89 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 06 Aralık 2011 12:12
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bu sabah düzenlediği operasyonda Devrimci Karargâh üyesi olduğu ileri sürülen 12 kişi gözaltına alındı.

DHA’nın haberine göre bu sabah özel harekât polislerinin de destek verdiği operasyonda Devrimci Karargâh üyesi olduğu iddia edilen 12 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 12 kişi sağlık kontrollerinin ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Cumartesi, 10 Aralık 2011 12:20
Devrimci Karargah soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen 19 kişiden 14 kişi tutuklandı, 5 kişi serbest bırakıldı.

İstanbul emniyetinin Devrimci Karargah adıyla yürütülen son operasyonda gözaltına alınan 19 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde savcı tarafından sorgusu yapılan 19 zanlı tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi 14 kişinin tutuklanmasına hükmetti.

Salı, 06 Aralık 2011 00:54
Devrimci Eğitim Şurası Danışma Kurulu yaptığı toplantıda, geçtiğimiz yıl 12 Haziran seçimleri nedeniyle düzenlenemeyen Şura'nın 2012 yılı Nisan ayında yapılması için bir yol haritası çıkardı.

Geçtiğimiz yıl eğitimbilimciler, öğretmenler ve öğrenciler Devrimci Eğitim Şurası’nı 1968’den sonra ilk defa yeniden toplama kararı almışlardı. Milli Eğitim Şurası’nı takip eden dönemde alınan bu kararla Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimin sonuna kadar gericileştirilmesi ve ticarileştirilmesini gündeme getirmesine karşı acilen tepki gösterilmesi ifade ediliyordu.

Çarşamba, 14 Aralık 2011 20:23
Devrimci Karargah soruşturmasında gözaltına alınan 19 kişiden 14’ünün tutuklanmasıyla devam eden tutuklama operasyonlarına karşı Sıra Kimde İnisiyatifi, "AKP karşısında diz çökmeyeceğiz" dedi.

Sıra Kimde İnisiyatifi, “Devrimci Karargah’a üyelik” gerekçesiyle tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderilen 14 kişi ile birlikte tutuklama operasyonlarına karşı Taksim Meydanı’nda bir araya geldi.

Cuma, 16 Aralık 2011 13:51
14 kişinin tutuklandığı Devrimci Karargâh operasyonunda yine hukuksuzluklar yaşandı. Türkiye Gerçeği dergisi editörünün avukat eşinin dava belgelerine dahi el konuldu, 80 yaşındaki annesinin evi basıldı. Mehmet Güneş'in kitap satın aldığı kitapçı dahi tutuklandı.

Devrimci Karargâh Davası kapsamında İstanbul ve Antalya’da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 19 kişiden 14’ü geçtiğimiz Cuma gecesi tutuklanmıştı. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde, soruşturmayı yürüten Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı İsmail Tandoğan tarafından ifadelerinin alınmasının ardından tutuklanmaları istemiyle İstanbul Nöbetçi 10.

Perşembe, 22 Aralık 2011 17:39
Devrimci Karargah soruşturmasında tutuklanan Türkiye Gerçeği yazarı Mehmet Güneş’in cezaevinde işkence görmesi üzerine İHD açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Devrimci Karargah soruşturmasında tutuklanarak Tekirdağ 2. No.lu F tipi cezaevine gönderilen Türkiye Gerçeği yazarı Mehmet Güneş’in cezaevi gardiyanları tarafından işkence gördüğü ortaya çıktı.

Salı, 13 Aralık 2011 22:45
12 Eylül askeri darbesinin 17 yaşında olmasına rağmen idam ettiği devrimci öğrenci Erdal Eren’in ölümünün üzerinden bugün itibariyle tam 31 yıl geçti.

12 Eylül darbesi öncesinde er Zekeriya Önge’yi öldürdüğü iddia edilen Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi Erdal Eren, 31 yıl önce bugün 17 yaşında asılarak idam edildi.
Eren’in ailesine “Oğlunuz Erdal” diyerek sonlandırdığı mektubu soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

"Sevgili annem, babam ve kardeşlerim

Çarşamba, 07 Aralık 2011 00:36
İstanbul'daki "Devrimci Karargah" oeprasyonunda evine baskın yapılan Mehmet Güneş'in avukat olan eşinin savunma evraklarına da el kondu. Polis avukatlık yasasını çiğneyerek bir skandala daha imza attı.

ANF'nin haberine göre, Devrimci Karargah örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Türkiye Gerçeği dergisi yazarı Mehmet Güneş'in evine baskın yapan polisler, avukat eşinin savunma evraklarına, bilgisayarına ve dava dosyalarına el koydu.

Çarşamba, 21 Aralık 2011 19:24
Devrimci Karargâh soruşturmasında tutuklanan Mehmet Güneş’in cezaevinde işkence ve baskılara maruz kaldığı ortaya çıktı. Yaşadıklarını avukatına anlatan Güneş, can güvenliğinin kalmadığını söyledi.

Dün sabah KCK adı altında yürütülen operasyonlarda evinden alınan ve hala gözaltında tutulan BirGün ve ANF muhabiri Zeynep Kuray’ın haberine göre, Devrimci Karargah soruşturmasında tutuklanan Türkiye Gerçeği dergisi yazarı Mehmet Güneş, tutuklu bulunduğu Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde gördüğü işkencelerden ötürü can güvenliğinden endişe duyduğunu açıkladı.

Cuma, 16 Aralık 2011 19:47
Devrimci Karargah operasyonunda tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Şeyma Özcan ile tutuklu öğrenciler için bir araya gelen öğrenciler ve akademisyenler, yapılan hukuksuz tutuklamalar sona erene kadar davaların takipçisi olacaklarını ilan ettiler.

Devrimci Karargah operasyonunda tutuklanan 14 kişinin arasında yer alan üniversite öğrencileri için öğrenciler ve akademisyenler bir araya geldi. Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Şeyma Özcan ile İstanbul Üniversitesi öğrencisi Deniz Buminoğlu’nun serbest bırakılmasını talep eden öğrencilere Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri de destek verdi.

Pazar, 11 Aralık 2011 12:53
Sanatçı Cevdet Bağca, Genç Kafkas Spor Derneği tarafından Kars'ta düzenlenen konserde, devrimci arkadaşlarına yazdığı şarkıdan hapis yattığını hatırlattı, Kürtçe şarkı söyledi, AKP'yi eleştirdi. Sonuç: Önce protokol, sonra düzenleyiciler konseri terk etti. Bağca'nın da sesi kesildi.

DHA'dan Dinçer Aktemur'un haberine göre Kars'ta Öğretmenler günü nedeniyle düzenlenen konser, spor salonunda yapıldı. Konserde Ezginin Günlüğü’nden sonra sahneye çıkan Cevdet Bağca geçmişte söylediği şarkı nedeniyle 10 ay hapis yattığını belirterek, "Ben bu şarkıyı eskiden devrimci arkadaşlarım için yazdım.

Perşembe, 08 Aralık 2011 14:02
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 3136 TL yani 5 asgari ücrete denk gelirken, açlık sınırı da 992 TL oldu.

DİSK-AR tarafından 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde alması gereken kalori miktarı üzerinden hesaplanan beslenme kalıbı dikkate alınarak hazırlanan araştırmanın sonuçlarına göre, 4 kişilik bir aile için açlık sınırı 992, yoksulluk sınırı ise 3136 TL oldu.

Cuma, 09 Aralık 2011 04:40
Miami’de yaşayan Küba kökenli karşı devrimciler bir gelenek haline getirdikleri üzere bu yıl da 10 Aralık insan hakları gününde Küba’ya karşı eylem hazırlığı içindeler. Plana göre bir filo ABD’den Küba kıyılarına doğru Küba’daki karşı devrimci gruplarla ‘dayanışma ateşini yakma’ amacıyla yola çıkacak. Bu eylemin Havana’da yapılacak olan ‘tencere-tava’ eylemi ile çakışması sağlanacak.

Karşı devrimci örgütlerin üyelerinden oluşan ‘Küba Direniş Meclisi’ amaçlarını ‘Küba’da giderek daha gür sesle yükselen özgürlük haykırışına’ sürgündeki tüm Kübalıların destek verdiğini göstermek olarak açıkladı.

Cuma, 09 Aralık 2011 19:08
Komünist partilerin ortak uluslararası dergisi için katılımcı partiler Atina'da toplandılar.

3 yıl önce bir grup komünist parti tarafından devrimci marksist-leninist teoriyi geliştirmek için, partiler arasında tartışma kanalları açmak, ortak bir devrimci kültür yaratmak amacıyla oluşturulan platformun ürünü olarak yayınlanan Uluslararası Komünist Dergi'nin (International Communist Review) katılımcı partilerinin yönetimleri Atina'da bir araya geldiler.

Pazartesi, 12 Aralık 2011 11:36
68 kuşağının gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş’in, hakkında idam kararı verildiği mahkemeye götürülürken çekilmiş olan fotoğrafları ortaya çıktı. Bir koleksiyoncunun elinde bulunan fotoğraflarda Deniz’in Jandarmalarla tartıştığı görünüyor.

68 kuşağının devrimci liderlerinden Deniz Gezmiş’in şu ana kadar ortaya çıkmayan fotoğrafları bir koleksiyoncunun fotoğrafları basına sunmasıyla gün yüzüne çıktı. Deniz Gezmiş hakkında idam kararının verildiği mahkemeye götürülürken çekilmiş fotoğrafta Deniz Jandarmayla tartışırken, fotoğrafta bir diğer öğrenci lideri Yusuf Aslan da yer alıyor.

Pages