51 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 09 Eylül 2012 10:39
Korkut Boratav

Geçen hafta bu köşede iki önemli çalışmaya değindim: Yasin Durak’ın bir kitabı: Emeğin Tevekkülü ile Necmi Erdoğan’ın 21-22 Ağustos tarihli Birgün’de yayımlanan “Abdestli Kapitalistler ve Emekçiler” başlıklı yazıları...

Çalışmaların ortak bir sorusu var: Emek karşıtı politikaları ısrarla uygulayan AKP, on yıl boyunca emekçilerin desteğini nasıl koruyabilmiştir?

Çarşamba, 05 Eylül 2012 16:59
Özel Harp Daire Başkanlığı'nda görev almış, Yeni Akit yazarı Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin başkanlığında, yabancı orduların personeline eğitim vermek üzere savunma ve danışmanlık şirketi kuruldu. Şirket kadrosunda astsubaydan generale 58 emekli asker var.

Yabancı ülke ordularının personeline “teknik ve stratejik eğitim” vermek için TSK’dan emekli edilen askerlerin kurduğu SADAT (Uluslararası Savunmak Danışmanlık İnşaat, Sanayi ve Ticaret AŞ) Türkiye’nin Blackwater’ı olmaya aday.

Cumartesi, 22 Eylül 2012 15:07
Libya'nın Bingazi kentinde, polis, asker ve eylemcilerin, Ensar el-Şeriat isimli İslamcı örgütün üssüne girerek çatıştıkları belirtildi. İddiaya göre İslamcı militanlar üssü terk etmek zorunda kaldılar.

Libya'da bir süredir yeni hükümetin de gündeminde yer alan ve ABD büyükelçisinin öldürülmesinin ardından neden olduğu karışıklık daha iyi anlaşılan merkezi otoriteden bağımsız silahlı gruplarla polis, asker ve hükümet yanlısı göstericiler arasında çatışma çıktı.

Çarşamba, 19 Eylül 2012 01:22
Batı medyasının Suriye muhalefeti içerisinde İslamcı ve "daha az İslamcı" ayrımı yaptığı bir süredir gözlemleniyor. Bu ayrımın bir uzantısı da, Katar-Suudi gerilimine bağlanıyor. Bu bölünmeler anlatılırken ise, tuhaf gerçekler ağızlardan kaçıyor. Lübnanlı bir siyasetçinin Türkiye'den silah dağıtması gibi...

Suriye'deki dış destekli savaşın yükselmesinin ardından, Batı medyasında bu ülkede savaşan muhalefet gruplarının hedefleri arasında ayrımlar yapılmaya bir süredir başlandı. Özellikle Selefilerin Suriye'deki varlığı, Libya ve Mısır'daki müttefikliğin akabinde, ABD'nin "uyumlu İslam" arayışını hızlandırması anlamına da geldi.

Çarşamba, 26 Eylül 2012 11:41
"Arap Baharı" süreciyle Ortadoğu'da inisiyatifi artan İslamcı örgütlerin, camiler de dahil tarihi ve kutsal mekanlara yönelik saldırılar konusunda sicili hayli kabarık.

Suriye ile ilgili haberlerde Esad'a bağlı güçlerin "camileri bombaladığı" yandaş basın tarafından sık sık dile getiriliyor. Benzer biçimde Başbakan Erdoğan da ajitatif amaçlı pek çok konuşmasında Esad rejiminin camilere saldırdığından dem vuruyor.

Pazartesi, 03 Eylül 2012 12:10
“Arap Baharı” sürecinde Müslüman Kardeşler ve islamcı hareketlere destek veren Başbakan Erdoğan, gençliğinde 70’li yıllarda da Müslüman Kardeşler’in uluslararası gençlik örgütü WAMY’nin üyesiydi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Arap Baharı” olarak adlandırılan süreçte destek verdiği islamcı hareketlerin başında gelen Müslüman Kardeşler’le ilişkisinin gençlik yıllarına kadar gittiği ortaya çıktı.

Çarşamba, 19 Eylül 2012 16:14
“İmam hatipleri terörist yetiştirmediği için mi kapattınız” diyerek diğer okullardan mezun olanları “teröristlikle suçlayan Başbakan Erdoğan’ın bu sözlerine karşın, imam hatip mezunu olan radikal İslamcı grupların işlediği vahşi cinayetler hala hafızalarda…

Başbakan Erdoğan’ın 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı açılış töreninde “Terörist yetişmediği için mi imam hatip okullarını kapattınız? Anarşistler yetişmediği içini mi imam hatip okullarını kapattınız? Vatana hizmet aşkıyla yandıkları için mi imam hatip okullarını kapattınız?” sözleri tepki çekmeyen devam ediyor.

Çarşamba, 26 Eylül 2012 22:38
ABD Başkanı Barack Obama dün Birleşmiş Milletler (BM) 67. Genel Kurulu toplantısında konuştu. Obama'nın konuşması, ABD'nin yeni dönemde İslamcı aşırılıkla mücadele adı altında daha da saldırgan bir politika izleyeceğinin sinyalini verdi.

ABD Başkanı Barack Obama dün, uluslararası siyasetin oldukça çalkantılı olduğu bir dönemine denk gelen Birleşmiş Milletler (BM) 67. Genel Kurulu toplantısında konuştu.

Pazartesi, 17 Eylül 2012 18:10
Dün "Türkiye-Suriye Kardeşlik Buluşması"nda bir araya gelmek isteyen Hataylılar polisin sert müdahalesine maruz kaldı. Hatay halkı polise, AKP'ye, Suriyeli "muhalifler" diye sunulan islamcı çetelere ve yapılan sert müdahaleyi görmezden gelen basına tepkileri dile getirdi.

Hataylılar dün "Türkiye-Suriye Kardeşlik Buluşması" için bir araya gelerek, AKP hükümetinin Suriye'ye yönelik politikalarını protesto etmek, kente yerleştirilen islamcı militanları teşhir etmek ve halklar arasında barış mesajı vermek istedi. Ancak Hatay Valiliği tarafından yasaklanan eylem, dün de polisin sert müdahalesine sahne oldu.

Pazartesi, 17 Eylül 2012 20:12
Gazze askeri mahkemesi, İtalyan barış gönüllüsü solcu Vittorio Arrigoni’nin kaçırılması ve öldürülmesi olayında dört Filistinli Selefi’yi suçlu buldu.

El Akbar gazetesinin haberine göre, Gazze askeri mahkemesi, 2011’in Nisan ayında İtalyan barış gönüllüsü Vittorio Arrigoni'nin katledilmesi olayında dört Filistinli Selefi’yi suçlu buldu. İkisi ömür boyu hapis cezası alan dört suçlu cezaevine gönderildi.

Pazartesi, 10 Eylül 2012 16:13
Aydemir Güler bugünkü köşe yazısında AKP'nin bile isteye içerisine girdiği krizi yazdı. Güler, "krizin bu türü yönetilemez. Başbakan bağırsa da çağırsa da olmaz" diye yazdı.

Aydemir Güler bugünkü yazısında "hangi kriz" sorusunu soruyor. Güler, AKP'nin bile isteye içerisine girdiği krizleri tartışmaya açarak, Erdoğan'ın CNN'e verdiği röportajda Suriye krizi konusunda ABD'deki başkanlık seçimlerinin yarattığı belirsizliğe atıfta bulunması üzerinde durdu. Güler yazısını şöyle sürdürdü:

Pazar, 23 Eylül 2012 17:54
12 Eylül tarihinde ABD'nin Libya elçisinin öldürülmesiyle başlayan süreçten sonra yaşanan gelişmeler Libya'ya dair yeni ipuçları veriyor. Bingazi'de yaşanan protesto gösterilerinin ardından Libya yönetimi ülkede merkezi hükümete bağlı olmayan silahlı güçlerin etkisizleştirileceğini açıkladı.

Bilindiği gibi, İslam'a hakaret içeren "Müslümanların Masumiyeti" adlı ABD menşeli filmin gösterilmesinin ardından, ülkede yaşanan olaylar esnasında ABD'nin Libya Büyükelçisi Chris Stevens, üç elçilik çalışanıyla birlikte Bingazi'deki elçilik binasında öldürülmüştü. Olayı gerçekleştiren grup El-Kaide bağlantılı Ensar El-Şeriyat adlı örgüt üyeleriydi.

Pazartesi, 10 Eylül 2012 16:26
Sınır Tanımayan Doktorlar'dan Jacques Beres, Suriye'de bir hastanede iki haftalık süre boyunca tedavi ettiği muhaliflerin yarısının yabancı ülke vatandaşı olduklarını belirtti. Beres ayrıca yabancı muhaliflerin Esad'ın devrilmesi için değil ülkede Şeriatçı bir rejim kurulması için mücadele ettiklerine dikkat çekti.

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın kurucularından Jacques Beres Halep’teki bir hastanede iki hafta gizlice çalıştıktan sonra cuma günü ülkeden ayrıldı. Bu süre boyunca günde ortalama kırk kişiye bakan Fransız doktor Suriye'deki savaşla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çarşamba, 05 Eylül 2012 11:27
Geçtiğimiz Pazar günü Mısırlı pek çok aydın, sanatçı ve yazar, yeni anayasa hazırlığı içinde olan Kurucu Meclisi protesto etmek üzere meclis binası önünde toplandı. Yapılan protesto gösterisinde Kurucu Meclisin "gayrimeşru" olduğu ilan edildi ve ilgası talep edildi.

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen protesto gösterilerine, aralarında Baha Tahir, Muhammed Salmavi, Saad Hagras, Nebil Abdülfettah Salva Bekir gibi yazarların yanı sıra, Muhammed Abla gibi görsel sanatçılar ve yayıncı Muhammed Haşim gibi yüzlerce sanatçı ve aydın katıldı.

Cuma, 21 Eylül 2012 12:33
“Müslümanların Masumiyeti” adlı filmle başlayan tepkiler, Libya’da ABD elçisinin linç edilmesiyle doruk noktasına ulaşmıştı. Tüm Arap coğrafyasına yayılan tepkilere, İslamcılığın esasında emperyalizmle ne kadar uyumlu olduğunu gösterme girişimleri eşlik etti. Bu konuda da en fazla ses çıkaranlar, liberaller oldu.

Türkiye’nin dincileşmesi sürecinde, liberaller ile dincilerin el ele verdikleri artık bilinen bir gerçek. Liberaller dinci dönüşüm sürecine akıl ve heyecan katmakla kalmayıp, sürece direnç gösterebilecek kesimleri ikna etmek ya da etkisizleştirmek için de önemli çabalar harcadı. Bu çabaların başında, dinci gericiliğin hegemonyasına meşruiyet üretmek geliyor.

Pages