52 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 06 Eylül 2012 17:22
<strong>Geçtiğimiz günlerde Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı pek çok birliğin de imzaladığı bir "devrimci etik değerler bildirisi" yayınlandı. Bildiride çelişkili ve belirsiz ifadeler dikkat çekiyor.</strong>

Yayınlanan bildiri ÖSO üyeleri ve üye adaylarına hitaben yazılmış ve bir tür üyelik sözleşmesi gibi kaleme alınmış. Ancak, 11 maddeden oluşan bildiride ortaya konan ilkeler, ÖSO'nun bugüne kadar yaptığı pek çok şeyle halihazırda çelişiyor. Yayınlanan bildirinin tam metni* şöyle:

Salı, 11 Eylül 2012 21:48
Türkiye Komünist Partisi Torbalı İlçe Örgütü devrimci spor emekçisi Metin Kurt anısına futbol turnuvası düzenliyor.

Türkiye Komünist Partisi Torbalı İlçe Örgütü, Çizgi Metin lakabıyla Türk futbolunda önemli bir yere sahip olan, bir dönem Galatasaray’ın sol açığı ve Milli Takım'ın en önemli oyuncularından Devrimci Spor Emek-Sen Kurucu Başkanı ve Amatör Sporcular Derneği kurucusu Metin Kurt anısına Torbalı’da futbol turnuvası düzenliyor.

Çarşamba, 05 Eylül 2012 01:36
Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından oluşturulan ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı Utanç Müzesi bu yıl üçüncü kez açıldı

Sendika.org'un haberine göre Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından oluşturulan Utanç Müzesi’ne bu yıl üçüncü kez ev sahipliği yapıyor.

Pazartesi, 03 Eylül 2012 03:18
Adana Demirspor tarafta grubu Mavi Şimşekler, bugün oynanan Adana Demirspor - Çaykur Rizespor maçında geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz devrimci spor emekçisi Metin Kurt’u unutmadı.

Adana Demirspor tarafta grubu Mavi Şimşekler, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz devrimci spor emekçisi Metin Kurt’u unutmadı. Bugün oynanan Adana Demirspor - Çaykur Rizespor maçında “Futbol arsada güzeldir borsada değil! Metin Kurt’u unutmayacağız” pankartı açan Mavi Şimşekler, “Çizgi Metin Ölmedi Kalbimzde yaşıyor” sloganını attı.

Pazartesi, 24 Eylül 2012 17:05
Venezuela Komünist Partisi (PCV), 7 Ekim’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Chavez’e destek çağrısı yaptı.

Venezuela Komünist Partisi (PCV), 7 Ekim’de gerçekleştirilecek olan başkanlık seçimleri öncesinde halkı Chavez’e destek olmaya çağırdı.

Cumartesi, 01 Eylül 2012 22:12
Gençlerbirliği taraftarının Metin Kurt'u anmak için tribüne açtığı pankarttan rahatsız olan Ankara Valisi Yüksel, pankartın indirilmesi talimatı vererek büyük bir saygısızlığa imza attı.

Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz Milli Takım ve Galatasaray'ın unutulmaz sol açığı, devrimci spor emekçisi Metin Kurt'a Ankara Valisi Alaaddin Yüksel tarafından büyük bir saygısızlık yapıldı.

Pazar, 02 Eylül 2012 11:00

''Sivas da yaktılar, köyümüzde rahat bırakmadılar... Yetti artık! Sessiz kalmayacağız!''

Salı, 18 Eylül 2012 23:21
TKP Samsun İl binasına yapılan saldırı bir basın açıklaması ile protesto edildi. Eyleme TKP üyelerinin yanısıra HDK bileşenleri, ÖDP, Halkevleri, 78’liler Derneği ve KESK üyeleri katıldı.

TKP İl binası önünde yapılan eylemde, TKP İl Örgütü adına basın açıklamasını yapan Belma Nur Kartal, 30- 40 kişilik sivil faşist grup tarafından dün il binalarının taşlandığını, çevre esnaftan bir kadın çalışanın saldırıyı engellemeye çalıştığını aktararak “Yoksa sen de mi komünistsin?” diye sorup küfreden saldırganlarca kadın çalışanın da sözlü taciz ve tehdide maruz kaldığını belirtti.

Pazartesi, 03 Eylül 2012 15:15
Dün oynanan Galatasaray-Bursaspor karşılaşmasında bir taraftan kulüp tarafından Metin Kurt anması yapılırken, bir taraftan da polis Tekyumruk grubunun Metin Kurt için açtığı “Göçtü usta, kaldı yürek sızısı” yazan pankartına müdahale ederek el koydu.

Galatasaray-Bursaspor maçı öncesi devrimci spor emekçisi Metin Kurt için anma etkinliği yapılırken, Tekyumruk grubu tarafından açılan pankarta ise polisler el koydu.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Stadı’nda dün oynanan Galatasaray-Bursaspor maçında “Galatasaray efsanelerini anıyor” etkinliği kapsamında Metin Kurt anması yapıldı.

Pazartesi, 24 Eylül 2012 18:32
Zaman gazetesinde bugün yayınlanan bir 'haber', yalan haber üretmek konusunda hayal gücünün ne kadar zorlanabileceğini bir kere daha göstermiş oldu. Gazetenin sayfalarına taşıdığı eski 'komünist'in üyesi olduğunu iddia ettiği örgüt ise, daha önce hiç duyulmamış bir isme sahip.

Dinci basının sola ve sosyalistlere yönelik yalanları hiç de yeni bir şey değil. Ancak bugün Zaman gazetesinde yayınlanan bir "haber", yalancılık konusunda hayalgücünün ne kadar zorlanabileceğini de göstermiş oldu.

Pazar, 09 Eylül 2012 10:39
Korkut Boratav

Geçen hafta bu köşede iki önemli çalışmaya değindim: Yasin Durak’ın bir kitabı: Emeğin Tevekkülü ile Necmi Erdoğan’ın 21-22 Ağustos tarihli Birgün’de yayımlanan “Abdestli Kapitalistler ve Emekçiler” başlıklı yazıları...

Çalışmaların ortak bir sorusu var: Emek karşıtı politikaları ısrarla uygulayan AKP, on yıl boyunca emekçilerin desteğini nasıl koruyabilmiştir?

Perşembe, 27 Eylül 2012 16:45
12 Eylül darbesi davasının sanıkları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın mal varlıklarına tedbir konulması yönündeki talep mahkemece reddedildi.

12 Eylül davasında tutuksuz yargılanan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın “Darbe nedeniyle gelir elde ettikleri konusunda kuvvetli şüphe olduğu ve davanın açılmasından sonra mal kaçırma girişimleri içinde bulundukları” gerekçesiyle mal varlıklarına tedbir konulması talebi mahkemece reddedildi.

Perşembe, 20 Eylül 2012 20:47
Süreyyapaşa Hastanesi’nden kendilerine dayatılan ibranameyi imzalamadıkları için çıkarılan Dev Sağlık İş üyeleri D-100 karayolunu 10 dakika boyunca trafiğe kapattı.

İstanbul’da bir grup Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık İş) üyesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan üç kişinin haksız olarak işten çıkarıldığını belirterek D-100 karayolunda 10 dakika boyunca trafiği durdurdu.

Perşembe, 20 Eylül 2012 19:20
Bugün, 20 yıl önce JİTEM tarafından vurularak öldürülen Kürt aydını Musa Anter ve 27 yıl önce kansere yenik düşen büyük halk ozanı Ruhi Su’nun ölüm yıldönümleri…

20 Eylül 2012 tarihi ülke tarihinin iki önemli aydını olan Ruhi Su ve Musa Anter’in ölüm yıldönümleri. Bu 20 Eylül’de de iki aydın saygıyla anılıyor.

Çarşamba, 05 Eylül 2012 21:38
AKP’nin 4+4+4 eğitim sistemine karşı veliler ve öğrenciler bugün eylemdeydi. Oldukça kitlesel geçen eylemde gerici ve piyasacı 4+4+4 sisteminin durdurulması için mücadelenin süreceği belirtildi.

AKP’nin 4+4+4 sistemine karşı verilen mücadele sürüyor. Bugün Taksim’de oldukça kitlesel geçen eylemde veli ve öğrenciler “4+4+4 sistemini durduracağız” dedi.

Pages