7 sonuçtan 1 - 7 arası gösteriliyor
Cumartesi, 19 Mayıs 2012 10:30
Asaf Güven Aksel

Nicedir, Nasreddin Hoca’nın duvarsız türbesinde, kocaman kilitli bir demir kapı gibi espri unsurudur, “Bekçisiyiz Cumhuriyet’in” efelenmesi. O kilit kadar işlevlidir, “müdafaa ve muhafaza” edenler.

Cumartesi, 05 Mayıs 2012 10:30
Asaf Güven Aksel

İnsan belleğinin unutmayla zedeli olduğu bilinir. Bu unutkanlığa, bir de belleğin seçiciliğini, insanın her evrede, o anki durumuna uygun anı parçalarını alıp, gerisini silebilme yeteneğini ekleyin ki, bu parçalı anımsama da, unutma kadar yanıltıcıdır.

Cumartesi, 12 Mayıs 2012 14:38
Asaf Güven Aksel

Cihan Kırmızıgül’ün “puşi davası”nda aldığı 11 yıllık mahkûmiyet, “sütü bozuklar”ın günlerdir süren rezillikleri, 66 aylık bebeleri neredeyse kolluk kuvveti marifetiyle okula sürükleme, Suriye gündemi filan bir yana, hatta, bu akşam, uzatmalı ligde şampiyonun belli olacağı maç, bu maçı önceleyen “şike mevzusu”nda dün Kaan Arslanoğlu’nun köşesindeki müthiş gollük pas da şöyle dursun, oturup kara

Perşembe, 26 Nisan 2012 10:30
Asaf Güven Aksel

Çağdaş felsefe tarihinin önemli isimlerinden Martin Heidegger, kendisini “Nazi işbirlikçisi” suçlamasına maruz bırakan duruşunu, ölümünden sonra yayınlanması koşuluyla Der Spiegel’e 1966 yılında verdiği röportajda değerlendirmişti.

Cumartesi, 17 Mart 2012 09:30
Asaf Güven Aksel

Ne yapayım, işte geldim gidiyorum, en bol gördüğümden, artık uzatmalara geçtiğimi düşündüğüm şu ana kadar, zamanla ilgili, daha doğrusu zamanlamayla, zamanı verimli kullanmayla ilgili yapısal problemlerimi aşamadım. Sadece kendi inisiyatifimde olan kısmıyla değil, dışımda gelişen yönleriyle de hep bir zaman derdim var.

Cumartesi, 03 Mart 2012 09:30
Asaf Güven Aksel

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, “Balyoz” davasındaki tanıklığında, “2003’te irtica tehdit olarak görülüyordu. Öncelik değişir ama şu an öncelikli tehdit terör” dedi. Terör kısmını dışarıda bırakırsak, irtica bağlamında, doğrudur bu ifade aslında. Artık bir tehdit değildir irtica. Tehlike değildir. İktidardır.

Cumartesi, 18 Şubat 2012 10:52
Asaf Güven Aksel

Genelde, Lenin’in de kullandığı şekilde, “teori gridir, dostum, ama yaşam ağacı yeşildir” deriz, söze birebir bağlı kalarak. Ama benim aklıma, “Maarif Vekaleti”nin 1941 diliyle, bol Allah’lı Recai Bilgin çevirisindeki hali daha çok yatar. Orada, Mephistopheles, “Değerli dostum, bütün nazariyeler soluk olduğu halde, hayatın altın fidanı yeşildir” der.