362 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 26 Aralık 2011 14:24
Aydemir Güler bugünkü köşe yazısında yeni yıla girerken AKP'nin "ideolojik bakiyesi"ni yazdı. "Gencecik İkinci Cumhuriyet'in düpedüz tehdit altında" olduğunu vurgulayan Güler, "kriz içindeki Türk baharı"nın yeni yılda sürmesinin zor olduğunun altını çizdi.

Aydemir Güler'in bugün soL'da yer alan köşe yazısını okumak için: Yeni yılda sapık ideoloji

Salı, 20 Aralık 2011 10:25
Çin Komünist Partisi'nin önde gelen liderlerinden Zhu Weikun, parti üyeleri arasında artmakta olan dini eğilimlerin partinin dokusunu bozduğunu söyledi.

Çin Komünist Partisi'nde, partinin dinle ilişkisine dair tartışma başladı. Parti liderlerinden Zu Weikun, parti üyeleri arasında dini yaşantının giderek artmasının, "birliği ve ulusal liderliği tehdit ettiği" yönünde bir açıklama yaptı.

Cumartesi, 17 Aralık 2011 21:22
Türkiye Komünist Partisi sendika ve meslek odalarının merkezlerine yönelik ziyaretleri çerçevesinde Cuma günü KESK Genel Merkezi ile görüşüldü. TKP heyeti, KESK Genel Başkan Lami Özgen ile kamu emekçilerinin greve yönelik çalışmaları konusunda bilgi alışverişinde bulundu.

Özgen, 21 Aralık’ta gerçekleşecek uyarı grevinde dile getirdikleri talepleri hatırlatarak TTB ile birlikte SES’in ve diğer hizmet kollarında çalışma yürüten sendikaların hazırlık yaptıklarını anlattı. TKP heyeti, geçmiş dönemden farklı olarak bugün faşist bir rejim inşa edilmekte olduğunu, bu çerçevede greve yönelik hazırlıkların siyasi olarak çok daha büyük önem taşıdığı görüşünü paylaştı.

Çarşamba, 14 Aralık 2011 10:00
Yeni YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'nın, Şehir Üniversitesi Rektörlüğünden, YÖK Başkanlığına getirilişini ÜKD Genel Başkanı Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İzge Günal ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr Erhan Nalçacı’ya sorduk.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Başkanlığına atanan Gökhan Çetinsaya’yı akademisyenlere sorduk. Akademisyenlerin ortak görüşü Çetinsaya’nın üniversitelerdeki dönüşüm sürecinde Yusuf Ziya Özcan’dan devraldığı görevi sürdürmek isteyeceği ve akademiye saldırıların devam edeceği yönünde.

Perşembe, 29 Aralık 2011 19:41
AKP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Uludere'de yaşanan katliamın "operasyonel bir hata" olduğunu söyledi. Hükümetten ise hala bir açıklama gelmedi.

AKP Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Uludere'de yaşanan katliam ile ilgili açıklama yaptı. Çelik, yaşanan katliamı "operasyonel bir hata" olarak niteledi. Yaşamını yitirenlerin sivil olduğunu ve kaçakçılık yaparken vurulduklarını belirten Çelik, TSK'nın açıklama yaptığı sırada ölenlerin kimliklerinin bilinmediği belirterek kamuoyuna yanlış bilgi verdi.

Salı, 20 Aralık 2011 18:01
Bugün İstanbul Üniversitesi’nde soL Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Alper Birdal’ın katılımıyla “Ortadoğu’dan Yunanistan’a Hangi Devrim, Hangi Kriz?” başlıklı bir konferans düzenlendi. Birdal, Ortadoğu’da ve Yunanistan’da gelişmeleri değerlendirdi.

İstanbul Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Kulübü (SİSAK), bugün üniversitenin Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “Ortadoğu’dan Yunanistan’a Hangi Devrim, Hangi Kriz?” başlıklı bir panel düzenledi. Panel, soL Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Alper Birdal’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Cuma, 02 Aralık 2011 23:35
"Arap Baharı" sürecinde yapılan seçimlerde, Tunus ve Fas'tan sonra Mısır'da da İslamcılar büyük bir galibiyet kazandı. Seçimlere katılım yüzde 62 olarak açıklanırken, İhvan ve Selefiler oyların yüzde 70'e yakınını kazandı.

Mısır'da Pazartesi ve Salı günü gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin resmi olmayan sonuçları belli oldu. Seçimler Yüksek Komisyonu Başkanı Abdül Moiz İbrahim tarafından yapılan açıklamada, seçimlere katılım oranı yüzde 62 olarak açıklandı. İbrahim, katılım oranını "Firavunlardan bu yana Mısır'ın gördüğü en yüksek katılım" olarak nitelendirdi.

Pazartesi, 19 Aralık 2011 19:58
Eski Erzincan Başsavcısı ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, son reyting operasyonu ile ilgili BirGün'den Onurkan Avcı'nın sorularını yanıtladı. Cihaner, ortada büyük bir rant olduğunu ve elinden aldığı soruşturmada dinlemeye takılan konuşmaların da bunu gösterdiğini belirtti.

Birgün'den Onurkan Avcı'nın gerçekleştirdiği röportaj:

- Öncelikle İsmailağa iddianamesinde ortaya çıkan gerçekleri hesaba katmadan reyting operasyonunu kısaca değerlendirir misiniz?

Pazartesi, 12 Aralık 2011 09:30
İlker Belek

Ara ara gelen depressif ataklara “kapanmak” da denir.

* * *

Hükümet ve YÖK türban üzerinden üniversiteye yeni bir saldırı mı başlattı, bilinmez. Ancak geçen hafta 9 Eylül ve Akdeniz Üniversitelerinde türban vesilesiyle öğretim üyelerine yeni bir soruşturma dalgası başlatıldı.

Başka üniversitelerde de var mı haberdar değilim.

Cuma, 02 Aralık 2011 09:30
Kaan Arslanoğlu

Samiye Kapucu’nun anısına saygıyla*

Reenkarnasyon Kulübü’ne Tepkiler -1

Romana tepkileri ve onlara cevaplarımı üç haftaya yayarak aktarmak istiyorum. Umarım üç yazıda biter. Belki dört olur. Tek yazıya sığdırmaksa olanaksızdı. İlk bölümde kitap-edebiyat piyasasıyla ilgili tepkilerden başlayacağım.

Perşembe, 01 Aralık 2011 09:52
Ahmet Çınar

Bu köşede bir önceki yazıda, İslamcılıkta antikapitalizm aramanın, olsa olsa gericiliğin daniskası olabileceğini savunmuştum. Siyasal İslama antikapitalist bir misyon ve vizyon yüklemenin son derece tehlikeli olduğunu yazmıştım.

Çarşamba, 21 Aralık 2011 00:37
KCK operasyonları kapsamında Özgür Gündem, DİHA, ANF, BirGün, Evrensel, Vatan ve AFP'den gazetecilerin gözaltına alınması binlerce kişinin Taksim’de yaptığı yürüyüşle protesto edildi.

KCK operasyonları kapsamında 37 gazetecinin gözaltına alınması başta gazeteciler olmak üzere binlerce kişinin katılımıyla protesto edildi. Özgür basın susturulamaz sloganıyla yapılan yürüyüşte, gazeteciler AKP saldırılarına boyun eğmeyeceğini bir kez daha haykırdı.

Salı, 27 Aralık 2011 09:30
Fatih Yaşlı

Yazıya isim olarak seçtiğim cümle MHP grup Başkanvekili Oktay Vural tarafından, Mümtaz’er Türköne’nin Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na (AKDTYK) atanmasıyla ilgili olarak kuruldu. Vural’a göre Türköne’nin AKDTYK’ya atanması, Öcalan’ın Özel Kuvvetler Komutanlığına atanması kadar “tuhaf” bir duruma işaret ediyordu.

Cuma, 16 Aralık 2011 15:44
Facebook'ta hükümet aleyhine haber ve karikatür paylaşan memur başka bir ile sürgün gönderildi.

DHA'dan Durmuş Sevindik'in haberi şöyle:

Pazar, 11 Aralık 2011 11:03
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresi dolan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın yerine YÖK Başkanlığına Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’yı atadı. Şehir Üniversitesi, Bilim ve Sanat Vakfı’nın bir girişimi olup Vakfın “fakülte”si olarak niteleniyor.

YÖK Başkanlığı’na atandığı dün akşam saatlerinde duyurulan Şehir Üniversitesi Rektörü Gökhan Çetinsaya’nın bu göreve getirilmesi sürpriz olmadı. “Şehir için büyük kayıp Türkiye için büyük kazanç” olarak nitelenen bu atamanın, beraberinde yüksek öğretime dönük yeni düzenlemeleri getirmesi bekleniyor.

Pages