57 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 10 Şubat 2012 09:15
Devrimci Eğitim Şurası’nın 15 Nisan’da yapılacak Türkiye toplantısı öncesinde farklı illerde yapılan yerel toplantılar devam ediyor.

Devrimci Eğitim Şurası 15 Nisan’da İstanbul’da toplanma hazırlıklarını sürdürüyor. Şura’nın bu Türkiye toplantısı öncesinde birçok farklı ilde yerelliklerde toplantılar düzenleniyor, çeşitli başlıklarda çalışmalar yürütülüyor.

Pazartesi, 06 Şubat 2012 16:31
Devrimci Karargah davasının 4. Duruşması öncesi Beşiktaş Adliyesi önünde bir araya gelen Sıra Kimde İnisiyatifi, davada yargılanan sosyalistlerin, gazetecilerin serbest bırakılmasını talep etti.

Aralarında Bilim ve Gelecek dergisi editörü Baha Okar, Red dergisi yazarı Hakan Soytemiz ile SDP yöneticilerinin bulunduğu kişilerin yargılandığı Devrimci Karargah davasının bugün görülecek 4. duruşması öncesi Sıra Kimde İnisiyatifi, Beşiktaş Adliyesi önünde eylem gerçekleştirdi. İstanbul 9.

Çarşamba, 29 Şubat 2012 17:44
Eğitimde gericiliğe, piyasalaşmaya ve eşitsizliğe karşı yola çıkan Devrimci Eğitim Şurası hazırlık toplantılarından biri de Adana'da yapıldı.

Devrimci Eğitim Şurası'nın 2. çerçeve metninin ele alındığı toplantı öğretmen, eğitim fakültesi öğrencileri, akademisyen, veli ve liselilerin katılımıyla geçtiğimiz Pazar günü Adana'da gerçekleştirildi. Toplantı saat 14.00'da Eğitim-Sen Adana Şubesi'nde yapıldı.

Salı, 07 Şubat 2012 00:40
Devrimci Karargah davasında Hanefi Avcı, savunmasını diğer sanıklardan ayrı gerçekleştirdi. MİT'in etüt raporundan alıntılar yapan Hanefi Avcı savunmasında, SDP'nin Devrimci Karargah ile ilgisinin bulunmadığını açıkladı. Duruşmada tahliye olmadı, dava 30 Nisan'a ertelendi.

Devrimci Karargah davasının 4. duruşmasında avukatlar ve sanıklar savunmalarını yaptı.

Pazar, 26 Şubat 2012 12:01
26 Şubat 1869'da devrimci ve eğitimci Nadejda Krupskaya doğdu. Devrimci ideallerle erken yaşta tanışan Krupskaya, devrimle beraber, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ni kuran ve sosyalist eğitimin temellerini atan neferlerden birisi oldu.

1869 yılında 26 Şubat'ta Rus devrimci Nadejda Krupskaya doğdu. Erken yaşta emekçi sınıfların çalışma ve yaşam şartlarındaki kötülüğü gören Krupskaya, marksizm ile erken yaşta tanıştı ve insanların hayat şartlarını iyileştirmek üzere devrim idealine derinden bağlandı. Bu amaçla gizli yeraltı örgütlenmeleri içinde yer alan Krupskaya, Lenin ile 1894'te bu şekilde tanıştı ve evlendi.

Pazartesi, 06 Şubat 2012 09:30
İlker Belek

“Arap Baharı” olarak nitelenen süreç, başladığı noktaya göre daha da gerici bir çizgide tamamlandı. Böyle olacağı belliydi.

Çarşamba, 01 Şubat 2012 16:15
30 yıldır süren Devrimci Yol davası, bugün Yargıtay 9. Ceza Dairesinin zaman aşımı kararıyla dava düştü. Karar üzerine konuştuğumuz ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, “Emekçilerin mücadelesi bitmeden Devrimci Yol davası da bitmeyecek” derken Oğuzhan Müftüoğlu ise, "12 Eylül yargısı yok hükmündedir" dedi.

Türkiye’nin en uzun soluklu davalarından birisi olan Devrimci Yol davası hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi zaman aşımı kararı verdi. Kararın ardından görüşlerini aldığımız Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş, “Devrimci Yol davası bitmedi. Dava sürüyor” dedi.

Pazartesi, 06 Şubat 2012 16:33
2011–2012 Eğitim‐Öğretim Yılının ikinci yarısı bugün başlarken, konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Devrimci Eğitim Şurası Yürütme Kurulu, “Çıkarcı, dindar, girişimci nesil yaratmak istemeyen öğretmenleri" Devrimci Eğitim Şurası’na katılmaya çağırdı.

Eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi başlarken bir açıklama kaleme alan Devrimci Eğitim Şurası Yürütme Kurulu, Türkiye’de eğitimin bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirildiği gibi “muhafazakâr‐demokrat‐dindar”, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in her fırsatta dile getirdiği gibi “rekabetçi ve girişimci” nesiller yetiştirmek üzere, yani piyasacı ve gerici bir eğitim sistemini

Pazartesi, 27 Şubat 2012 19:48
Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri-Halk Ordusu (FARC-EP) ellerinde bulunan sadece 6 savaş esirini değil, ellerindeki 10 esirin tamamını özgür bırakacağını açıkladı.

FARC Estado Mayor Sekreterliğinin 26 Şubat tarihinde Kolombiya dağlarından yaptığı açıklamada Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussef'e gösterdiği çabadan dolayı teşekkür ederken, Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a da Kasım ayında yaşananların tekrar yaşanmaması için uyarıda bulundu.

Cumartesi, 25 Şubat 2012 09:30
Cuma akşamı Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde müzik ve toplumsal mücadele arasındaki ilişki tartışıldı. Bu topraklarda devrimci müziğin nasıl olması gerektiğine dair tezlerin ortaya atıldığı tartışmada bir haz ve duygulanım aracı olarak müzikte biçim ile siyaset ilişkisi tarihten de örnekler verilerek masaya yatırıldı.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde Cuma akşamı düzenlenen “Müzik ve Sınıflar Mücadelesi” adlı panelde Ali Cenk Gedik, Nimet Çakıcı, Emin İgüs ve Kemal Okuyan müzik ve siyaset ilişkisini tartıştılar.

Çarşamba, 01 Şubat 2012 12:11
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 30 yıldır devam eden Dev-Yol davasının zaman aşımından düşürülmesine karar verdi.

Türkiye’nin en uzun soluklu davalarından birisi olan Devrimci Yol davası hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi zaman aşımı kararı verdi.

Dev-Yol davasının düştüğü bu günlerde 12 Eylül döneminden bu yana tutuklu bulunan Tahir Canan’ın ise tutukluluğu 32. yılına girdi.

Salı, 07 Şubat 2012 22:42
Gazeteci Nedim Şener, Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ve "gizliliği ihlal" suçlamasıyla, tutuksuz yargılandığı bir davadan beraat etti.

Gazeteci ve Odatv Davası'nın tutuklu sanığı Nedim Şener, "Yol İş Sendikası'nda 'Organize' yolsuzluk" başlıklığıyla kaleme aldığı haberde "soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği" ve "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettiği" iddiasıyla, tutuksuz yargılandığı davada suçların unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Perşembe, 23 Şubat 2012 14:19
İstanbul'da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde yarın Müzik ve Sınıf Mücadelesi başlıklı bir panel yapılacak.

İstanbul Kadıköy'de bulunan Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde 24 Şubat Cuma günü (yarın) saat 19:30'da 'Müzik ve Sınıf Mücadelesi' başlıklı bir panel düzenlenecek.

Panele konuşmacı olarak Ali Cenk Gedik, Emin İgüs, Kemal Okuyan ve Nimet Çakıcı katılacak.

Cumartesi, 04 Şubat 2012 00:53
Kasım ayında tutuklanan 13 öğrenci, mahkemenin ‘’aleyhte yeterli delil olmaması’’ gerekçesine dayanan tahliye kararı sonrası serbest bırakıldı.

'KCK operasyonu' kapsamında tutuklanıp Kandıra F Tipi Cezaevi’ne konulan Halkevleri, SDP, ESP ve EMEP üyeleri Metin Kaya, Mihrican Atalay, Yaşar Seğmen, İzzet Necati Henden, Emre Genç, Ufuk Çeri, Doğancan B., Turgay Ç., Cihan Y., Özgür K., Musa B., İlke Başak B. ve Ömercan S., avukatlarının itirazı üzerine serbest kaldı. Gençleri, aileleri, arkadaşları Merkez Bankası önünde karşıladı.

Cuma, 03 Şubat 2012 10:48
29 Ocak'ta gerçekleştirilen Sosyalizm Kazanacak etkinliği için Türkiye gelen Yunanistan Komünist Partisi heyeti ve TKP ortak bir açıklama yayımladı. Partilerin merkez komiteleri imzasıyla yayımlanan açıklamada "sosyalizm kazanacak, kazanmalı" denildi.

Geçtiğimiz Pazar günü Ankara'da gerçekleştirilen Sosyalizm Kazanacak etkinliğine katılmak üzere Türkiye'ye gelen Yunanistan Komünist Partisi heyeti ile Türkiye Komünist Partisi ortak bir açıklama yayımladı. Her iki partinin merkez komitelerinin imzasıyla çıkan açıklama, "Sosyalizm Kazanacak, Kazanmalı!" başlığını taşıyor.

Pages