19 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 16 Aralık 2012 12:46
Fidel Castro, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'i, ameliyatından sonra, ziyaret etti.

Fidel Castro'nun Küba'da kanser ameliyatı olan Hugo Chavez'i ziyaret ettiği öğrenildi.

Bilim ve Teknoloji Bakanı Jorge Arreaza, Chavez'in ameliyatı sonrası Castro tarafından ziyaret edildiğini belirtirken, Chavez'in, ameliyattan sonra durumunun iyiye gittiğini söyledi.

Perşembe, 06 Aralık 2012 10:49
Oscar Niemeyer bir süredir tedavi gördüğü Rio de Janeiro’daki Samariano Hastanesi’nde dün hayata gözlerini yumdu. Dünyanın çeşitli yerlerinde onlarca eser bırakan Brezilyalı mimar, mimarlığa getirdiği yenilikler kadar komünist kimliğiyle de bir köşe taşıydı.

Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer, dün Rio de Janeiro’daki Samaritano hastanesinde hayata gözlerini yumdu. 104 yaşındaki Niemeyer’in solunum sistemindeki enfeksiyon nedeniyle öldüğü açıklandı.

Pazartesi, 22 Ekim 2012 14:32
Eski Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Elias Jaua, Küba'nın 86 yaşındaki eski Devlet Başkanı Fidel Castro'nun sağlık durumunun çok iyi olduğunu söyledi.

Eski Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Elias Jaua, başkent Havana'da, kaldığı otelde gazetecilere yaptığı açıklamada, eski lider ile özellikle tarımla ilgili konulara ilişkin 5 saat görüştüğünü, otelin bazı çalışanlarıyla fotoğraf çektirdiklerini belirtti.

Pazartesi, 01 Ekim 2012 21:10
Küba hükümetinden yapılan bir açıklamada Küba Devrimi'nin ünlü fotoğrafçısı Liborio Noval'ın yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Küba hükümeti, pazar günü yaptığı bir açıklamada Fidel Castro’nun ünlü fotoğrafçısı Liborio Noval’ın 78 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu. 29 Şubat 1934 yılında dünyaya gelen ünlü sanatçı, çektiği Fidel Castro fotoğraflarıyla uluslararası bir üne sahip olmuştu.

Cumartesi, 13 Ekim 2012 10:52
Nobel Barış Ödülü, "barışa olan katkıları" gerekçesiyle Avrupa Birliği'ne verilirken, ekonomik ve siyasi krizler nedeniyle sallanan birliğe "barış" makyajı yapılmaya çalışılmış oldu. Nobel ödülünün tarihi de, AB'ye verilen ödülün çok da şaşırtıcı olmadığını gösteriyor.

ABD Başkanı seçildikten tam bir yıl sonra 2009'da Barack Obama'ya verilen ve ABD'nin kirli savaş politikalarının devamının geleceğinden kuşku duymayıp bunda haklı çıkan dünya halklarının tepkisini çeken Nobel Barış Ödülü'ne bu yıl Avrupa Birliği (AB) layık görüldü.

Salı, 18 Eylül 2012 19:18
Cumhuriyetçi Parti’nin Başkan adayı Mitt Romney’in milyoner kampanya bağışçılarıyla yaptığı toplantının video görüntüleri basına sızdı. Romney, bağışçılarına Obama seçilirse piyasaların çok da mutlu olmayacağını, ancak kendisi seçilirse çok mutlu olacağını söyleyerek ABD seçimlerinin özetini yaptı.

ABD’de 6 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri kara çalmalar, şantajlar, başka halklara yönelik tehditler, müdahaleler ve bu arada her iki aday için milyonlarca doların akmasıyla devam ediyor.

Pazartesi, 13 Ağustos 2012 22:03
Küba'nın efsanevi lideri, büyük devrimci Fidel Castro'nun bugün 86. yaş günü... Comandante sosyalizme adanmış bir yaşamın çınarı olarak 86. yaşında da dimdik ayakta...

İspanya'nın Galicia bölgesinde tarım işçisi olarak çalışırken İspanyol askeri olarak Küba'ya giden bir babanın ve Kübalı bir annenin oğlu olan Fidel Castro Ruz, 1926 yılında dünyaya gözlerini açtı. Babası, Kübalı bağımsızlık savaşçılarına karşı sömürgeci İspanya adına savaşmak üzere Küba'ya gelmişti, oğlu Fidel ise Küba'yı bağımsızlık ve sosyalizme taşıyan devrime önderlik etti.

Perşembe, 26 Temmuz 2012 20:20
Fidel Castro ve yoldaşları tarafından 26 Temmuz 1953'te Moncada Kışlası'na yapılan baskın, Küba Devrimi'nin dönüm noktalarından bir tanesi oldu. Komünist dergisinin son sayısında yayımlanan Onur Çuvalcı'nın konuyla ilgili yazısını soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

“26 Temmuz Hareketi alt tabakaların, alt tabakalar için ve alt tabakalarla oluşturulan devrimci örgütüdür.

Cumartesi, 30 Haziran 2012 10:30
Murat Beşer

Doksanlı yılların sonları çok dik kafalı bir akrabamız var, semt pazarlarında sağlık kontrolünden geçmeyen ucuz kahvaltılık satan tezgâhlara dadanmış. Koca koca salamlar sucuklar bir liraya satılıyor. Evet, yanlış okumadınız kiloluk sucuklar salamlar sadece bir lira… Kapanın elinde kalıyor tabii, kimin umurunda ne derecede yenebilir olduğu.

Perşembe, 21 Haziran 2012 12:56

Hapishanenin Doğuşu adlı eserinde, sanıldığının aksine cezaevlerinin tarihçesi anlatılmıyor. Foucault, bu çalışmasında iktidar olgusunu, iktidarın kullandığı teknikleri ve etkilerini inceliyor. Son yıllarda dünyada ve Türkiye’de artan hapishanelerin, ve ceza infaz durumlarını bu bakış açısıyla incelememizi gerektiriyor.

Pazartesi, 11 Haziran 2012 12:13
Türkiye Komünist Partisi 11. Kongresi, 9-10 Haziran'da Ankara'da yapılan Türkiye Konferansı'yla sona erdi. 600'den fazla delegenin katıldığı konferansta önemli kararlar alındı ve partinin yönetici kurulları belirlendi. Alınan kararlar arasında günlük gazete soL'un yayımlanması da bulunuyor.

TKP’nin iki ay kadar önce başlayan 11. Kongre sürecinin önemli bir aşaması olan Türkiye Konferansı 9-10 Haziran tarihlerinde Ankara’da yapıldı. Tüm TKP örgütlerinden 600’den fazla delegenin katılımı ile gerçekleşen Konferans’ta önemli kararlar alındı, yönetici kurullar belirlendi.

Cumartesi, 16 Haziran 2012 10:55
Uğur Hüküm

Fransız Solu’nda hangi parti, hangi hareket siyasi anlamda nerededir? Fransız toplumunda hangi örgüt, hangi eğilim, hangi program, hangi söylem ne denli köklü, radikal, devrimci bireysel, toplumsal ve iktisadi değişimden yanadır? Kanımızca somut cevaplar kimin neye hangi açıdan baktığında, kimin nerede nasıl durduğunda saklıdır.

Cuma, 04 Mayıs 2012 11:18
Fidel Castro 27 Nisan tarihli yazısında Obama'ya seslenerek, "Herhangi bir hata Venezuela'yı kan denizine dönüştürür. Fakat bu kan sadece Venezuelalıların olmaz" dedi.

Küba lideri Fidel Castro'nun 27 Nisan tarihinde Venezuela'ya ilişkin yapmış olduğu açıklamayı aynen aktarıyoruz.

Çarşamba, 02 Mayıs 2012 17:11
Dün, 1 Mayıs'ta, dünyanın dört bir yanında emekçiler sokaktaydı. Emeğe dönük saldırıların emekçilerin öfkesini arttırdığı görülürken, sağcı liderlerin de emekçilerin öfkesini yönlendirmeye çalışması dikkat çekti. Küba'da ise dün yine insan seli ve kapitalizme geri dönmeme kararlılığı vardı.

Bu yıl 1 Mayıs Türkiye'de, coşkulu, emekçi sınıflara güven aşılayan bir içerik ve katılımla kutlanırken dünyada da çeşitli gösteriler düzenlendi.

Pazartesi, 16 Nisan 2012 21:11
Amerikan Beyzbol Ligi takımlarından Miami Marlins’in hocası Ozzie Guillen, ABD’de Küba efsanevi lideri Fidel Castro’yu övünce sert tepkilerin hedefi oldu. 5 maç men cezası verilen Guillen neredeyse işinden de oluyordu.

Amerikan Beyzbol Ligi takımlarından Miami Marlins‘in Venezuela asıllı Amerikan vatandaşı hocası Ozzie Guillen, Fidel Castro’yu övünce sadece sert tepkilerin hedefi olmakla kalmadı, Guillen az kalsın işinden de oluyordu.

Pages