17 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 28 Şubat 2012 17:18
Bir direniş örgütü olarak Suriye'den gördüğü destek ile, Müslüman Kardeşler'in bir parçası olarak islamcı hareketlerin "Arap Baharı" sürecinde emperyalizme iyiden iyiye yanaşmasının sıkışmasını yaşayan Hamas, Suriye'de çelişkili açıklamalarla yavaş yavaş ülkeden çıkıyor.

Hamas'ın, müttefiki Suriye rejimine sırt çevirdiği yönünde haberler son günlerin ilgi çeken gündem maddelerinden biri oldu.

Pazar, 26 Şubat 2012 21:35
Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan çatışmalar sırasında Hocalı köyünde yaşanan dramın 20. yılında Taksim'de düzenlenen eylem devletin tam desteği ile ırkçı-milliyetçi-islamcı bir gövde gösterisine dönüştü. Eyleme İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de katıldı.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan çatışmalar sırasında 26 Şubat 1992 yılında Hocalı köyünde çok sayıda Azeri sivilin öldürülmesi bugün Taksim'de düzenlenen eylemle protesto edildi. Eylem milliyetçi-ırkçı-islamcı örgütlerin gövde gösterisine bahane olarak kullanıldı.

Cuma, 10 Şubat 2012 09:52
Mısır'da sendikalar, askeri yönetimin son bulması için Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin yıldönümünde genel greve gidiyor. İslamcılar, grevi "yıkıcı" ve "islama aykırı" ilan ederken, cunta şehirlere tankları yığacağını açıkladı.

Mısır, Hüsnü Mübarek'in devrilişinin yıl dönümü olan 11 Şubat'ta ülke çapında genel greve hazırlanıyor. 120'nin üzerinde sendikanın ve öğrenci gruplarının çağrıda bulunduğu grevin en temel talebi, askeri cuntanın iktidardan çekilmesi. Greve hazırlanan sendikalar, aynı zamanda bir "sivil itaatsizlik" başlatacaklarını da belirtiyorlar.

Çarşamba, 22 Şubat 2012 10:21
Somali konferansı öncesi sızdırılan raporda Türkiye’nin olası bir Somali operasyonunda ciddi görevler üstleneceğinin ortaya çıkması AKP ve Gülen Cemaati’nin Somali konusunda neden bu kadar duyarlı olduklarını gösterdi.

CNN TÜRK'ten Metin Güneş'in haberine göre, Somali’ye ilişkin sızdırılan bir raporda, ülke için NATO bombardımanını da içeren askeri operasyonlar öngörülüyor. Rapora göre operasyonda Katar’la birlikte Türkiye’nin başrolü üsleneceği ileri sürülmekte.

Salı, 07 Şubat 2012 10:26
Demokratik Toplum Kongresi'nde söz edilen "Şeyh Said, Seyid Rıza, Mele Mustafa, Qadi Muhammed neyse Sayın Öcalan da halkımız için odur" ifadesi gericileri kızdırdı.

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) 6. Olağan Genel Kurulu sonrasında açıkladığı sonuç bildirgesinde yer alan, "Şeyh Said, Seyid Rıza, Mele Mustafa, Qadi Muhammed neyse Sayın Öcalan da halkımız için odur" ifadesi İslamcıların tepkisine neden oldu.

Çarşamba, 29 Şubat 2012 13:36
4+4+4 kesintili eğitim tasarısına toplumu ikna etmek için ataması yapılmayan öğretmenlere Zaman gazetesi aracılığıyla rüşvet teklif edildi. Tasarının kendisindeki büyük sorunlar bir yana, hükümetin öğretmenlere verdiği sahte sözler hala hafızalarda.

Başbakan Erdoğan'ın da üyesi bulunduğu İmam Hatip Mezunları Derneği (ÖNDER) gibi islamcı örgütlerin ve patron kuruluşlarının talebi üzerine Meclis gündemine taşınan 4+4+4 kesintili eğitim tasarısı kamuoyunda ciddi tartışmalara ve tepkilere neden olmuş durumda.

Salı, 21 Şubat 2012 09:20
Kuzey Kafkasya’da bu hafta gerçekleştirilen operasyonlarda en az 37 kişi öldü. Bölge, Rusya için kritik öneme sahip...

Sovyetler Birliği’nden sonra savaşın neredeyse hiç dinmediği Kuzey Kafkasya’da Rus güvenlik güçleri 2012 senesine bir dizi operasyonla başladı. Her hafta suikast, baskın ve silahlı saldırı haberlerini duymaya alışan bölgede geçtiğimiz hafta hayli kanlı geçti. 2011 yılında 1200’den fazla kişinin öldüğü Kuzey Kafkasya’da Rusya baskıyı arttırmaya kararlı gözüküyor.

Çarşamba, 29 Şubat 2012 09:50
Suriye’de 11 aydır süren karışıklıkların ardından düzenlenen referandumda yüksek oranda “evet” çıkmasının ardından da Esad rejimini silahla sona erdirmeye yönelik yabancı çağrıları kesilmiyor. Batı silahlı bir çatışmanın kaçınılmaz ve zorunlu olduğuna insanları ikna etmeye çalışıyor.

Suriye’de birinci yılına girecek olan silahlı çatışmaların ardından Batı savaş seslerini yükseltmeye devam ediyor.

Çarşamba, 08 Şubat 2012 09:30
El Fetih ve Hamas arasında imzalanan anlaşma Filistin’de barış umudunu artırsa da, Hamas’ın geri adım attığı yorumları ve bölgede gerici politikalarıyla bilinen Katar’ın arabuluculuğu, soru işareti yaratıyor.

Filistin’in düşman kardeşleri El Fetih ve Hamas, önceki gün Katar’ın arabuluculuğunda el sıkıştı. Aylardır anlaşma için görüşmeleri sürdüren El Fetih lideri ve Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas’ın siyasi şefi Halid Meşal, Katar Emiri Hamad bin Halife el Tani'nin önerisini kabul ederek “Doha Deklerasyonu”nu imzaladı.

Cumartesi, 04 Şubat 2012 20:10
Tayyip Erdoğan'ın "Dindar bir gençlik yetiştirmek istiyoruz" sözleri akıllara Erdoğan'ı da "yetiştiren" geleneği getirirken, devletin başta Diyanet olmak üzere zaten kollarını bu görev için çoktan sıvadığı görülüyor.

Türkiye'de islamcı düşüncenin her dönem üzerinde hassas olduğu bir başlık gençlik.

Pazar, 26 Şubat 2012 09:55
Geçtiğimiz Perşembe günü İngiltere'nin evsahipliğinde toplanan Uluslararası Somali Konferansı'nın hemen ardından İngiltere'nin Somali'ye yardım karşılığında doğal kaynaklarından pay talep ettiği ortaya çıktı. Ülkenin yaklaşık 100 milyar varillik petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor.

23 Şubat Perşembe günü İngiltere'nin başkenti Londra'da Uluslararası Somali Konferansı toplanmış, konferansa aralarında ABD, İngiltere, Fransa, Katar ve Türkiye'nin de bulunduğu 40 ülkeden temsilciler katılmıştı.

Salı, 21 Şubat 2012 13:41
Bir kez daha Gülen cemaatinin devlet içerisindeki kadrolaşma çalışmaları gündeme geldi. "Cemaatin devlet içerisinde kadrolaşması söz konusu değil" diyenler, Gülen'in 1999'da yayınlanan kasedinde söylediği sözleri hatırlıyor mu?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, bir televizyon programında "AKP-cemaat gerilimi" üzerine konuştu. Çelik, "Cemaat devleti ele geçirmiş, devlete sızmış bunlar kargaları güldürür" dedi.

Salı, 14 Şubat 2012 09:50
Suriyeli büyük şair Adonis, başlangıcında büyük heyecan duyduğu "Arap Baharı"nın geldiği noktadan çok rahatsız. Adonis, karşı karşıya olduğumuz sürecin bir uyanış değil, tarihsel bir gerileme olabileceğini düşünüyor.

2008'de Mahmud Derviş yaşamını yitirdiğinden bu yana birçokları için Arapça'nın yaşayan en büyük şairi, Adonis. 1930'da Suriyeli Alevi bir ailede dünyaya gelen Adonis, 82 yaşında halen edebi faaliyetini çeşitli dergiler çıkartarak sürdürüyor.

Salı, 07 Şubat 2012 09:50
Gerek görsel gerekse yazılı medyada uzun yıllar çalışmış, şu anda da Cumhuriyet gazetesinde sanat ve siyaset yazılarına devam eden Zülal Kalkandelen ile son kitabı “İdris Küçükömer’in tezleri: İkinci Cumhuriyetçiliğin Temelleri” üzerine konuştuk.

Gazeteci/Yazar Zülal Kalkandelen, uzun yıllardır gerek görsel gerekse yazılı medyada faaliyet gösteren bir isim. Bundan önce yayınlanmış 3 kitabı bulunuyor. Kalkandelen ile Cumhuriyet Kitapları'ndan çıkan 4. ve son kitabı “İdris Küçükömer’in tezleri: İkinci Cumhuriyetçiliğin Temelleri” üzerine sohbet ettik.

Cuma, 24 Şubat 2012 09:46
Örgün öğretimin zorunlu olmaktan çıkarılarak açık öğretime geçilmesini öngören 4+4+4 şeklinde kesintili eğitim sistemini düzenleyen yasa teklifi, "Fatih Projesi ile çocukların eve kapatılmasına zemin mi hazırlanıyor?" sorusunu gündeme getirdi.

Sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitimin, 4+4+4 şeklinde kesintili eğitime dönüştürülmesini ve ilk 4 yıldan sonra eğitime açık öğretim şeklinde devam edilebilmesini öngören yasa teklifi 21 Şubat’ta AKP tarafından meclise sunulmuştu. Teklif dün Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşüldükten sonra alt komisyona sevk edildi. Alt komisyon çalışmalarına 28 Şubat Salı günü başlayacak.

Pages