38 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 16 Ağustos 2012 10:26
Geçen perşembe günü Fatih'te Roboski eylemi düzenleyen Mazlum-Der'e islamcı bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Hüda Kaya, "islamcılar ne zaman zalim oldu" diye sorarken, "mütedeyyin" Mazlum-Der dinci şiddetle tanıştı.

Bir hafta önce İstanbul Fatih’teki Fatih Cami avlusunda buluşarak, "Uludere katliamında adalet" başlığıyla iftar yemeği verme hazırlığı yapan Mazlum-Der üyelerine ellerinde sopa ve satır bulunan kişiler tarafından saldırı gerçekleştirilmişti. Dün Radikal’de saldırıya maruz kalan Mazlum-Der üyelerinden Hüda Kaya’nın röportajı yer aldı.

Çarşamba, 15 Ağustos 2012 16:35
"Arap baharı", iktidarların değiştiği ülkelerde kadınlar için tam bir kabusa dönüşmüş durumda. İslamcıların iktidara geldiği Tunus’ta da hazırlanan anayasa için “Kadınlar erkeklerin tamamlayıcısıdır” ibaresinin önerilmesi Tunuslu kadınları sokağa döktü. Kadınlar kazanılmış haklarını kaybetmekten endişe duyuyor.

“Arap baharı”nın fitilinin ateşlendiği Tunus’ta kadınlar “bahar”dan rahatsız. Bin Ali’nin 23 yıllık iktidarının ardından yapılan seçimlerde iktidara gelen Ennahda Partisi’nin kadın haklarını budayacak maddeleri yeni anayasaya koymaya kalkışması üzerine binlerce kadın önceki akşam başkent Tunus’ta bir protesto gösterisi düzenledi.

Cuma, 24 Ağustos 2012 15:40
El Akbar gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre Selefiler, Lübnan'da Hizbullah'ın etkisizleştirilmesi ve iktidarın devrilmesi planının bir parçası olarak, iktidar ortağı konumundaki diğer İslamcı gruplara baskı yapıyor.

Lübnan'ın kuzeyinde bir süredir İslamcı gruplarla Aleviler arasında yaşanan çatışmalar kamuoyuna yansımıştı.

Perşembe, 16 Ağustos 2012 10:41
ABD'nin başını çektiği emperyalist ülkelerin, Suriyeli muhalif gruplar üzerindeki denetimlerini artırmaya hazırlandıkları belirtiliyor. Bu yönde atılacak adımlar ise bilindik "radikal İslamcı grupların inisiyatifinin artması" gerekçesine dayandırılıyor.

İngiltere'de yayınlanan The Guardian gazetesinde yer alan bir makalede ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriyeli muhalif gruplar üzerinde denetimlerini artırmaya hazırlanmaları ele alındı. İlgili makalede bu durumun gerekçesi ise Batılı güçlerin, muhalifler arasında aşırı İslamcı grupların ağırlığının artmasından duydukları rahatsızlık olarak gösterildi.

Çarşamba, 22 Ağustos 2012 16:41
Lübnan'ın kuzeyinde Alevilerle Sünniler arasında Mayıs ayında başlayan ve aralıklarla devam eden silahlı çatışmalar dün 7 kişinin daha ölümüne neden oldu. Sünni ağırlıklı Trablusşam'daki Sünnilerle Suriye'deki İslamcı milislerin birbirlerine yakın olduğu belirtiliyor.

Suriye'de bir yılı aşkın süredir devam eden olaylar ve ülkenin dış müdahale ile birlikte bir mezhep savaşının içine düşme ihtimali ile birlikte, bu ülkeyle çok yakın ilişkileri bulunan Lübnan'da da etnik gerilimler ortaya çıkmaya başlamıştı.

Cumartesi, 11 Ağustos 2012 10:45
İslamcı Osman Karahan'ın Halep'te öldürülmesinin ardından, Suriye'ye savaşmak için giden Türk mücahitler konusu gündeme geldi. Türkiye'den gidenlerin sayısının hala sembolik olduğu söylenirken, Türkiye'nin uluslararası İslam'ın savaş üssü olduğuna dikkat çekiliyor.

Suriye'ye karşı muhaliflerin yanında savaşırken Halep'te öldürülen militan islamcı Osman Karahan'ın Fatih Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Cuma, 31 Ağustos 2012 11:38
Libya'da Kaddafi'nin düşüşünden sonra artan islamcı saldırılar devam ediyor. Son zamanlarda gerçekleşen, Selefilerin Sufi tapınaklarına ve kütüphanelerine yönelik saldırıları ülkede protesto edilirken suçlamalardan dolayı istifa eden İçişleri Bakanı ise istifasını geri aldı.

Libya’ da geçtiğimiz Cumartesi başlayan, Selefilerin Sufi tapınaklarına ve kütüphanelerine yönelik saldırıları devam ediyor. Libya’nın Zliten kentinde 15. yüzyıldan kalma tarihi eser niteliğindeki Sufi yapıtları, Selefiler tarafından buldozerlerle tahrip ediliyor.

Cumartesi, 25 Ağustos 2012 21:00
Suriye'deki silahlı İslamcı çeteler, Humus yakınlarındaki bir Hıristiyan şehrini iki hafta kuşatma altında tuttular. 12 bin kişinin mahsur kaldığı kentte yiyecek sıkıntısı baş gösterdi, yiyecek aramaya çıkan şehir sakinleri keskin nişancılar tarafından öldürüldü.

Humus yakınlarındaki bir Hıristiyan kenti olan Rable, iki haftadır Suriyeli İslamcı çetelerin kuşatması altındaydı. 12 bin kadar şehir sakini, iki haftanın sonuna doğru temel gıda maddeleri ve sağlık yardımından yoksun hale geldiler. Dahası, yiyecek aramaya çıkanlar, keskin nişancılar tarafından öldürüldüler.

Perşembe, 30 Ağustos 2012 18:50
Milliyet gazetesi yazarı Kadri Gürsel bugünkü köşesinde “Bir ülke işte böyle parçalanır” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Gürsel, AKP medyası ve stratejistlerin Hatay’da vatandaşlarla “sığınmacılar” arasında yaşanan sorunlara mezhepçi ve İslamcı bir bakış açısıyla yaklaştıklarına dikkat çekti.

Milliyet gazetesi yazarı Kadri Gürsel bugünkü yazısında, Hatay’daki vatandaşların sığınma kamplarında konuşlanmış Esad karşıtı muhaliflere yönelik tepkilerinin, AKP medyası ve stratejistleri tarafından mezhepçi ve İslamcı bir bakış açısıyla karşılandığına dikkat çekti.

Pazartesi, 06 Ağustos 2012 14:08
Milliyet yazarı Ali Eyüboğlu, ATV'nin "Huzur Sokağı" ismiyle başörtülü ilk diziyi hayata geçireceğini açıkladı. Eyüboğlu, "İki Numara’nın çok istediği bir dizi bu. Onun için uzun olacak ömrü. Dizi başladığında başı açık olan önemli karakterler, ileride mecburen başörtüsü takacak" dedi.

Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, köşesinde ilk defa başörtülü dizinin yapılacağını duyurdu. Şule Yüksel Gençler'in "Huzur Sokağı" isimli eserinden uyarlanacak dizi hakkında Eyüboğlu, "Şayet bu iş başarılı olursa başta Şule Yüksel Şenler olmak üzere ‘İslamcı’, ‘maneviyatçı’ yazarların önü açılır" dedi.

Cuma, 31 Ağustos 2012 00:43
Yeni Şafak Gazetesi Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül'ün isteği üzerine yazı işlerinden beş, diğer birimlerden dokuz kişinin gazeteyle ilişkisi kesildi.

İslamcı çizgisi ve AKP destekçiliğiyle tanınan Yeni Şafak Gazetesi, 14 kişinin daha işine son verdi. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül'ün isteği üzerine Yazı İşleri'nden beş, diğer birimlerden ise dokuz kişinin gazeteyle ilişiği kesildi.

Cuma, 17 Ağustos 2012 12:20
Ali Bulaç’ın bir süredir Zaman gazetesindeki köşesinden yürüttüğü islamcılık konusundaki tartışma, farklı mecralar bularak yaygınlaşıyor. Mümtazer Türköne’den sonra, Abdullah Arslan ve İsmail Kara gibi isimlerin de katıldığı tartışmada, son olarak Bulaç’ın Yeni Şafak’a verdiği röportaj gündeme geldi.

Bulaç’ın dün Yeni Şafak’ta yayınlanan röportajı hem şimdiye kadar yazdıklarını derli toplu bir araya getirmesi hem de sözlerindeki gerici düşünceyi açıkça ifade etmesi bakımından önemli. Çünkü Bulaç gerici özlemlerini dile getirirken, kimi zaman masallar anlatarak kimi zaman da yalanlar sıralayarak bunları süslemeyi de ihmal etmiyor.

Salı, 28 Ağustos 2012 16:26
Taraf yazarı Yıldıray Oğur'un bugünkü yazısında ileri sürdüğü iddialar ve mantık içler acısı. Oğur'a göre devrim ve sosyalizm için savaşan Che'nin de sakalları olduğu için, bugün Suriyeli muhalifleri devrimci diye görmemiz gerekiyormuş. Çünkü onların da sakalları varmış.

soL yazarı Alper Birdal bugünkü yazısında Taraf gazetesinden Yıldıray Oğur'a cevap verdi. Birdal, Oğur'un yazdığı son yazı sayesinde cahilliğini kanıtladığını ve okurları da aptal yerine koyduğunu iddia ettiği yazısında, devrimci liderler ile eli kanlı islamcı katilleri aynı kefeye koyma girişimlerini de sert biçimde eleştirdi.

Birdal'ın yazısından bir kısım şu şekilde:

Cumartesi, 04 Ağustos 2012 18:45
Suriyeli Esad karşıtlarının kendi ayrı politik ve silahlı örgütlerini kurdukları görülüyor. Müslüman Kardeşler, Suriye Ulusal Konseyi ile bağlantılı olarak silahlanırken, Özgür Suriye Ordusu ile arasına ayrım koyuyor. Ayrım ise, Suudilerden mi, yoksa Katar'dan mı para alındığı ile anlaşılıyor.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, "Müslüman Kardeşler'in Silahlı Adamları" isimli yeni bir silahlı gücün oluşturulduğunu yazdı. Humus, İdlib ve Şam'da bulunduğu iddia edilen silahlı militanları organize edenlerden birisi, Ebu Hamza, hareketin Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) bir üyesi ile birlikte başladığını söyledi.

Pazar, 19 Ağustos 2012 10:44
“Arap Baharı” ile demokratikleşme yoluna girdiği iddia edilen Mısır’da Müslüman Kardeşler iktidarı basını ve kitapları sansürlüyor, siyasi tutuklu ve hükümlülere af kisvesi altında sadece İslamcıları serbest bırakıyor. Ülkedeki Kıpti Hıristiyanlar ise bir süredir adeta etnik temizlikle karşı karşıya…

Mısır’da Hüsnü Mübarek döneminin baskıcı politikalarına son vereceği vaadiyle emperyalizmin ve silahlı kuvvetlerin desteğiyle iktidara getirilen Muhammed Mursi liderliğindeki Müslüman Kardeşler iktidarı, iktidarını pekiştirdikçe muhalif ve aykırı sesleri bastırmak için uyguladığı baskıyı daha açık ve dolaysız hale getiriyor.

Pages