59 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 24 Mayıs 2012 10:46
Aydınlanma çağının en karakteristik, devrimci, romantik ressamı Goya’nın resimleri 29 Temmuz’a kadar İstanbul Pera Müzesi’nde sergileniyor. Mesut Eren sergi ile ilgili izlenimlerini soL okurları için kaleme aldı.

Aydınlanma çağının en karakteristik, devrimci, romantik ressamı Goya’nın resimleri 29 Temmuz’a kadar İstanbul Pera Müzesi’nde sergileniyor.
Goya sanat tarihçilerinin en çok üzerinde durduğu birkaç ressamdan biri. Türkiye’de ilk defa açılan sergiyi, soL portal okurlarının kaçırmamasını öneririm.

Cuma, 11 Mayıs 2012 10:30

Yazının başlığı rastgele bir seçim olmaktan öte yazının seyrini belli edecek nitelikte ve birtakım önsel kabulleri içinde barındıracak şekilde seçildi.

Cumartesi, 12 Mayıs 2012 18:02
Devrimci hukukçu, “Deniz’lerin avukatı” Halit Çelenk, ölümünün birinci yıl dönümünde İstanbul Barosu ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Geçtiğimiz yıl 5 Mayıs’ta 89 yaşında hayata gözlerini yuman Halit Çelenk, Orhan Adli Apaydın Konferans Salonu’nda yapılan bir etkinlikle anıldı. İstanbul Barosu ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nca düzenlenen etkinlikte Çelenk’in dostları ve mücadele arkadaşlarının yanı sıra çok sayıda genç hukukçunun katılımı dikkat çekti.

Perşembe, 03 Mayıs 2012 18:45
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi’nde, devrimci öğrencilere dönük saldırılar sonucunda toplam 11 öğrenci gözaltına alındı. Mersin’de polis öğrencilere plastik mermi ile saldırdı.

Bugün Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi’nde, solcu öğrencilere yönelik saldırılarda 11 öğrenci gözaltına alındı.

Pazartesi, 21 Mayıs 2012 10:05
Modern Filistin tarihinin dönüm noktaları ile Filistin’deki komünist hareketin geçirdiği dönüşümü bir arada düşünmek hayli kışkırtıcı. Sonuçta, yalnızca Arapların veya Yahudilerin Filistin’inden değil, tüm uluslararası dengelerin düğüm haline geldiği zorlu bir coğrafyada devrimci olmaktan bahsediyoruz...

Musa Budeiri, Filistin Komünist Partisi Tarihi 1919-1948: Enternasyonalizm Mücadelesinde Araplar ve Yahudiler, çeviren: Şükrü Alpagut, Yordam, 2012, İstanbul.

Salı, 01 Mayıs 2012 15:57
Sabahın erken saatlerinden itibaren İzmir'in çeşitli merkezlerinde toplanmaya başlayan binlerce emekçi eylemin yapılacağı Gündoğdu meydanına doğru yürüdü. Gündoğdu meydanı binlerce emekçi, devrimci AKP iktidarına karşı mücadele için alandaydı.

Güncelleme 16:00

Alanda halaylar devam ederken katılan gruplar yavaş yavaş dağılmaya başladı. TKP Kıbrıs Şehitleri Caddesine doğru yürüyüşe geçti.

Güncelleme 15:20

Cumartesi, 26 Mayıs 2012 18:06
Devrimci Eğitim Şurası’nın almış olduğu kararlar çerçevesinde ve Üniversite Konseyleri Derneği’nin desteğiyle ülke genelinde gerçekleştirilmeye çalışılan 4+4+4 Eğitim Sistemiyle ilgili bilgilendirme seminerlerinin Alanya toplantısı Eğitim-Sen Alanya Temsilciliğinin öncülüğünde 25 Mayıs Cuma günü düzenlendi.

Devrimci Eğitim Şurası’nın almış olduğu kararlar çerçevesinde ve Üniversite Konseyleri Derneği’nin desteğiyle ülke genelinde gerçekleştirilmeye çalışılan 4+4+4 Eğitim Sistemiyle ilgili bilgilendirme seminerlerinin Alanya toplantısı Eğitim-Sen Alanya Temsilciliğinin öncülüğünde 25 Mayıs Cuma günü düzenlendi.

Çarşamba, 23 Mayıs 2012 23:30
Namık Kemal Üniversitesin öğrenciler okullarındaki polis baskısına karşı bir basın açıklaması yaptı.

NKÜ'lü öğrencileri, üniversitelerinde gerçekleşen polis baskısına karşı Tekirdağ Merkezde bir basın açıklaması yaptı. Yurtsever Gençlik, Partizan, Halk Cephesi ve TKP'li Öğrenciler'in katıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Perşembe, 31 Mayıs 2012 13:30
Ergin Yıldızoğlu

Tabii yüreğimiz ve gözümüz Yunanistan proletaryasının mücadelesinde, bu mücadeleye önderlik etmeye çalışan siyasi partilerin karşılaştıkları büyük zorluklarda, risklerde ve güçlerde. Tabii ki Yunanistan proletaryasının başarılı olmasını, tarihi kapitalist süper sömürü modelinde dondurmaya çalışan neo-liberalizmin buzlarını kırarak yeni bir yol açmalarını diliyoruz, umuyoruz.

Çarşamba, 02 Mayıs 2012 10:16
Nihat Behram

Bulandırılmış muhalif kimlik, muhalifliğin lafta kalanıdır. Lafta kaldıktan sonra, zaten muhalif olmayan mı var? Zalimlik ve zulmün en keskin muhalifleri, bizzat zulmün sahibi olan zalimler değil mi? Bakın: işte Obama! Irk ayrımcılığına, cinsiyet ayrımcılığına, çocuk işçi sömürüsüne, silahlanmaya, savaşa, katlima, yargısız infaza karşı olmada kim onunla yarışabilir? Tabi laf düzeyinde!

Çarşamba, 30 Mayıs 2012 22:23
Hanefi Avcı, "Haliç'te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat" adlı kitabında, Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'a iftirada bulunduğu gerekçesiyle 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

"Devrimci Karargah" ve "Oda TV" davasından tutuklu bulunan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı , "Haliç'te Yaşayan Simonlar: Dün Devlet Bugün Cemaat" adlı kitabında, Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'a iftirada bulunduğu gerekçesiyle, 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Perşembe, 10 Mayıs 2012 15:06
Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin bahar şenlikleri zamanı her sene yazılan geleneksel "Devrim" yazısı, bu sene stadyumda binlerce öğrencinin ve emekçinin katılımı ile yazıldı. Direnişteki Togo işçileri de Devrim yürüyüşünde yerlerini aldılar.

Her sene bahar şenliklerinde Fizik Bölümü'nün önünde toplanarak kortejler halinde stadyuma bir yürüyüş düzenleyen ODTÜ öğrencileri ve emekçiler, bu sene de geleneği sürdürdüler.

Perşembe, 10 Mayıs 2012 13:48
Leman dergisi bu haftaki sayısında, "1 Mayıs 1977 katliamını solcular yaptı" şeklinde yayın yapan Taraf gazetesini "kapak" yaptı.

Haftalık mizah dergisi Leman'ın bu haftaki kapak konusu Taraf gazetesi oldu. 1 Mayıs 1977 katliamını solcuların yaptığı yönünde sözler sarfeden Halil Berktay ile süren ve gazete olarak tutumunu devam ettiren Taraf'a, "Her taraf b.k kokuyor" başlığıyla bir "kapak" hazırladı.

Pazar, 06 Mayıs 2012 23:35
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 40. yılında, TKP'li Öğrenciler, Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kolektifleri tarafından Taksim'den Dolmabahçe'ye yapılan yürüyüşle anıldı.

68 kuşağının devrimci öğrenci liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 40. yılında devrimci öğrencilşer tarafından anıldı. TKP'li Öğrenciler, Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri, Solcu Liseliler, Liseli Gençlik Muhalefeti ve Liseli Genç Umut, tarafından Taksim'de başlayan yürüyüş Denizlerin, 6.

Salı, 29 Mayıs 2012 15:20
Türkiye Komünist Partisi'nin her yıl yapilan geleneksel Mayıs sonu Kampı 26-28 Mayis 2012 tarihleri arasında Federal Almanya´nın doğasi ve tarihiyle ünlü Goslar kentinde yapıldı.

TKP Almanya Örgütü'nün organize ettiği kampa ilgi yoğundu. Onlarca Parti üye ve dostunun katıldığı kampın açılış konusmasını TKP Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan yaptı. Sosyalizm mücadelesinin uluslararası karakterinin altını çizen ve Türkiye'de giderek kendini hissettiren devrimci olanaklara değinen Kemal Okuyan'ın konusması parti dostlarından ve partililerden büyük ilgi gördü.

Pages