50 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 15 Ocak 2012 10:10
Korkut Boratav

“Sol’a Salınma Zamanı Geldi…” Bu köşedeki bir yazının başlığı böyleydi. Gerçekten de “sağ’ın yükselme” döneminin son bulmakta olduğunu gösteren bir dizi gelişmeye 2011’de tanık olduk. Direnme eylemleri, dünya sisteminin efendilerini endişeye sürükledi.

Cuma, 06 Ocak 2012 09:30
Kaan Arslanoğlu

Reenkarnasyon Kulübü’ne Tepkiler – 3 (Son)

Bir yazarın kendi romanını makalelerle anlatması alışıldık bir şey değil. Hoş da karşılanmıyor bazılarınca. Edebiyatçılar yapılan söyleşilerde savunurlar eserlerini genellikle. Fakat ben alışılmadık olana, hoş karşılanmayana yönelmeyi alışkanlık edinmişim bir kere.

Pazartesi, 02 Ocak 2012 21:36
Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın da yargılandığı Devrimci Karargah ana davasıyla birleştirilmesi istenen iddianamede, BDP Milletvekili Aysel Tuğluk’un avukatı Özcan Kılıç’ın da aralarında bulunduğu 3 şüpheli yer aldı.

DHA'nın haberine göre Devrimci Karargah soruşturmasında yeni bir dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı İsmail Tandoğan tarafından hazırlanan 12 sayfalık iddianamede 2’si tutuklu 3 şüpheli yer aldı.

Çarşamba, 18 Ocak 2012 17:50
Türkiye’nin en uzun süren davaları arasında yer alan ve 30 yıldan bu yana devam eden Devrimci Yol ana davasına Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde devam edildi.

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, 30 yıldır devam eden Devrimci Yol davası yine sonuçlanmadı. Mahkemede söz alan alanlar 12 Eylül Askeri Darbesine karşı iddianame hazırlanmasına atıfta bulunarak, “Anayasal düzeni zorla yıkan bir cuntanın yargıladığı bizler kamuoyu vicdanında aklanmıştık. Şimdi mahkemenin de beraat vermesini bekliyoruz” dediler.

Cumartesi, 14 Ocak 2012 21:54
Üst üste yaşanan sporcu ölümlerinin ardından Devrimci Spor Emekçileri Sendikası (Spor Emek-Sen) ölümlerin nedenlerine dikkat çeken yazılı bir açıklama yaptı.

İki hafta önce 1. Amatör Küme'de oynan bir futbol karşılaşmasında kalp krizi geçiren bir oyuncuya ambülans ve sağlık görevlisi olmadığı için müdahale edilememesi ve oyuncunun ölümünün ardından, dün de Kayak Milli Takım sporcusu 17 yaşındaki Aslı Nemutlu hayatını kaybetti.

Spor Emek-Sen sporcu ölümlerinin nedeninin sağlıksız çalışma olduğuna işaret eden bir açıklama yayımladı.

Pazartesi, 02 Ocak 2012 07:59
TKP, TBMM Başkanlığı’nın yeni anayasa konusunda partinin önerilerini talep etmesi üzerine bir mektup kaleme aldı. Mektupta TKP’nin sosyalist bir anayasanın hazırlanacağı devrimci koşullar için mücadele ettiği, AKP tarafından açılan gündemin ise bunun tam tersine işaret ettiği belirtildi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Merkez Komitesi, TBMM Başkanlığı’nın yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde partinin görüşünü sorması üzerine bir mektup kaleme aldı.

Cumartesi, 28 Ocak 2012 15:32
Sıra Kimde İnisiyatifi “500. Gününde keyfi tutukluluklar son bulsun” başlıklı bir açıklama yaptı. Açıklamada Devrimci Karargah davası kapsamında 21 Eylül 2010’dan bu yana tutuklu bulunan 5 kişinin serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Sıra Kimde İnisiyatifi, Devrimci Karargah operasyonlarının 3. dalgasında tutuklanan ve hala serbest bırakılmayan 5 kişinin tutukluluklarının son bulması çağrısıyla bir açıklamada bulundu.

Cumartesi, 14 Ocak 2012 22:42
Cuma günü polis ve zabıta saldırısına uğrayan, direnişteki Maltepe Belediyesi taşeron işçileri bir açıklama yaptı. İşçiler, "Saldırı ve baskılara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz!" dedi.

Cuma günü, çalışma koşullarına karşı bir araya geldikleri için işten çıkartılan ve Maltepe Belediyesi önünde direnişte olan işçilere zabıta müdahale etmişti.

Cuma, 13 Ocak 2012 08:53
Merdan Yanardağ

Ülkenin sağlı sollu liberalleri ve kimi demokratları büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Türkiye’yi demokratikleştireceklerini varsaydıkları ve bu nedenle büyük destek verdikleri AKP-Cemaat iktidarının bir diktatörlük kurduğunu görmenin yarattığı bir şaşkınlık bu. Aldatılmışlık duygusunun yarattığı bu hayal kırıklığının kendisi başlı başına sorgulanmayı gerektiriyor.

Sorgulayalım o halde.

Çarşamba, 11 Ocak 2012 09:30
Nihat Behram

Ömrüm boyunca bu sözün, yani ‘Şiirden anlamam!’ sözünün ne anlama geldiğini anlamaya çalıştım. Bütün çabalarım sonuçsuz kaldı. İşte sonunda ilân başlıklı bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bakarsın biri çıkar, anlamamı sağlayıp beni bu dertten kurtarır!

Cuma, 13 Ocak 2012 08:50

Ülkenin sağlı sollu liberalleri ve kimi demokratları büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Türkiye’yi demokratikleştireceklerini varsaydıkları ve bu nedenle büyük destek verdikleri AKP-Cemaat iktidarının bir diktatörlük kurduğunu görmenin yarattığı bir şaşkınlık bu. Aldatılmışlık duygusunnun yarattığı bu hayal kırıklığının kendisi başlı başına sorgulanmayı gerektiriyor.

Sorgulayalım o halde.

Pazartesi, 02 Ocak 2012 13:30
Korkut Boratav

Sermayenin sınırsız tahakkümüne karşı çeşitli coğrafyalarda patlak veren bir dizi direnme eylemi, 2011’e damgasını vurmuştur. Bunların ileri bir aşamasında ortaya atılan, “biz %99’uz %1’in tahakkümüne hayır!” sloganı da açık bir sınıf mücadelesi çağrısıdır.

Salı, 31 Ocak 2012 09:30
TKP, 29 Ocak'ta düzenlenen etkinlikte dostlarına, eski partililere, geçmişte diğer geleneklerde mücadele vermiş sosyalistlere ve ÖDP ve Halkevleri'ne çağrılarda bulundu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP), Pazar günü Ankara'da düzenlediği "Sosyalizm Kazanacak" başlıklı kapalı salon etkinliğinde yaptığı açıklamayla çeşitli kesimlere çağrılarda bulundu.

Salı, 24 Ocak 2012 15:19
Cezaevindeki arkadaşlarının yolladığı mektuplar evlerinde bulunan iki kişiye, "örgüt propagandası yapmak" suçundan, altı kişiye de "örgüt üyeliğinden" hapis cezası verildi.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberi şöyle:

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, ev aramalarında bulunan flama, pankart, hapishane mektupları ve Grup Yorum CD'si delil gösterilerek sanıklardan ikisine "örgüt propagandasından" ceza verildi.

Cumartesi, 21 Ocak 2012 16:56
21 Ocak 1996'da kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi 16. yılını kutluyor. Genel Başkan Alper Taş tarafından yapılan açıklamada, "ÖDP, Türkiye`nin AKP-Cemaat güçleri eliyle karanlığa sürüklenmesine karşı demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini büyütme kararlığını sürdürür." denildi.

Özgürlük Ve Dayanışma Partisi (ÖDP) tarafından yapılan "Eşitlik, Özgürlük ve Devrim Yolunda 16 Yaşındayız" başlıklı açıklama şöyle:

Pages