11 sonuçtan 1 - 11 arası gösteriliyor
Pazar, 26 Ağustos 2012 10:32
Mesut Odman

Ölümlerle ilgili bir yazı tasarlamış, çoğunu da yazmıştım. Şu bombalar, silahlar, çatışmalar, ölmeler, öldürmeler… Onlardan yola çıkan bir yazı işte…

O yazı kalacak. Yeniden yazılarak ya da kesildiği yerden devam edilerek haftaya tamamlanır belki.

Şimdi tek bir ölüm için yazmak durumundayım.

Çarşamba, 08 Ağustos 2012 10:46
Nihat Behram

Değerli okur, soL’da ilk yazımın çıktığı tarih 16 Haziran 2008. Dört yılı aşkın bir süredir bu seçkin yayında yazıyorum. Yazarlığını, varlığının ve omuzdaşlığının en üst düzeyi sayan biriyim. soL’da bu duygularla yer aldım ve onun yazarı olmanın onur ve gururuyla zenginleştim. Evet, zenginleştim. Çünkü sadece okumak değil, yazmak da insanı zenginleştirir.

Cumartesi, 18 Ağustos 2012 10:31
Uğur Hüküm

Dünya solunun en eski, köklü ve mücadeleci eğilimlerinden Anarşizm’in günümüz temsilcileri, sempatizanları ve meraklıları İsviçre’nin Fransa huduna çok yakın bir kasabası, Saint-İmier’de bir araya geldiler. Bazı gazeteciler bu toplantı için pek de yerinde olmayan bir benzetmeyle “Anarşistlerin Davosu” deyimini kullanıyorlar.

Cuma, 31 Ağustos 2012 10:23
Mustafa Kemal Erdemol

Gırtlak kanseri olduğunu duyalı daha iki gün olmuştu ki, kalp yetmezliğinden öldüğü haberini aldım, onu da tanıyan, çok sevdiğim bir yakınımdan.

Pazartesi, 27 Ağustos 2012 10:10
Tevfik Çavdar

Başlığı görünce askeri bir konuyu gündeme getireceğimi zannetmeyin. Başlıkta sözünü ettiğim “kuvvet” sözcüğü bir devlet yönetiminin bileşenleri olan, yasama, yürütme ve yargı erkleridir. Cumhuriyet dönemi Anayasa çalışmalarında bu iki kavram fiilen yaşanmış halen TBMM kürsüsünün arkasında yer alan “Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Ulusundur” tümcesiyle simgeleşmiştir.

Salı, 21 Ağustos 2012 10:27
Fatih Yaşlı

Suriye’de yaşananların, kavramın en güçlü ve en yoğun anlamıyla bir iç savaşa tekabül ettiğini söyleyebiliriz: İkili iktidar, ikili askeri güç, kurtarılmış bölgeler, kanlı çatışmalar vs. Ancak, yeterli görünmüyor iç savaş kavramı Suriye’de olan biteni anlamak için gerekli ama yeterli değil.

Salı, 28 Ağustos 2012 16:05
Alper Birdal

Merakla bekliyorduk iki sakalı kıyaslamaya kalkışacak bir aklıevvel çıkacak mı diye… Çıktı.

İki sakal, yani önce Küba’da sonra Bolivya’da devrim için savaşan Che’ninkiyle Ortadoğu’da gırtlak kesen ÖSO’cu, El Kaideci, Müslüman Kardeş ya da Selefi sürülerinki.

Evet, yanlış okumadınız.

Pazar, 12 Ağustos 2012 01:20
Mehmet Bozkurt

Kimi zaman bir kitabın kapağını açar açmaz kanatlanıverirler. Kimi zaman, geçmişin çoğunluk sevinçle biriktirdiğimiz “an”larını dondurup sakladığımız albümlerde rastlaşırız onlarla. Çantamızda bir şeyler aranırken nicedir sıkışıp kaldığı köşeden hiç umulmadık bir anda çıkar ve göz göze geldiğimiz de olur onlarla. Ya da not defterimizin arasından kayıverirler kucağımıza.

Cuma, 03 Ağustos 2012 13:53
Merdan Yanardağ

Türkiye’nin tam merkezinde bulunduğu bölgede dünya savaşına yol açabilecek bir yangının fitili ateşlenmek üzere. Türkiye’yi yöneten AKP, kendisini iktidara getiren ve orada tutan güçlerine diyetini ödemek ve kendi dar “ideolojik” hedeflerine ulaşmak için hem bu ülkeye halkına hem de bölge halklarına ihanet ediyor. AKP hükümeti fitili ateşleyecek meşaleyi elinde tutuyor.

Perşembe, 02 Ağustos 2012 10:17
Ergin Yıldızoğlu

Dışişleri bakanı Davutoğlu, Arap Baharı’yla birlikte “Yüzyılın en büyük tasfiyesini, değişimini yaşıyoruz, bu değişimi hep beraber anlamaya çalışalım. Bu değişimi günlük krizlere hapsetmeyelim, hepimizi etkileyecek bu” diyormuş. Davutoğlu ekliyor, “Bunu deyince de ‘yeni Osmanlı’ filan deniyor. Türkiye ya bütün bu halklarla birlikte yeni bir yola yürüyecek. Ya da kaos olacak.

Cuma, 17 Ağustos 2012 14:57
Merdan Yanardağ

Türkiye tarihsel bir dönemeçten geçiyor. Bu dönemeçte olan bitenleri anlamak, doğru bir çözümleme yapmak ve sağlıklı bir siyasal, hatta felsefi tutum belirlemek için iki olguya dikkatle bakmak gerekiyor. Birincisi ABD’nin artık fantastik bir hikaye olmadığı net şekilde ortaya çıkan Büyük Ortadoğu Projesi, diğeri de Ergenekon soruşturmalarının tarihsel anlamıdır.