri cezalandıran ya da baskı altında tutan ülkelerle ilgili yıllık olarak hazırladığı “ifade özgürlüğü” raporunu yayınladı. Raporda ateistlerin yedi ülkede idam cezası tehdidi altında yaşadığı belirtilirken, Türkiye ise Sünnilere uygulanan ayrımcılık ve Fazıl Say’a açılan dine hakaret davası ile rapordaki yerini aldı.

Çarşamba, 12 Aralık 2012 16:15
İngiltere’de Suriye konulu düzenlenen gizli toplantıya Türkiye’nin de katıldığı bildirildi. Toplantıda Suriyeli isyancılara askeri eğitim, hava ve deniz desteği sunmak üzere planları yapılırken, Türkiye’de muhaliflerin eğitimi için askeri kamplar kurulması konuşuldu.

İngiliz Independent gazetesi Londra’da İngiltere öncülüğüne içinde Türkiye’nin de yer aldığı Suriye konulu gizli bir toplantı düzenlendiğini yazdı. Toplantıda uluslar arası koalisyon tarafından muhaliflere askeri eğitim, hava ve deniz desteği verilmesi planları yapıldı.

Pazar, 16 Aralık 2012 20:29
Konya'da düzenlenecek Şeb-i Arus törenine katılacağı açıklanan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın ziyaretinin iptal edildiği öğrenildi.

AA'nın haberine göre İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Konya'ya yapması planlanan ziyaretinin iptal edildiği bildirildi.

Ahmedinejad'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Mevlana'nın 739. vuslat yıl dönümü dolayısıyla Konya'da düzenlenecek Şeb-i Arus törenine katılacağı açıklanmıştı.

Cumartesi, 01 Aralık 2012 13:51
Newsweek dergisinin değerlendirmesinde Türkiye kadın haklarında 87. sırada yer alıyor.

Newsweek dergisi Dünyada Kadın ekinde, kadın hakları konusunda kapsamlı bir değerlendirme yayınladı.

Sağlık, eğitim, ekonomik ve hukuksal veriler üzerinden yapılan değerlendirmede Türkiye 132 ülke arasında 87. sırada yer aldı. 100 üzerinden 56.2 puan alan Türkiye Gabon, Zimbabwe, Gambia ve Madagaskar gibi Afrika ülkelerinin gerisinde kaldı.

Salı, 04 Aralık 2012 15:27
Korkut Boratav

Korkut Boratav'ın “Neo-liberalizmin yolsuzluk karnesi: Türkiye” başlıklı köşe yazısı 4 Aralık 2012 Salı tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Otuz küsur yıllık neo-liberal program, önceki dönemlerde devlet eliyle yaratılıp “seçkinlere” aktarılan rantların ortadan kalkmasını hiç olmazsa azaltılmasını sağlamış mıdır?

Pazartesi, 24 Aralık 2012 14:11
Amerikan Stinger füzelerinin üçüncü kolisinin Türkiye üzerinden muhaliflere ulaştırıldığı iddia edildi.

Fars Haber Ajansı, Şam muhabirine dayandırdığı haberinde, Katar’ın muhaliflere Türkiye üzerinden Stinger füzesi ulaştırdığı bildirildi.

Pages