7 sonuçtan 1 - 7 arası gösteriliyor
Cumartesi, 27 Ekim 2012 10:36
Uğur Hüküm

François Hollande ve Sosyalist Partisi’nin Fransa’da yaşayan göçmenlere yerel seçimlerde oy hakkı verileceği sözü bir kez daha rafa mı kaldırılıyor?

Cumartesi, 08 Eylül 2012 11:00
Uğur Hüküm

Fransa’da geçtiğimiz 6 Mayıs’ta Sosyalist Partisi (SP) adayı François Hollande’ın cumhurbaşkanı seçilmesi ve 17 Haziran genel seçimlerinin de iradesiyle ülkede yeni bir “sol iktidar” deneyimi başladı.

Cumartesi, 18 Ağustos 2012 10:31
Uğur Hüküm

Dünya solunun en eski, köklü ve mücadeleci eğilimlerinden Anarşizm’in günümüz temsilcileri, sempatizanları ve meraklıları İsviçre’nin Fransa huduna çok yakın bir kasabası, Saint-İmier’de bir araya geldiler. Bazı gazeteciler bu toplantı için pek de yerinde olmayan bir benzetmeyle “Anarşistlerin Davosu” deyimini kullanıyorlar.

Cumartesi, 30 Haziran 2012 10:30
Uğur Hüküm

Çağdaş Aydınlanmanın öncülerinden, eşitlik ve özgürlük, demokrasi ve cumhuriyetçilik kavramlarının en büyük düşünürlerinden Jean-Jacques Rousseau doğumunun Üçyüzüncü Yıldönümünde başta Fransa olmak üzere binbir çeşit ve binlerce faaliyetle bütün dünyada anılıyor.

Cumartesi, 16 Haziran 2012 10:55
Uğur Hüküm

Fransız Solu’nda hangi parti, hangi hareket siyasi anlamda nerededir? Fransız toplumunda hangi örgüt, hangi eğilim, hangi program, hangi söylem ne denli köklü, radikal, devrimci bireysel, toplumsal ve iktisadi değişimden yanadır? Kanımızca somut cevaplar kimin neye hangi açıdan baktığında, kimin nerede nasıl durduğunda saklıdır.

Cumartesi, 21 Nisan 2012 10:19
Uğur Hüküm

Jean-Luc Mélenchon geçtiğimiz 14 Nisan Cumartesi günü 11 yaşında Fransa’ya ilk ayak bastığı Marsilya kentindeydi. O tarihte onu kaç kişi karşılamıştı bilmiyoruz, ancak yarın ilk turu yaşanacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Sol Cephe adayını tam 50 yıl sonra 100 ile 120 bin arası ateşli ve kararlı, köklü düzen değişikliği isteyen insan bekliyordu.

Cumartesi, 28 Nisan 2012 10:30
Uğur Hüküm

(Ön not: Yılbaşından beri okurlarımıza her ay bir kez Fransa’da çıkan ve bir biçimde Türkiye’yi ilgilendiren kitapların kısa bir tanıtımını yapma sözü vermiştik. Siyaset gündeminin önemine rağmen Nisan ayını bitmeden sözümüzü yerine getirelim istedik. UH)