10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Pazar, 09 Eylül 2012 10:39
Korkut Boratav

Geçen hafta bu köşede iki önemli çalışmaya değindim: Yasin Durak’ın bir kitabı: Emeğin Tevekkülü ile Necmi Erdoğan’ın 21-22 Ağustos tarihli Birgün’de yayımlanan “Abdestli Kapitalistler ve Emekçiler” başlıklı yazıları...

Çalışmaların ortak bir sorusu var: Emek karşıtı politikaları ısrarla uygulayan AKP, on yıl boyunca emekçilerin desteğini nasıl koruyabilmiştir?

Cuma, 28 Eylül 2012 13:37
Merdan Yanardağ

Balyoz Davası sonuçlandı ve sanıkların neredeyse yüzde 90’ına ceza verildi. Özel mahkemede görülen ve darbe rejimlerine özgü bu davada adil bir yargılamanın yapılmadığı ve hukukun açıkça ihlal edildiği kesindir. Ergenekon ve Balyoz davalarıyla esas olarak bürokrasideki ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki son Kemalist kadronun önemli bölümünün tasfiye edilmeye çalışıldığı açıktır.

Pazartesi, 17 Eylül 2012 12:51
Aydemir Güler

Suriye'de olayların nasıl gelişeceğini zannediyorlardı, dersiniz? Erdoğan, Davutoğlu ve arkadaşlarından söz ediyorum...

Sorunun yanıtı açık: Suriye'ye dönük uçak tacizleriyle, diplomatik gerginlikle, olmadı uluslararası bir çapulcu sürüsünü sınırdan salıp, Avrupa başkentlerini mekan tutmuş muhterem muhaliflerden devrimci imal ederek Şam'ı sarsacaklarına inanıyorlardı.

Pazartesi, 10 Eylül 2012 10:27
İlker Belek

Hükümet bir Bakanlar Kurulu kararıyla bu eğitim döneminin üniversite harçlarının bir kısmını kaldırdı. Buradan hareketle de AKP’nin üniversite eğitiminin parasızlaştırılması yönünde önemli bir adım attığı propagandası başlatıldı.

Bu nedenle konuyla ilgili kimi açıklıkların getirilmesi gereği doğmuş bulunuyor:

* * *

Pazar, 02 Eylül 2012 10:29
Korkut Boratav

İki ay sonra AKP iktidarının onuncu yılı tamamlanacak. Bu parti, üç genel seçimi üst üste kazandı parlamentoda tek parti çoğunluğunu kesintisiz sağladı. Bu başarının, kent ve kır emekçilerinin süregelen, güçlü desteğine dayandı ortadadır.

Salı, 18 Eylül 2012 10:30
Fatih Yaşlı

Şöyle bir önermeyle başlayabiliriz sanıyorum: “Hatay, yakın geleceğin Türkiye’sidir.” Bu, iki anlamda böyledir. İlkin, AKP rejiminin mantıksal sınırlarına vardığı yer olarak ve ikincisi bu rejime karşı direnişin, mücadelenin alanı olarak.

Cumartesi, 08 Eylül 2012 11:00
Uğur Hüküm

Fransa’da geçtiğimiz 6 Mayıs’ta Sosyalist Partisi (SP) adayı François Hollande’ın cumhurbaşkanı seçilmesi ve 17 Haziran genel seçimlerinin de iradesiyle ülkede yeni bir “sol iktidar” deneyimi başladı.

Pazar, 02 Eylül 2012 10:21
Mesut Odman

Son günlerin en can acıtıcı olayından başlayarak bazı sorular soralım. Öyle, çok zorlu, çetrefil değil, hemen akla gelebilecek, hatta safça sayılabilecek sorular…

Salı, 25 Eylül 2012 10:24
Fatih Yaşlı

Erdoğan’ın hastalandığı ve kilitli kaldığı makam aracından bir balyoz yardımıyla kurtarılmasını saymazsak siyasi tarihimizde iki “balyoz” var.

Çarşamba, 19 Eylül 2012 10:47
Cemil Fuat Hendek

Türkiye'nin Güneydoğusunda bir savaş sürüp gidiyor. İnkâr götürmeyecek, laf salatasıyla, üstü örtülemeyecek bir gerçekle karşı karşıya bu ülke.

Kim ne isterse söylesin. İster terörist desinler, ister hain ya da alçak sayısı tam bilinemeyen Kürd gerillalar Türk ordusuna karşı, üstelik hiç de başarısız sayılmayacak bir silahlı mücadele yürütüyorlar.